MENU

ZACHOVÁNÍ STARÝCH ODRŮD

Přežívají po staletí, jsou odolné, zároveň s sebou nesou unikátní genofond. Staré odrůdy stromů v české krajině pomáhají vytvářet pestrou mozaiku zeleně. Jak je sehnat, naroubovat a vysadit?

 

Na pracovišti Jezírko využívají ke své činnosti nedaleký starý ovocný sad. Roste v něm několik švestek, hrušní, třešní a jeden velký ořešák. Základ sadu ale tvoří různé, často staré odrůdy jabloní. Všechny původní stromy jsou již přestárlé a přes veškerou péči postupně odumírají. Jelikož o ně nechceme přijít, rozhodli jsme se naroubovat je na podnože a znovu vysadit.

 

Ze zahradnictví jsme si objednali podnože – jabloňové semenáče. Ty se sice v zahradnictvích běžně neprodávají, ale ve většině vám je zvládnou sehnat. Zahradnictví, která se zabývají i výrobou sazenic stromků, je samy využívají pro vlastní roubování – množení sazenic různých odrůd. Odrůdy ovocných dřevin se totiž množí vegetativně, a proto všechny prodávané ovocné stromky jsou vlastně roubovanci na nějaké podnoži.

 

Při výběru podnoží je třeba si předem stanovit, jestli budeme pěstovat nízké zákrsky či čtvrtkmeny, nebo vyšší polokmeny či klasické vysokokmeny.

 

Nízké stromky jsou vhodnější do menších zahrádek, vysazují se i v intenzivně obhospodařovaných sadech. Do extenzivních sadů či alejí se lépe hodí polokmeny a vysokokmeny. Většinou platí, že nižší stromky začnou dříve plodit, ale mají kratší životnost, u vysokokmenů tomu bývá naopak.

 

My jsme zvolili silně vzrůstnou podnož – jabloňový semenáč – protože chceme pěstovat vysokokmeny. Nyní na podzim získané semenáče zaškolkujeme a na jaře se pustíme do roubování.

 

Odběr roubů, tedy vhodných větviček ze stromů, které chceme namnožit, se provádí na přelomu zimy a jara. Rouby se uskladní v chladu a roubují se na jaře se začátkem jarní mízy. Způsobů roubování je více a záleží na velikosti podnože a roubů. Naroubovat novou odrůdu si můžete třeba i na větev či kmen vzrostlého stromu.


Jak dopadlo roubování starých odrůd na Jezírku vám prozradíme až na podzim dalšího roku, kdy chceme hotové sazenice vysadit na uvolněná místa v sadu.


Pustíte se také do zachování starých odrůd ovocných stromů? Máte-li ve svém okolí nějakou zajímavou odrůdu, můžete si zkusit stromy naroubovat sami či si přizvat odborníka. Pokud ne, můžete si vybrat a koupit v zahradnictví již naroubovaný stromek starších odrůd určený k přímému vysazení.

 

Inspiraci i stromky k prodeji najdete na webu stareodrudy.org ovocnáře Radima Peška, který si za navracení tradičních odrůd do krajiny loni vysloužil nominaci na Cenu Josefa Vavrouška.

 


**