KONVIČKA – Konference k environmentální výchově v MŠ

Voda – POklad ze Studánek

Termín: 3. listopadu 2016

Místo konání: Administrativní a školicí centrum JMK (Cejl 73, Brno)

Pozvánka s programem ke stažení

 

 

Přihlášky

Přihlašujte se prosím pomocí elektronické přihlášky nejpozději do 15. října 2016.

 

Konference k environmentální výchově v MŠ je určena pedagogům mateřských škol z Jihomoravského kraje. Slouží nejenom jako zdroj informací a inspirace, ale také ke vzájemnému setkávání a výměně zkušeností. Letošní v pořadí již 14. ročník je věnován tématu voda.


Voda, tato blahodárná tekutina od nepaměti oživující planetu Zemi, vytéká ze studánek, zurčí potoky, divoce či líně se vine řekami až do moří a oceánů, je podstatou všeho života. Studánky jsou symbolem péče o vodu a také péče o krajinu. Jeden rok nás trápí sucho, v dalším přijdou rozsáhlé povodně. Pojďte s námi hledat příčiny těchto jevů, pojďte hledat možnosti, jak jim předcházet. Ale hlavně – inspirujte se metodickými přístupy, které vám pomohou tato témata zajímavě předávat vašim dětem!

 

Přednášky

V úvodní části programu prostřednictvím krátké přenášky a filmu budeme s odborníky hledat odpovědi na palčivé otázky dneška: hrozí nám nedostatek vody, záplavy a sucha?

 

Co se děje v naší krajině – doc. Jan Pokorný, CSc.,

Cestou suchých potoků – RNDr. Petr Pařil, Ph.D.,

 

Dílny

Na dopolední přednášky navážou dva bloky praktických dílen. Účastníci si budou moci ráno při prezenci zvolit dvě dílny z této nabídky:

 

  • Studánky víly Rozárky – Mgr. Jana Modrá, Liberec

Představíme vám novou publikaci Lipky, otevřeme společně devět studánek, ukážeme si devět přístupů k tématu voda u nejmenších dětí.

 

  • Jak funguje dešťová zahrada – Ing. Dana Křivánková, Lipka Kamenná

Proč dešťovou vodu pouštět rovnou do kanálu? Proč ji nevyužít? Zkuste třeba netradiční způsob zahradničení – vytvořte si dešťovou zahradu!

 

  • Když vana přetéká, volám heuréka! – Mgr. Kateřina Jenešová

Jak to, že ta vana přetekla? Kolik kapek vody se vejde na desetikorunu a proč každá bublina jednou praskne? Bezedné téma voda optikou badatele v mateřské škole.

 

  • Vodní safari – Mgr. Světla Froncová, Mgr. Kateřina Řeháková,

Kdo jsou všichni ti fantastičtí tvorové, kteří obývají naše vody? K čemu mají na sobě štěty, lístečky, chloupky a trubičky? Pojďme se seznámit s našimi nejběžnějšími obyvateli tůněk, louží a potůčků. Samozřejmě vás čeká řada praktických námětů na hry a nápadů na tvoření.

 

  • Mokré do mokrého, voda jako zdroj inspirace – Bc. Jana Kytnerová, MŠ Waldorfská Brno

Prožijeme si hudebně pohybové inspirace, vyzkoušíme netradiční výtvarné techniky.

 

Akce je akreditována MŠMT a podpořena Jihomoravským krajem. Stravování bude zajištěno v místě konání akce (k dispozici bude i vegetariánská varianta).

 

Cena

500 Kč pro pedagogy

400 Kč pro pedagogy ze škol zapojených do sítě MRKEV

605 Kč pro nepedagogy (cena navýšena o DPH)

 

Kontaktní osoba

Mgr. Helena Nováčková

E: helena.novackova(at)lipka.cz

T: 543 420 824

 

FOTOGALERIE

V rámci praktické dílny si učitelé vyrobili výukové pomůcky do školy.Praktická dílna.

© LIPKA 2016