O roli opylovačů v přírodním dění je k nalezení mnohé, od ryze odborných textů až po prózy, jakou je například příběh Josteina Gaardera Anna. Jaký bude rok 2082? (české vydání v r. 2014), či výstavy jakou byla nedávno v Brně atrakce zvaná MegaBrouci – fascinující svět hmyzu představující úchvatné extrémně zvětšené modely různých zástupců hmyzu včetně opěvovaných včel medonosných s obvyklým vyzdvižením jejich užitečnosti pro člověka i přírodu.
Je však záhodné pohlédnout do tajů opylování i z jiných úhlů, především očima specializovaných vědců. I proto, že ani tolik oblíbená skupina hmyzu, nazývaná opylovači, není ušetřena houževnatě se udržujících mýtů týkajících se míry jejich nezastupitelnosti v ekosystémech. Včelaření se u nás neustále rozvíjí a podle některých odborníků je už dokonce „převčeleno“. Sílí i kritika dalšího rozšiřování chovů včel a mluví se také o beewashingu, tj. „vymývání mozků včelami“ nebo „převčelení mozku“, o němž mj. kriticky referoval už předloni v Ekolistu Jiří Hlavenka, bez servítků a velmi věcně.
Zajímavou současnou sondou do názorů špičkových specialistů věnujících se procesům opylování je také rozhovor Lenky Vrtiškové Nejezchlebové v Deníku N s entomologem Robertem Tropkem
z Přírodovědecké fakulty UK a Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. Docent Tropek vyvádí čtenáře z mnoha omylů a zjednodušujících závěrů. Některé jeho argumenty mohou být objevné i pro mnohé biology, ale především pro učitele, ekopedagogy a další environmentální osvětáře.
V rozhovoru dojde na hmyzí hotely a možnosti, jak je učinit smysluplnými, na fakta o proměnách diverzity i vymírání hmyzu včetně pojetí neologismu hmyzokalypsa (k jehož skutečnému významu může být užitečné prostudovat si např. článek Manu Saundersové), dále na dynamiku mezidruhových vztahů ve společenstvech, a kromě už zmiňovaného beewashingu i na polemiku s tzv. metodou čelního skla. Zajímavě a podrobně je v rozhovoru rovněž pojednáno i o způsobech opylování
a rozdílech mezi různými druhy, resp. typy opylovačů.
Poznatky a názory doc. Tropka jsou velmi inspirativním příspěvkem k posilování a rozšiřování vědomostí o rolích hmyzu v ekosystémech, k čemuž patří i vyvracení mýtů o nenahraditelnosti včel medonosných – při vší úctě a obdivu k nim.
Aleš Máchal, 16. dubna 2024