Zelené střechy nejsou jen krásné na pohled. Také efektivně zadržují srážkovou vodu a jsou životním prostorem pro řadu organismů. Přijďte si je prohlédnout na naše pracoviště nebo si zkuste jednu vytvořit.
Zelená neboli vegetační střecha představuje technologii příznivou pro životní prostředí – je to způsob, jak alespoň kousek zastavěné plochy navrátit přírodě. Může ale znamenat také ekonomický a estetický přínos a není v dějinách lidstva ničím novým. Díky moderní generaci kvalitnějších materiálů a technologií se stává čím dál rozšířenější a vítanější zejména v hustě zastavěných městech.
WORKSHOP "JAK NA ZELENOU STŘECHU"Pokud se rozhodnete ozelenit střechu na svém pozemku nebo na pozemku školy či školky, můžete se přijít inspirovat na některé z našich pracovišť. Zahrada pracoviště Rozmarýnku pak nabízí i praktickou ukázku v rámci workshopu Jak na zelenou střechu, kde vám rádi poradíme s výběrem vhodných rostlin či materiálu pro výstavbu. Už 26. září a úplně zdarma. |
![]() |
|
Pro člověka přináší zelené střechy řadu výhod např. tím, že zadržují dešťovou vodu, zachycují prach, ochlazují a zvlhčují okolí, vyrovnávají teplotní výkyvy mezi dnem a nocí, díky tepelně izolačním vlastnostem šetří výdaje za energie, chrání budovu před přehříváním a „změkčují“ tvary budov, které přirozeněji zapadají do krajiny. Velkou výhodou je i snadná realizace svépomocí. Na svém pozemku je můžete realizovat i bez stavební firmy či zahradníka. Podle množství pěstebního substrátu lze zelené střechy rozdělit do několika základních kategorií – ultraextenzivní, extenzivní a intenzivní. |
Zcela jistě sami zvládnete ultraextenzivní zelenou střechu. Výška substrátu je v době založení 3 cm, čímž je zatížení střechy minimální. Pro výsadbu se hodí různé druhy rozchodníků a netřesků. Extrémní podmínky nedovolí růst plevelům, a tak se tento druh střechy obejde i bez pletí.
U extenzivního typu zelené střechy se výška substrátu pohybuje do max. 15 cm, proto je vhodná pro většinu střech, i přesto je třeba se ujistit, že střecha zatížení zvládne a znát důkladně střešní konstrukci objektu.
Dalším typem je intenzivní zelená střecha, kde je výška substrátu vyšší než 15 cm a představuje také vyšší zatížení střechy. Dokáže velmi účinně zadržovat dešťovou vodu a lze na ni pěstovat prakticky vše, co je pro danou oblast běžné. Je vhodná pro terasy či odpočinkové zóny, ale je náročnější na provoz a údržbu. V bezdeštivém období vyžaduje závlahu.
TIP: ZELENÁ STŘECHA Z BEDÝNEK NA OVOCE
Abyste substrát nemuseli chystat až na střeše, můžete si záhon připravit předem. Stačí k tomu několik nízkých bedýnek na ovoce (podle velikosti plochy) a substrát se sazeničkami. Předem připravené a naplněné "střešní panely" z bedýnek už jen posadíte na rovnou střechu.
Pro realizaci zelených střech lze také využít řadu dotačních programů, např. příspěvek Státního fondu životního prostředí nebo Magistrátu města Brna. Více informací naleznete na: |
![]() |
© LIPKA 2023