MENU

Appky do přírody

Přestože se snažíme od displejů a obrazovek hlavně odpoutat, někdy může být mobil nebo tablet v přírodě užitečným pomocníkem. Jak?


ZASTOUPÍ NĚKTERÉ VYBAVENÍ

V běžném životě mobil už docela často zaskakuje za fotoaparát nebo kameru. Při bádání a pozorování v přírodě může být užitečný i jako další pomocníci, třeba stopky, kalkulačka, lupa/mikroskop, pravítko, buzola či mapa (tady vřele doporučujeme appku Mapy.cz, která může fungovat i offline). Zápisník či atlas pozorování můžete nosit v mobilu v appce BioLog, která slouží k zaznamenávání pozorování a mapování druhů živočichů, rostlin a hub s možností sdílení dat do Nálezové databáze ochrany přírody.

 

POMÁHÁ IDENTIFIKOVAT

Když se díváme v přírodě kolem sebe, často nás zajímá, co vidíme. Ať už pozorujeme rostliny, živočichy nebo hvězdy, appky mohou pomoci při určování druhů a některé podporují sběr dat pro výzkum. Na rozdíl od předchozích pomocníků je tady ve většině případů potřeba být online. My v Lipce máme zkušenost například s těmito:

 

» Google Lens – aplikace na jakékoliv vyhledávání, tedy i rostlin a živočichů (ale i čehokoli jiného)

» iNaturalist – identifikace rostlin a živočichů, sdílení dat pro výzkum

» PlantNet – jednoduchá a rychlá identifikace rostlin (neumí houby)

» Lovec vážek CZ – určování vážek a sběr dat pro výzkum

» Lovec rovnokřídlých CZ – určování rovnokřídlých a sběr dat pro výzkum

» A pro pozorování sluneční soustavy a určování souhvězdí a hvězd Solar systemStellarium mobile, Sky Map nebo Star Chart.

 

ZABAVÍ I POUČÍ

V letošním ročníku Dne Země jsme vyzkoušeli, že mobil může být při pohybu venku i zajímavým průvodcem. V online hrách na brněnské Kraví hoře vypráví dobrodružný příběh, obsahuje úkoly pro pozorování přírody i luštění a také tipy na hry (to vše už venku, v přírodě, mimo displej). Tematicky jsou obě hry zaměřené na objevování hmyzí říše a je potřeba mít mobil s datovým připojením. Vydat se na Kraví horu můžete ještě do konce listopadu 2021 a znovu od března/dubna do června 2022.

» www.lipka.cz/hrajem

 

 

Přejeme, ať i pro vás je mobil či tablet v přírodě hlavně dobrým sluhou a ne zlým pánem!


**