Aktuálně

Prodej vánočních jedliček v květináči zahájen

Využijte tradice Vánoc k podpoře výsadby lesa! Kupte si jedličku v květináči, která vám na Štedrý den udělá radost a další roky bude zdobit českou krajinu. Živé jedličky můžete na jaře vysadit u sebe na zahradě nebo je 9. dubna 2022 přijít společně vysadit do připravené lesní školky. Jedlička stojí 135 Kč včetně návodu, jak je přes zimu opečovávat.

 

Osobně k odběru jsou jedličky na pracovištích Lipová (Lipová 20, Brno-Pisárky), Rozmarýnek (Rozmarýnová 6, Brno-Jundrov) a Jezírko (Soběšice č. 97), nebo u dalších partnerů:

Rezekvítek – Štolcova 14 (Brno-Černovice)

Nadace Veronica – Palackého třída 25 (Brno-Kr.Pole), Pekařská 38 (Brno-střed)
Lesy města Brna – Komínská 32 (Brno-Bystrc), Křížkovského 247/9 (Brno-střed), Lesní školky pod Babím lomem
Informační centra YMCA Brno – Kounicova 3 (Brno-střed)
Ekocentrum Brno – Písečník 94 (Brno-sever)
ÚMČ Brno-Žebětín – Křivánkovo náměstí 35 (Brno-Žebětín)

Soubory ke stažení: PDF

Alena Uhříčková je Pedagožkou roku!

V současných náročných dnech přinášíme aspoň střípek radosti. Naše oblíbená lektorka a dlouhodobá vedoucí Lipové Alena Uhříčková získala ocenění Pedagog roku! Cenu udílí Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Gratulujeme a děkujeme Alči za radost, kterou nejen v Lipce rozdává už víc než 25 let.

 


Darujte radost s dárkovými poukazy Lipky

Pokud ještě váháte, co nadělit rodině pod stromeček, mrkněte do kalendáře akcí Lipky! Na kurzy označené ikonkou dárku s červenou stuhou vám rádi vystavíme dárkový certifikát. Ten si můžete vytisknout sami nebo vám ho zašleme poštou. Certifikáty se vydávají vždy na konkrétní akci a konkrétní osobě. Máte-li o poukaz zájem, prosíme, napište kontaktní osobě dané akce.

 

I letos je z čeho vybírat!

Zahradníci ocení Zimní žně nebo Permakulturní design, tvořivé duše potěší výběr rukodělných kurzů a své si najdou i vášniví kuchaři na kurzech kulinářských.

 


Zahrada U Řeky získala Evropskou cenu

Sdílíme radostnou novinu! Zahrada U Řeky získala Evropskou cenu pro ekologické zahradničení – zvláštní ocenění poroty v kategorii Zahrady pro zdraví, péči a terapii.  Na evropské úrovni jsme se dostali na 2. místo mezi nejlepšími terapeutickými zahradami. Velké díky patří našim šikovným zahradnicím, které se o ocenění zasloužily především. Z neudržovaného prostoru na břehu Svratky se jim povedlo během pár let vytvořit báječnou přírodní terapeutickou zahradu.

Program Vánoce Matky Přírody

Vánoce plné sněhu, světýlek a voňavého pečení? Proč je ale dnes sníh spíše vzácností? A odkud se berou suroviny na vánoční dobroty, když ne ze supermarketu?

 

Suroviny na náš stůl často putují z obrovské dálky a spolu s dalšími vlivy lidské činnosti to způsobuje oteplení planety, a tím nedostatečné podmínky pro přežití některých živočichů a rostlin.
Program se skládá ze tří bloků. V první části žáci přemýšlejí nad možnými příčinami, proč je Matka Příroda nešťastná, smutná, proč se neraduje z Vánoc jako my ostatní. V druhé části zkoumají, odkud k nám přicházejí suroviny na vánoční pečení, pokusí se najít alternativy surovin z menší vzdálenosti a upečou vánočku, kterou si dají do plátěného sáčku ušitého na Rozmarýnku ze zbytkových látek. Ve třetí části praktickým měřením a bádáním zkoumají, jak je živočichům a rostlinám, když v zimě krajinu přikryje peřina sněhu, a jak jim je, když jsou vystaveni střídání teplot, pokud sníh nenapadne.
Na závěr každý Matce Přírodě dá dáreček v podobě závazku šetrnějšího chování vůči přírodě.

 

Výukový program trvá 3,5 hodiny a nabídne vám i vašim žákům tradiční i méně tradiční pohled na tyto svátky.


Rozmarýnek

Zimní stezky za zvířátky

Vzhledem ke stále se horšící epidemiologické situaci nebudeme organizovat větší akci pro veřejnost a tím shromažďování lidí podporovat, ale připravíme Zimní stezku za zvířátky pro rodiny s dětmi od 2 do 8 let, kterou si můžete projít samostatně. Dlouhá je asi 1,5 km. Děti se při plnění 10 úkolů dozví, jak se zvířátka chystají na zimu, protáhnou si tělo, procvičí své smysly i znalosti. Starší děti si mohou v sadu zahrát jednoduchou hru s luštěním tajenky také na téma zvířat. Stezka i hra budou připraveny od soboty 27. listopadu do odvolání.

Soubory ke stažení: PDF
Jezírko

COVID-19: Pravidla pro účast na akcích Lipky

Pravidla pro účast na akcích Lipky zcela vycházejí z platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví účinných od 22. listopadu 2021.

 

Kroužky:

 • Po účastnících nevyžadujeme prokazování bezinfekčnosti (očkování, prodělání nemoci, ev. test), bez ohledu na velikost skupiny.
 • Pravidla pro nošení roušky jsou stejná jako ve školách (např. povinnost nosit roušku ve společných prostorech jako např. šatny).

