Trápí vás málo prostoru pro zeleň? Z pár starých palet si zkuste vytvořit vertikální stěnu, která nezabere skoro žádné místo, ozdobí vaši zahradu a navíc poslouží jako přírodní odprašňovač, stínidlo i zvlhčovač ovzduší.
Osázení rostlinami se řídí světovou stranou a osluněním:
- JIH – plné slunce – sukulenty, netřesky rozchodníky
- VÝCHOD nebo ZÁPAD – polostín – jahodník, pažitka, denivka, aromatické bylinky (tymián, mateřídouška, šalvěj, dobromysl)
- SEVER – stín – listová zelenina, máta, meďuňka, agastache, petržel, libeček.
Paletová stěna v zahradě U Řeky slouží k zastínění kubíkové nádrže na dešťovku. Tím se nepřehřívá a nekazí skladovaná voda. Omezí se také růst zelených řas a sinic. Paletová stěna je vytvořena z recyklovaného materiálu – palety, která se zavěsí na kovovou vnější konstrukci nádrže, do vnitřních přepážek se uchytí kapsy ze silnější tkané zahradní textilie. Spodek se vyloží voděodolnou fólií, aby se část vody udržela jako zásoba pro rostliny, které si dosáhnou kořeny až k ní a přebytečná voda odteče.
Substrát se míchá propustný, v poměru 1:1:1 písek:kompost:hlinitá až jílovitá půda. Může se přimíchat trochu zeolitu pro zlepšení aerace, případně trochu hydrogelu pro zlepšení udržení vody v celém profilu substrátu (ale spíše pro okrasné rostliny). Pro bylinky a sukulenty hydrogel nedoporučujeme a není potřeba.
|

|
Fantazii v použití materiálu vertikálních zelených stěn se meze nekladou – pokud v kůlně najdete nevyužívané věci nebo latě, zkuste si stěnu vyrobit z nich! Rostlinám se bude dařit i v různých závěsných kapsách. A třeba taková stěna na bylinky nemusí být vůbec veliká, postavit se dá i na balkón.
