① Začněme třeba vynálezem, který poněkud naboural moje letité pevné přesvědčení, že fotosyntéza je nenapodobitelným přírodním zázrakem. Solární reaktor cambridgeských vědců sice nedokáže z CO2, vody a slunečního záření vyrobit rovnou cukry, avšak produkt zvaný syngas (syntetický plyn) se může stát surovinou pro výrobu nejrůznějších chemikálií i léčiv. Další výzkum směřuje k přeměně syngasu na kapalná paliva, jejichž využívání by do atmosféry neuvolňovalo žádný oxid uhličitý. Pokud se výzkumníkům podaří tuto novou technologii rozvinout, pak se lidstvo může dočkat kýžené náhrady fosilních paliv, která významně přispěje také k odstraňování CO2 z atmosféry nikoliv ukládáním pod zem, nýbrž jeho využíváním jako suroviny či polotovaru k výrobě paliv. Že se nejedná o novinářskou kachnu, přesvědčivě dokládá český časopis VTM Science sdělením, že výsledky tohoto výzkumu byly zveřejněny v prestižním vědeckém časopisu Nature Energy, ve kterém je uplatňováno přísné recenzní řízení.
Zdroj: Solární reaktor z Cambridge mění oxid uhličitý na syntetický plyn. Napodobuje přírodní fotosyntézu
(19. února 2025)
② Potěšující zvěstí jiného druhu je sice už o něco starší, avšak inspirativní zpráva z Brazílie. Příběh, který připomíná proslavenou knížku Jeana Giona Muž, který sázel stromy, se odehrál na přelomu tisíciletí v údolí řeky Dio Doce z vůle a velkorysého rozhodnutí světoznámého brazilského fotografa Sebastião Salgada a jeho manželky Lélie. Pomocí jimi založené organizace Instituto Terra se jim přes mnohé obtížné překážky podařilo obnovit lesní porosty na 700 hektarech svahů naprosto zpustlého lesa v okolí jejich zděděné farmy.
Po vymýcení invazních afrických trav a poradách s odborníky následovala výsadba více druhů rychle rostoucích dřevin a bylin, které svým výskytem přivábily pestrou hmyzí čeládku i drobné ptactvo,
a také rychlým rozkladem obohacovaly chudou půdu o potřebné živiny. Zdaleka ne všechno se dařilo podle původních záměrů, tempo obnovy bylo pomalejší, ale po bezmála 20 letech přineslo vytrvalé úsilí těchto dvou nadšenců nesporný úspěch.
Zdroj: Manželé, kteří vzkřísili prales (27. dubna 2019)
③ Aktuální, nadějeplná a ohromující zpráva přichází ze západoindického Gudžarátu. Informuje
o vzniku největšího hybridního energetického parku na světě, ve kterém je na ploše 726 km2 (sic!) kombinována produkce solárních a větrných elektráren. Oficiální stránka Khavda Solar Parku dále uvádí, že se zde bude vyrábět 30 gigawattů elektřiny ze solárních panelů a větrných turbín
a elektrickou energii poskytne 18 milionům indických domácností. Do roku 2030 by se tamní produkce měla dostat až ke 450 GW. Ejhle – silný důkaz odpovědného přístupu světové mocnosti k odklonu od fosilní energetiky.
Zdroj: Khavda Solar Park (Gujarat Hybrid Renewable Energy Park): Boosting India’s Solar Landscape
(25. června 2024)
(Za upozornění na obě předchozí informace vděčím Luboru Kysučanovi.)
④ Ke stále halasnějšímu volání po revizi nebo dokonce opuštění Green Dealu říká ekonom, vysokoškolský učitel a někdejší ministr financí české vlády Pavel Mertlík v rozhovoru pro Novinky.cz ze 14. února 2025 toto: „Jsem fanoušek Green Dealu, protože je to podstatná součást tolik potřebné modernizace a restrukturalizace ekonomiky. Vždyť náš hrubý domácí produkt je stále vytvářen s extrémně vysokou energetickou náročností. Green Deal je cesta ke konkurenceschopnosti Evropy, byť je móda tvrdit opak… Je ale možné, že v dílčích věcech a cílech to EU přepískla a některá opatření nemusí být správně zacílená. Je proto potřeba to pravidelně vyhodnocovat a na základě faktů revidovat.“
Díky, pane docente!
