Jednodenní výukové programy – Kamenná

Prohlédněte si naši brožurku s aktuální nabídkou Lipky pro 2. stupeň ZŠ a SŠ.

 

Programy prosím objednávejte telefonicky.


Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání
pracoviště Kamenná
Kamenná 20, 639 00 Brno
T: 543 420 825, 602 684 393
Kontaktní osoba: Ludmila Chmelíková
E: kamenna(at)lipka.cz

 

Ve školním roce 2018/2019 nabízíme tyto výukové programy:

6.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

ZAOSTŘENO NA VELKOCHOVY – NOVINKA

Slepice se tí sní na prostoru jen o málo větším než papír A4, krávy nadojí čtyřikrát víc mléka, než je pro ně přirozené. Prasata se místo podestýlky musí spokojit s betonem. Odhalíme podmínky hospodářských zvířat v intenzivních velkochovech, podpoříme kriti cké myšlení žáků, schopnost formulovat postoje a diskutovat.

90 Kč      Kamenná
3.–4. ročník ZŠ

Kdo nám bydlí v zahradě

Je naše zahrada jenom naše? Kdo všechno tam bydlí s námi? Jak můžeme přilákat další užitečné tvory? Mají v zahradě opravdu všechno, co potřebují? Pojďme si zahrát na realitní kancelář a společně vytvořit nabídku komfortního, bezpečného bydlení a stravování pro nejrůznější pomocníky z živočišné říše.

90 Kč      Kamenná
3.–4. ročník ZŠ

Není včela jako včela

Víte, že opylovat květy umí nejen včela medonosná? Na zahradě najdeme také mnoho jiných opylovačů: samotářské včely, čmeláky, pestřenky, motýly a další zajímavé tvory. Seznámíme se s jejich vývojem, navštívíme včelí bufet, podíváme se na svět jejich očima a naučíme se vyrábět úkryty a domečky.

90 Kč      Kamenná
6.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

KDO JE ZA VODOU?

Jednou řezanou růží z květinářství bereme stovky litrů vody z Keni. Jeden kilogram hovězího masa skrývá až tisíce litrů. Je voda jen nedostatkové zboží, nebo lidské právo? Kdo jí má dostatek a kdo musí vystačit s málem? Co znamená pojem virtuální voda? Autorem programu je NaZemi.

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
8.–9. ročník ZŠ

KDYŽ SE ŘEKNE SEX

Sex a sexualita jsou běžnou součástí našich životů. Ale viděli jste někdy menstruační houbu? Mohli jste si sáhnout na cervikální klobouček? Program poskytuje vhled do problematiky menstruace a antikoncepce a doplňuje ho o environmentální rozměr.

 

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
8.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA – NOVINKA

V jakých podmínkách pracují lidé, kteří se podílí na výrobě většiny našeho oblečení? Vypátráme to na cestě od semínka k hotovým džínům. Na vlastní kůži zkusíme, jak sepracuje šičkám v továrnách v Bangladéši. Povedeme diskusi o zaběhlých normách spotřeby, o současném textilním průmyslu, o našich postojích i možnostech oblékat se zodpovědněji. Autorem programu je NaZemi.

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
1.–4. ročník SŠ

100 LIDÍ, 100 CHUTÍ

Opravdu si jídlo vybíráme jenom podle chuti nebo existují i jiné motivace k výběru? Co vede lidi k veganství, vitariánství nebo freeganství? Představíme vám specifické stravovací návyky současné populace a nabídneme příklady environmentálně příznivého stravování.

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
1.–4. ročník SŠ

MÁME NA ZEMI? ANEB KOLONIZÁTOŘI VZDÁLENÝCH SVĚTŮ

Nedostatek jídla, časté povodně, znečištěný vzduch a desítky kilometrů neobydlené krajiny. Dokážete tyto drsné podmínky využít ve váš prospěch a osídlit takovou krajinu? Vyzkoušejte si, co všechno pro nás zajišťují ekosystémy a jak obtížné může být jejich služby nahradit.

 

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
1.–4. ročník SŠ

MOBIL – CO NEVYČTEME Z DISPLEJE

Kolik milionů nepoužívaných mobilů leží v našich šuplících? Tušíte, co všechno je skryté za jejich výrobou? Jak souvisí například s konfliktem v Demokratické republice Kongo? Program odkrývá environmentální, sociální i ekonomické problémy spojené s výrobou, spotřebou a likvidací elektroniky, kterou denně používáme.

 

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
3.–4. ročník SŠ

NENECHTE SE ZASTAV(I)ĚT!

Co dělat, když se občanům ve veřejném prostoru něco nelíbí? Jak prosadit návrhy na zlepšení? Program spjatý s problematikou staveb hypermarketů umožní žákům vyzkoušet občanská práva „nanečisto“. Formou hry si osvojí, jak zpopularizovat danou kauzu nebo co obnáší správní řízení.

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
1.–4. ročník SŠ

Pod lavinou informací

Jak se zorientovat v dnešním informacemi přehlceném světě médií? Jak posoudit, jestli je daná informace kvalitní, nebo se s námi snaží manipulovat? Jak se jako internetový surfař neutopit v moři informací, článků a reklam? Program představuje základní principy fungování médií a sociálních sítí a nabízí některé návody, jak s nimi pracovat, aby se nám staly dobrými informačními pomocníky.

90 Kč      Kamenná

© LIPKA 2019