Změna klimatu už není vzdálenou hrozbou, ale realitou, která se projevuje přímo v našich městech. Přináší s sebou extrémní výkyvy počasí – od dlouhých období sucha až po přívalové deště a povodně. Jak se s tímto novým režimem srážek vyrovnat? Jak efektivně hospodařit s tak cenným zdrojem, jako je voda? Přesně na tyto otázky hledala odpovědi sobotní panelová diskuze. Hosty moderátorky Hany Tesák Vrtala z projektu Fakta o klimatu byli
- odborník na městskou infrastrukturu Radim Vítek,
- vodohospodář David Veselý (Povodí Moravy),
- lektorka programu Adapterra Lenka Filipová (Nadace Partnerství) a
- náměstek primátorky města Brna pro životní prostředí Filip Chvátal.
V diskuzi například zaznělo, že klíčovým nástrojem pro adaptaci je komplexní modrozelená infrastruktura, která propojuje vodu a zeleň. Ukázalo se však, že ačkoliv máme koncepce, překlopení adaptačních opatření do praxe čelí mnoha výzvám, od složitých povolení až po nedostatečnou mezioborovou spolupráci.
Řeč přišla i na zásobování Brna pitnou vodou a na to, jak je město připraveno na extrémy – jak si Brno vedlo při nedávných podzimních povodních.
Otevřeně se mluvilo i o tom, že ne všechny povodně lze zvládnout a že ochrana je také individuální odpovědností. Mezi velmi zajímavá zjištění, která v diskuzi padla, patří například to, že v suchých obdobích mohou být řeky pod velkými městy tvořeny až z 90 % odpadní vodou.
Dozvíte se také, co může pro lepší hospodaření s vodou dělat každý z nás – ať už jako obyvatel bytu, majitel zahrádky, nebo volič (například si dát pozor na politické „clickbaity“, jako je samotné číslo vysazených stromů bez kontextu).
Pokud vás téma zaujalo, pusťe si celý záznam!