Když se člověk přátelí se zvířaty

Že je pes věrný přítel člověka, to každý slyšel mnohokrát. Že domácí mazlíčci pomáhají lidem překonávat pocit osamělosti, to také všichni víme nebo tušíme. O tom ale knížka není. Není dokonce ani o tom, že psí olíznutí léčí rány nebo že si kočky lehají na nemocná místa lidského těla. I tak Rudi Ocepek vrší příběhy, kterým – každému jednotlivě – se člověk zdráhá uvěřit: o psech, kteří cítí vnitřní rozpoložení člověka dříve, než ho spatří, o pavoucích klidně spočívajících na tvářích dětí, o hadech, kteří si umějí vybrat, komu vlezou do náruče, a také o lidech, kteří „zázračně“ překonali svůj strach ze zvířat. Rudiho příběhy mají přesto velkou důvěryhodnost a sílu – jsou totiž propojené osobním i profesním životem člověka mimořádně citlivého ke zvířatům i k lidem.

 

Rudi Ocepek se během své čtyřicetileté učitelské praxe věnoval lidem různého věku – od kojenců až po jejich prarodiče. Začínal jako učitel přírodovědy na základní škole, pak působil na univerzitě, kde připravoval studenty biologie na jejich učitelskou profesi. Ve zdejším viváriu také představoval dětem i dospělým exotické i domácí živočichy. Dospěl při tom k velmi propracovaným metodám, díky kterým uměl sbližovat lidi a zvířata. Pracoval velmi často s fobiemi a strachem, s nimiž do jeho vivária návštěvníci přicházeli. Jen si to představte – jdete na exkurzi a modlíte se, aby vás nikdo nenutil sahat na hada, protože byste museli utéct. Doufáte, že si jen pochováte králíčka a pak budete tiše a nenápadně sedět stranou. A po hodince s Rudim? Jen těžko se budete loučit s hebkou a citlivou užovkou, která se vám oplétá kolem rukou a krku.

 

Zajímá vás téma více? Nebo se dokonce chcete stát také takovým sbližovatelem lidí a zvířat? Pak byste tuto knihu neměli minout. Neváhejte a vyplňte svůj e-mail, dáme vám vědět, jakmile bude knížka na světě. Její cena bude asi 200 Kč.

 

Děkujeme za Váš zájem!

Lenka Kopáčová, redaktorka Lipky

Fotogalerie:


© LIPKA 2019