KONVIČKA – Konference k environmentální výchově v MŠ

za tajemstvím slunečního paprsku

Termín: 11. listopadu 2015

Místo konání: Administrativní a školicí centrum JMK (Cejl 73, Brno)

Přihlášku najdete zde

Pozvánku si můžete stáhnout zde

 

Konference k environmentální výchově v MŠ je určena pedagogům mateřských škol z Jihomoravského kraje. Slouží nejenom jako zdroj informací a inspirace, ale také ke vzájemnému setkávání a výměně zkušeností. Letošní v pořadí již 13. ročník byl věnován tématům Slunce a světlo.


Slunce je unikátní téma, které prostupuje náš život a dotýká se skoro všech oblastí života dětí už v mateřských školách. A dává také velký prostor k hledání a objevování environmentálních souvislostí našeho života na Zemi.

 

Spolu s odborníky i lektory z praxe jsme zjišťovali, jak je Slunce a světlo pro nás důležité a jak tyto zázraky zprostředkovat dětem v MŠ.

 

V úvodní přednáškové části nám ředitelka Lipky Mgr. Hana Korvasová představila zázraky v přírodě, především však zázrak fotosyntézy, bez níž by náš život na planetě Zemi nebyl možný.


Experimentální divadlo ÚDiF v pořadu Co je to světlo? nám pomohl odpovědět na otázky, které jsme si kladli jako malé děti.

Nad tématem Jak zapalovat a nevyhořet v pedagogické práci jsme se zamysleli s psychologem Markem Hermanem.

O zkušenosti s outdoor education a podpoře kontaktu dětí s přírodou ve Velké Británii a ve Skotsku se s námi podělila odbornice B. Sc. Juliet Robertson ze Skotska.

 

S  Ekoškolou v MŠ a o možnostech zapojení do tohoto projektu nás seznámila Bc. Veronika Kozlová, ředitelka MŠ Citov.

 

Na dopolední přednášky navázaly dva bloky praktických dílen. Účastníci si budou moci ráno při prezenci zvolit dvě dílny z této nabídky:

 

  • Hrátky se světlem v mateřských školkách: Mgr. Barbora Mikulecká, Mgr. Vojtěch Hanák – divadlo ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky), pokusy a experimenty.
  • Nebojte se učit venku: B. Sc. Juliet Robertson – Creative STAR Learning Company, Skotsko, metodika kontaktu nejmenších dětí s přírodou
  • Jak zapalovat a při tom nevyhořet: Marek Herman, psychologické pohlazení pro pedagogy
  • Kam dosáhnou sluneční paprsky: Mgr. Světla Froncová, Mgr. Kateřina Řeháková- Lipka, Jezírko, aktivity i tvoření na téma Slunce.
  • Slunce- badatelsky a tvořivě: ing. Aleš Kočí a Miroslava Nováková, SEV Divizna Liberec- náměty na badatelsky tvořivé aktivity, praktické vyzkoušení.

 


Akce bude akreditována MŠMT a podpořena Jihomoravským krajem.

 

 

přihlášky

Přihlášku na konferenci najdete zde

 

Kontaktní osoba

Mgr. Helena Nováčková

E: helena.novackova(at)lipka.cz

T: 543 420 824

 

FOTOGALERIE

V rámci praktické dílny si učitelé vyrobili výukové pomůcky do školy.Praktická dílna.

© LIPKA 2016