Zdroj: Mertlík: Trump už teď podniká fatální kroky (14. února 2025)
⑤ Jak na stránkách Seznamu Zprávy uvádí Zuzana Kubátová, co nevidět by měla být zveřejněna dlouho očekávaná evropská Dohoda o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal). V ní se počítá s usnadněním státních podpor firmám usilujícím o realizaci dekarbonizačních projektů včetně rozšíření investičních pobídek a nabídky daňových úlev. A co je neméně důležité, Evropská komise hodlá také uvolnit pravidla pro dotace spotřebitelům při prudkém růstu cen energií.
Z celého článku je patrně nejzajímavější tvrzení, že „Brusel vidí cestu k levnějším energiím v urychlení dekarbonizace, v rychlejším rozvoji obnovitelných zdrojů a propojování evropské energetické sítě, ve zvýšení nároků na veřejné rozpočty a ve změnách fungování trhu s elektřinou“. Zdá se být dobré, že k navrhovaným změnám celkem vstřícně přistupuje např. i předsedkyně Energetické sekce Hospodářské komory ČR Zuzana Krejčiříková, která měla možnost se seznámit s kompletním textem dokumentu: „Dohoda o čistém průmyslu neznamená zbrzdění Green Dealu. Jsou tam dílčí opatření, která by mohla průmyslu pomoci, pokud se zrealizují“ říká předsedkyně Krejčiříková.
Zdroj: Green Deal nezpomalíme. Evropská komise přichází s plánem na pomoc průmyslu (20. února 2025)
⑥ Ačkoliv se může zdát, že šířit a hájit mezi lidmi po celém světě naději, lásku a víru je jen výrazem naivní pošetilosti, jsem přesvědčený, že právě takové nezištné usilování je tím, co potřebujeme nejvíc. I proto bych rád závěrem uvedl slova biskupky episkopální církve paní Mariann Edgar Budde při příležitosti nedávné druhé inaugurace Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA. Jeho neurvale pobouřená reakce na biskupčinu řeč je všeobecně známá, samotný obsah kázání na téma jednoty už asi méně. Proto si vám dovolím nabídnout k zamyšlení několik pozoruhodných myšlenek v doslovné citaci.
„Jednota není stranická; je to naopak způsob, jak být spolu na jedné lodi. Jednota zahrnuje
a respektuje naši rozdílnost, učí nás akceptovat odlišné pohledy a respektovat zkušenosti druhých jako platné a hodné úcty. Díky ní můžeme v našich komunitách i v mocenských pozicích projevovat skutečný zájem o druhé, i když spolu třeba nesouhlasíme. Lidé v celé naší zemi, kteří zasvětili svůj život pomoci bližnímu, dobrovolníci, kteří navzdory všem rizikům pomáhají obětem přírodních katastrof – takoví lidé se těch, kterým pomáhají, nikdy neptají, koho podpořili v minulých volbách nebo jaké postoje zastávají k té či oné otázce – a my si z nich můžeme vzít ten nejlepší příklad…
Naše modlitby za jednotu ale mnoho nezmohou, pokud svými činy naopak prohlubujeme naše vzájemná rozdělení… Doufám, že nám na ní záleží, protože jinak hrozí, že nás zničí kultura pohrdání, která se v naší zemi rozhostila… Pohrdání oponenty je motorem politických kampaní a sociálních sítí – a mnozí z něj velmi profitují – je to ale hrozivý a nebezpečný způsob, jak vládnout zemi…
Jaké jsou tedy základy naší jednoty? Dovolte mi s odkazem na naše posvátné tradice a texty uvést alespoň tři.