 

Víkendovky:

 • Na akcích s účastí 20 a víc osob požadujeme doložení O-N od všech účastníků ve věku od 12 let (do 18 let lze také využít PCR test).
 • Na akcích se nemusí nosit rouška vevnitř ani venku. Rouška se nosí jen ve veřejných prostorách (nádraží, MHD, obchody aj.).

 

Jednodenní výukové programy pro školy

 • Po účastnících nevyžadujeme prokazování bezinfekčnosti.
 • Pravidla pro nošení roušky jsou stejná jako ve školách (např. povinnost nosit roušku ve společných prostorech jako např. šatny).

 

Pobytové programy pro školy/školy v přírodě

 • Po účastnících nevyžadujeme prokazování bezinfekčnosti.
 • Žáci na pobytu nemusí nosit roušky.

 

Tábory

 • Na akcích s účastí 20 a víc osob požadujeme doložení O-N od všech účastníků ve věku od 12 let (do 18 let lze také využít PCR test).
 • Na akcích se nemusí nosit rouška vevnitř ani venku. Rouška se nosí jen ve veřejných prostorách (nádraží, MHD, obchody aj.).

 

Akce pro veřejnost:

 • Na akcích s účastí 20 a víc osob požadujeme doložení O-N od všech účastníků ve věku od 12 let (do 18 let lze také využít PCR test).
 • Povinně pro potřeby hygieny evidujeme osobní údaje účastníků akce (jméno a telefon).
 • Na akcích, kde není venku zajištěn rozestup účastníků alespoň 1,5m, se musí nosit roušky i venku. Jinak nosí všichni roušky jen vevnitř.

 

Vzdělávání dospělých:

 • Na akcích pro 20 a více osob požadujeme prokázání O-N.
 • Účastníci musí mít po celou dobu vzdělávání vevnitř nasazen respirátor. Při vzdělávání venku musí mít účastníci nasazen respirátor v případě, že je na akci více než 30 osob a nedodržují se rozestupy 1,5 m.
 • Respirátor nemusí mít nasazen pouze přednášející.
 • Respirátor nemusí být nasazen při jídle a na ubytovacím pokoji.

 

Obecně dále platí:

 • Účastníci aktivit ve věku do nástupu do 1. třídy ZŠ nemusí mít žádnou roušku, účastníkům do 15 let postačí i obyčejná chirurgická rouška. Od 15 let je nutné mít respirátor nebo obdobný ochranný prostředek bez výdechového ventilu a účinností záchytu alespoň 94 %.
 • Jsme povinni neumožnit účast na našich akcích těm, kteří mají infekční příznaky (kašel atp.).

 

O-N:

Očkování – účastník se nám prokáže certifikátem v mobilu či na papíře (že má 14 dní po druhé dávce)

Nemoc – účastník se nám prokáže lékařským potvrzením o proděláním nemoci (v mobilu či na papíře) max. před 180 dny

 

Test – PCR test starý do 72 hodin mohou využít ve vyjmenovaných případech pouze účastníci do 18 let, účastníci se zahájeným, ale neukončeným očkováním a osoby, které mají potvrzení lékaře, že se očkování nemohou podrobit pro kontraindikace.


INFORMACE K VYHLAŠOVANÝM ŠABLONÁM II

Uvažuje vaše škola o získání finančních prostředků ze Šablon II.?


Využijte tuto možnost také pro financování vašeho vzdělávání na Lipce!

Aktuální nabídku našich DVPP seminářů pro školní rok 2021/22 připravujeme s ohledem na podmínky šablon, zaměřujeme se přitom na vzdělávací oblasti polytechnická výchova a osobnostně sociální a profesní rozvoj. Do kategorie polytechnická výchova spadají letos i naše tradiční konference Konev a Konvička. Pokud uvažujete o účasti, zaplaťte si účastnický poplatek z šablon.

 

Šablony vám umožní výrazný osobnostní růst v oblasti environmentální výchovy!

Šablony vám mohou pokrýt velkou část nákladů tzv. Specializačního studia pro koordinátory EV. Stačí v projektové žádosti navolit co největší počet osmihodinových jednotek v oblasti polytechnická výchova. Podobně můžete díky šablonám financovat i velmi žádané „doškolováky“ – jednorázové vzdělávací akce pro již vystudované koordinátory EV.

 

Šablony nejsou nic obtížného, proto se právě jmenují šablony…

Milena Emmerová, ředitelka malotřídní ZŠ v Boleradicích nám o své zkušenosti s šablonami řekla: „Šablony jsou perfektní příležitostí k osobnímu rozvoji pedagogů. Kromě doporučených aktivit se můžete věnovat i rozvoji v oblastech, které bývají odsunuty na druhou kolej – osobnostní rozvoj, hudební výchova, tvořivé semináře. Každá škola může využít šablony dle vlastních potřeb. Aby došlo ke splnění povinných částí, moc doporučuji předem se na náplni šablon domluvit s kolektivem učitelů.“

 

V případě, že chcete použít šablony na financování našich aktivit a nemáte s nimi zkušenosti, můžete se zeptat naší projektové manažerky Zdeňky Jičínské zdenka.jicinska(at)lipka.cz, 517 385 429, 736 473 849

 

Informace k aktuální výzvě najdete přímo na webu MŠMT: https://opvvv.msmt.cz/vyzva/vyzva-c-02-18-063-sablony-ii-mimo-hlavni-mesto-praha-verze-1.htm


Kamenná

**