KONVIČKA – Konference k environmentální výchově v MŠ

Síla příběhu

 

14. listopadu 2017, 8.30–15.30 hod.

 

Příběhy, ať už skutečné nebo smyšlené, ovlivňují naše životy, a dokonce je dokážou pohnout rázným krokem kupředu. Naši duši utváří to, čím nás ovlivnili naši blízcí, ale v nezanedbatelné míře také to, co jsme si přečetli nebo nám bylo vyprávěno. Příběhy se dotýkají našeho srdce, našich emocí. Náš život je vlastně příběh, a proto jsme jimi oslovováni.

 

 

Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka.

 

Pozvánka na Konvičku

Přihlásit se můžete pomocí závazné přihlášky.

 

Program

Dopolední část programu je tvořena dvěma přednáškovými bloky. Odpoledne se můžete zúčastnit dvou vámi vybraných dílen, do nichž se zapíšete během dopoledne.

 

Přednášky

 

Mgr. Zdenka Štefanidesová (Náruč dětem, z. s.)

Síla příběhu v životě dítěte

Příběh každého z nás je jedinečnou cestou za snem. Na této cestě potkáváme druhé, kteří žijí své vlastní příběhy, někdy do nich můžeme vstoupit a stát se tak jejich součástí. Měli bychom se proto už odmalička učit, jak se zlehka pohybovat v příběhu druhého. Jen tak můžeme objevit křehkost i sílu vlastního příběhu.“

 

PhDr. Jan Krajhanzl, Ph.D. (Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita v Brně)

Dětství před obrazovkou

„Ukazuje se, že dětství se výrazně proměňuje: během posledních let rychle roste množství času, které děti tráví u obrazovek počítačů, chytrých telefonů, tabletů či televizí. Co tím získávají a co tím ztrácí? A jak hluboká ta změna je?“ Na přednášku bude navazovat diskuzní dílna.

 

Dílny

 

  • Dětství před obrazovkou (Jan Krajhanzl, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita v Brně)

Diskuzní dílna navazuje na téma přednášky.

 

  • Velká cesta malého pána (Zdenka Štefanidesová, Náruč dětem, z.s.)

„V dutině malého vršku bydlel Malý pán. Ráno snídal nudle z jívy a pak se vydal na procházku od moruše k dubu. Malý pán měl svůj sen a ten jej nenechával klidným. Opustil tedy svůj domov a vydal se na cestu do neznáma, aby objevil, co se za jeho neklidem skrývá a po čem to vlastně touží.“ Pomocí jednoduchých kreativních aktivit projdeme společně s Malým pánem jeho cestu, objevíme mnohá tajemství, seznámíme se se záhadnými bytostmi a odhalíme „sílu příběhu“.

 

  • Ve stínu salátu (Světla Froncová, Pavlína Veselá, Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, Michaela Kulísková, Česká Orffova společnost)

Pojďme se seznámit se dvěma hlemýždi, kteří se ocitli daleko od své zahrady a chtějí se vrátit zpět. Cestou domů navštíví různá místa, kde je čekají všelijaká nebezpečenství. V rámci dílny si představíme návrh programu využitelného např. na školce v přírodě.  Nebudou chybět přírodovědné a tvořivé náměty a těšit se můžete i na hudební hrátky.  Program vychází z nového metodického materiálu Lipky o potravních vztazích „ Žeru tě!“

 

  • V říši obrů (Jana Modrá, Pedagogická fakulta, Technická univerzita Liberec)

Děti omylem vypijí zmenšovací lektvar a najednou se ocitnou ve světě, kde trávník vypadá jako prales a vosy nebo vážky jako úplní obři, kterým jsou děti vydané na milost. Přitom právě od hmyzu musí vyzvědět recept na zvětšovací lektvar, aby se mohly vrátit zpět do světa lidí. Na příběh navazuje řada her a aktivit, jejichž cílem je přiblížit dětem svět hmyzu, lépe se do něj vcítit a tím se učit respektu ke všem živým tvorům.

 

  • Příběh Honzy Chalupy (Renata Čechová, Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání)

Poslechněte si příběh sedláka žijícího v podhůří Jeseníků. Žil spokojeně na statku, ale stačilo, aby přišla velká voda, a ta mu vzala vše, co ho živilo a dávalo mu smysl. Vzala mu půdu, na které sázel a pěstoval, vzala mu zvířata, která mu dělala společnost a taky potravu, a vzala mu i střechu nad hlavou. Díky příběhu si dáme do souvislosti fenomény života – půdu, vodu, světlo a zrno. Postava strážce Jeseníků, která se v příběhu objeví, ukáže, kde je možné hledat východisko z obtížné situace.

 

Cena

  • 600 Kč pro pedagogy
  • 500 Kč pro pedagogy ze škol zapojených do sítě MRKVIČKA
  • 730 Kč pro nepedagogy (cena navýšena o DPH)

 

FOTOGALERIE

© LIPKA 2018