Prvním základem jednoty je úcta k vrozené důstojnosti každého člověka… Ctít důstojnost druhého ve veřejném diskurzu znamená odmítnout zesměšňovat, shazovat nebo démonizovat ty, s nimiž se názorově rozcházíme. Znamená to s respektem diskutovat o našich odlišnostech a hledat, na čem se shodneme – a pokud se shodnout nemůžeme, důstojnost si žádá, abychom zůstali věrní svému přesvědčení a nepohrdali těmi, jejichž přesvědčení je jiné.
Druhým základem jednoty je pravdivost v soukromí i na veřejnosti… Jistě, ne vždy víme, kde je pravda, a pravda dnes bývá často zpochybňována. Když ale pravdu známe, je naší povinností mluvit pravdu, a to i tehdy – a právě tehdy – když nás to bude něco stát.
A konečně třetím základem jednoty…, je pokora, kterou všichni potřebujeme, protože jsme všichni jen omylní lidé. Chybujeme, říkáme a děláme věci, kterých později litujeme, máme své slepé skvrny
a předsudky a možná jsme sobě i ostatním nejnebezpečnější, když jsme nade všechnu pochybnost přesvědčeni, že máme absolutní pravdu a ten druhý se absolutně mýlí. Pak už jsme totiž jen krůček od toho, abychom si sami dali nálepku „dobří lidé“ a těm druhým „špatní lidé“. Jenže pravda je taková, že všichni jsme prostě lidé. Všichni jsme schopni dobra i zla. Ve skutečnosti jsme si totiž mnohem podobnější, než se zdá, a jedni bez druhých se neobejdeme.
Závěrem mi dovolte ještě prosbu, pane prezidente. Miliony lidí ve vás vložily důvěru, a jak jste včera řekl národu, sám jste pocítil prozřetelnou ruku milujícího Boha. Ve jménu našeho Boha vás žádám, abyste projevil milosrdenství vůči lidem, kteří teď v naší zemi mají strach. V rodinách demokratů, republikánů i nezávislých voličů jsou gayové, lesby a transgender děti, z nichž některé se teď bojí
o život – stejně jako lidé, kteří sklízejí naši úrodu a uklízejí naše kanceláře, kteří pracují v našich drůbežárnách a masokombinátech, kteří po nás myjí nádobí v restauracích a slouží noční směny v našich nemocnicích. Nemají možná občanství nebo patřičné doklady – ale naprostá většina přistěhovalců nejsou zločinci. Platí daně a jsou to naši dobří sousedé, věrní členové našich farností
a mešit, synagog, gurudvár a svatyní. Žádám vás, pane prezidente, abyste projevil milosrdenství vůči lidem v našich komunitách, jejichž děti se bojí, že budou odebrány svým rodičům. Žádám vás, abyste pomohl lidem prchajícím před válkami a pronásledováním ve svých zemích, aby našli soucit a přijetí zde u nás. Náš Bůh nás učí, že máme být milosrdní k cizincům, neboť jsme všichni v této zemi také kdysi byli cizinci.
Kéž nám Bůh dá sílu a odvahu ctít lidskou důstojnost každého jednotlivce, říkat pravdu v lásce a žít v pokoře před druhými i před naším Bohem pro dobro všech lidí – pro dobro všech lidí v této zemi i na celém světě. Amen.“
Zdroj: Překlad kázání biskupky Budde, ve kterém oslovila nastupujícího prezidenta Trumpa (26. ledna 2025)
Věřme tedy, přátelé, že v dnešním světě zdaleka není všechno špatně.
Aleš Máchal, 23. února 2025
Okénko Aleše Máchala
je prostor pro krátké recenze knih, které stojí za to číst, i komentáře k aktuálním událostem.
Aleš je jedním ze zakladatelů a také prvním ředitelem Lipky. Po 40 let se věnuje environmentálnímu vzdělávání a dětem, studentům i učitelům pomáhá porozumět, jak úžasné jsou přírodní děje a jak se
k našemu životnímu prostředí chovat ohleduplně a s respektem.
Články z Okénka pravidelně vycházejí ve zpravodajích Lipky. Chcete-li je nacházet každý měsíc ve své
e-mailové schránce, přihlaste se k jejich odběru.
Archiv publikovaných Okének
Chci zpravodaj e-mailem