MENU

Questing

Questing – co to vlastně je?

Znáte z dětství šipkovanou, hon na lišku či hledání pokladu? Podobně si hrají děti také v Británii, hra je známá pod názvem letterboxing. Ve Spojených státech amerických se nazývá questing. Nemusí však jít jen o hru pro děti, ale i o aktivitu, která může sloužit malým i velkým k seznámení se s místním přírodním, historickým i kulturním dědictvím. Česky se jí dá říkat hledačka.


Základem je, aby se sešla skupinka lidí z daného místa, společně vybrali trasu se zajímavými body v okolí (kaplička, památný strom, skála, stará roubenka, mokřad) a jejich příběhy. Na veřejně dostupném místě (infocentrum, obecní úřad, obchůdek) pak příchozí turista může zdarma získat jednoduchý průvodní list, klidně psaný a kreslený rukou a pak nakopírovaný, který ho zavede na první zastavení.

 

Na každé další místo se pak člověk dostane, když vyluští často veršovanou nápovědu. Může plnit také nějaké úkoly. Na konci často čeká poklad. A každý, kdo prošel celou trasu, je též obohacen o nové vědomosti a místní zajímavosti, o kterých se dozvěděl zábavnou formou.


BRNĚNSKÁ ZVÍŘENA: ZAHREJTE SI S LIPKOU

 

V Lipce jsme pro vás připravili hledačku Brněnská zvířena. Luštitele provede centrem Brna tak, jak jej nejspíš neznají. Odhalí nám řadu zvířat nebo zvířecích motivů, kolem kterých po ulicích chodíme a možná jsme si jich nikdy nevšimli. Kdo vyluští celou hledačku, získá odměnou tip na pozoruhodný výlet do divoké přírody na okraji Brna, která není chráněná, a přesto se zde vyskytují desítky chráněných druhů zvířat.

Hledačka je určena pro začátečníky, nejlépe rodiče s dětmi, měří 2 km, je možné ji absolvovat kdykoliv a je k dispozici zdarma. Do terénu je vhodné mít oblečení dle počasí, tužku a doporučujeme si vytisknout podklady z odkazu. Součástí podkladů je i mapa a sada nápověd pro každé stanoviště pro ty, kteří si bez nápovědy neporadí.


 

**