MENU

Environmentální publicistika

Otázky ochrany přírody a životního prostředí už dávno nejsou jen doménou ekologických středisek a environmentálně zaměřených časopisů. Čím naléhavějšími se stávají, tím více pronikají i do mainstreamových médií, kde pod pery redaktorů vznikají tu lepší, tu trochu méně přesné články. V Lipce jsme si společně s partnery dali za cíl nalézat a oceňovat ty nejlepší a motivovat tak i neeko novináře, aby se o životní prostředí zajímali a předávali srozumitelně důležitá témata k široké veřejnosti.

Tak vznikla Ekopublika – cena za environmentální publicistiku. Letos si ji odnesla novinářka Eliška Černá z Deníku N za článek

o zemědělci, který pomáhá vracet život do vysychající krajiny na jižní Moravě. Přečtěte si ho: Vrací zkostnatělé krajině životně důležité orgány. Zemědělec si postavil živnost na mezích a mokřadech.

 

„Už dávno není otázkou, jestli klimatická změna přijde, ale jak se na ni adaptujeme. Vnímám, že je pro laika náročné zorientovat

se v problematice změny krajiny a zemědělství a proto jsem ráda, že mi dali kolegové z Deníku N důvěru a nechali mě dlouho a detailně pracovat na tomhle článku,” říká Eliška Černá.

 

Ocenění  pro  mimořádný  počin  na  poli environmentální publicistiky, který vzhledem k pravidlům Ekopubliky nelze hodnotit klasickými kritérii, si odnesla redakce Aktuálně.cz za klimatický speciál Planeta v nouzi. Ocitli se tak ve skvělé společnosti předchozích vítězů Ekopubliky –  Kláry Kubíčkové (MFD),  Adély  Karáskové  Skoupé  a  Martina  Bibena  (HN),  Martina Uhlíře  (Respekt), Jana  Lipolda  (Aktuálně.cz), Jana  Skalíka  (LN),  Marka Šálka  (Reportér)  a  Marka Švehly  (Respekt). Jejich články si můžete přečíst na webu Ekopubliky.

 


A co vy? Četli jste letos text, který vás oslovil svojí hloubkou a analytičností nebo chytl za srdce? Nominujte ho do dalšího ročníku Ekopubliky! Čas máte do 16. ledna 2022. Anebo se rovnou zapojte do  Ekopublika  challenge  na sociálních sítích a pomozte nám výzvu šířit dál! Stačí natočit mobilem video, nominovat v něm výborný článek s environmentální tématikou z roku 2021 na Ekopubliku a vyzvat další tři přátele, aby se výzvy zúčastnili. Akci symbolicky odstartovala novinářka Klára Kubíčková, první laureátka ceny.


 

Trochu bokem Ekopubliky stojí média přímo zaměřená na ekologii. Pokud je ještě náhodou nečtete, tak honem začněte!

 

**