MENU

Hračky z přírody

Víte, co je Hračkárna? Ne, není to obchod s hračkami. V Lipce je to seminář (nejen) pro pedagogy, který je pravidelně nabitý inspirací, jak využít přírodní materiály a vyrábět hračky vlastníma rukama. Pro děti a nebo společně s nimi. Tvoření i samotné hračky podporují kreativitu dětí a zároveň nijak nezatěžují životní prostředí. Proč a jak?


Vyrábíme si hračky z (ne)obyčejných věcí kolem nás, například kamínků, klacíků, žaludů… Již při jejich výrobě myslíme na to, co se s hračkou stane, až nás přestane bavit nebo bude nefunkční. Pokud jde hračku nechat v lese nebo hodit na kompost, nezanecháváme tím po sobě žádný odpad, ale vracíme materiál zpátky do půdy.


Důležitý je pro nás také aspekt pomíjivosti a naše schopnost tvoření. Nemusíme všechny hračky hromadit, ale umíme si vytvořit například mikádo z větviček, když se nám zrovna chce si hru zahrát, a pak klidně dáme větvičky na kompost. Když chceme novou hru, tak si najdeme v lese nové klacíky a znovu si hru vytvoříme.

 

LESNÍ HRAČKÁRNA

Možností je nespočet, ze semináře Hračkárna na Lipce sdílíme tři, do kterých se můžete pustit klidně hned dnes.

 

Lesní mikádo

V lese si nasbíráme rovné suché větvičky a zkrátíme všechny na stejnou délku. Velikost mikáda může být malá (jak ji známe z klasického hračkářství) nebo i mega velká (z velkých rovných větví). Jednotlivé větvičky označíme barevným ovčím rounem. Stačí kousek rouna, který kolem konce větvičky zamotáme. Není potřeba používat žádné lepidlo. Každá barva bude při hře označovat určitou bodovou hodnotu. Záleží na nás, kolik barev na větvičky využijeme.

Hrajeme jako klasické mikádo, kdy rozhodíme větvičky přes sebe a postupně je hráči vytahují tak, aby se nepohnuly ostatní. Pokud se pohnou, pokračuje další hráč. Cílem hry je získat co největší počet bodů (různě barevně označené větvičky). V lese je hra zajímavější, protože většinou hrajeme na nerovném terénu a využijeme větších větviček, které také nejsou dokonale rovné.


Žaludové pexeso


V lese si pod dubem posbíráme kloboučky od žaludů a do nich vlepujeme kousky barevného rouna.

 

Abychom po hře mohli nechat pexeso v lese, použijeme pouze jednoduché lepidlo z hladké mouky a vody, které se v půdě rozloží. Rouna vlepujeme jen malé kousky (tak, aby nepřesahovaly mimo klobouček).

 

Hrajeme jako klasické pexeso, kdy místo obrázků hledáme stejné barvy, schované pod kloboučky.


Kamínkové domino
Když v lese najdeme placaté kamínky, můžeme je pomalovat pastelkami a zahrát si s nimi domino. Kamínek si rozdělíme na dvě části a do každé z nich nakreslíme jiný symbol. Zvolíme například pět různých symbolů, které na kamíncích různě kombinujeme. Hru hrají dva hráči sedící naproti sobě. Kamínky si otočí symbolem k zemi a postupně je otáčí a přikládají k sobě stejné symboly tak, že vytváří jednoho dlouhého hada. Pokud hráč otočí kamínek se symbolem, který nemůže přiložit, nechá si ho u sebe a může ho použít v dalším kole hry. U menších dětí není třeba hrát ve dvojicích, ale děti si i samy rády skládají shodné obrázky k sobě.

 

Kamínky můžeme pomalovat i jednotlivými částmi rostlin, člověka nebo zvířat a po zamíchání kamínků je skládat k sobě a procvičovat tak například i pojmenování jednotlivých částí nebo jen vyměňovat oblečení kamenným panenkám a panáčkům.

 

**