Aktuálně

Činnost Lipky aktuálně

Vláda zrychluje uvolnění opatření a my s radostí navazujeme.

Podle plánu, který Vláda ČR upravila 30. dubna, předpokládáme, že:

  1. Schůzky našich kroužků, klubů a výpravy víkendovek začnou probíhat již od 11. května. Účastníci budou kontaktováni pro zjištění zájmu o účast a zkoordinování splnění hygienických požadavků. Pro činnost kroužků, klubů a víkendovek nyní platí  tato Pravidla pro organizaci zájmové činnosti Lipky a vratky účastnických poplatků.
  2. Semináře pro učitele a akce pro veřejnost mohou začít opět probíhat od 11. května, pro konkrétní informace sledujte Kalendář akcí.
  3. Výukové programy pro žáky MŠ, ZŠ a SŠ, školy v přírodě, pobytové programy a vysokoškolská výuka budou probíhat v závislosti na fungování škol.

Termíny a podmínky se mohou změnit, pokud dojde k upravujícím rozhodnutím ze strany Vlády ČR.

 

Letní tábory zatím připravujeme. Sledujeme požadavky hygieniků a zatím předpokládáme, že maximum táborů proběhne. Podrobnosti k přihlášení, odhlášení a vratkám peněz sledujte na stránce Tábory. Patří-li účastník do rizikové skupiny (anebo má takovou osobu ve společné domácnosti) a rozmyslí si z toho důvodu účast na táboře, prosíme o tuto informaci obratem. Pokud tak učiníte do 25. května 2020, tak vám vrátíme celou částku, kterou jste Lipce za tábor již poslali.

 

Mgr. Hana Korvasová

ředitelka Lipky


Červnová nabídka pro školy a školky

Využijte volné termíny Lipky a zpestřete dětem pobyt ve školce nebo výuku vašim žákům!
Rádi vás uvítáme na našich pracovištích, kde při programech dodržíme potřebná epidemiologická opatření.

 

Kompletní nabídka ke stažení


Nemůžete do školy? Pojďte k nám!

Žákům od 10 do 15 let nabízíme možnost strávit pět dní na Jezírku – učit se dle pokynů svých učitelů, poradit se případně s pedagogy z Lipky, ale také vyrážet do přírody a zkoumat ji, sedět u ohně či hrát hry s vrstevníky. Ve skupině 15 účastníků a za dodržení příslušných epidemiologických opatření.

 

1.–5. června 2020    S Jezírkem za školou I. - právě probíhá

Volná místa:

8.–12. června 2020 S Jezírkem za školou II. - bude otevřeno, pokud se přihlásí dostatek zájemců
15.–19. června 2020    S Jezírkem za školou III. - určitě se bude konat

 

Přihlášky a podrobné informace zde.


Jezírko

Neseďme v koutě. Tvořme na Lipové!

Těšíme se na vás během červnových tvořivých týdnů na Lipové! Místo zdlouhavých návodů si vše vyzkoušíme v praxi. K dispozici budeme mít potřebné pomůcky i náčinní. Od 1. do 5. června nabízíme aktraktivní Dny plné řemesel (přihlášky). O týden později si přijďte vyrobit užitečné pomocníky v rámci série Vyrob si sám (přihlášky). Na programu budou tradiční i neokoukané techniky. Přihlašovat se lze na jednotlivé dny samostatně. Zvýhodněná cena však čeká na ty, kteří budou tvořit celý týden.

Soubory ke stažení: PDFPDF
Lipová

Pravidla pro zájmovou činnost

Pro činnost kroužků, klubů a víkendovek Lipky platí od 11. května tato

 

Pravidla pro organizaci zájmové činnosti Lipky a vratky účastnických poplatků.


S Rozmarýnkem za školou

Už vás nebaví sedět doma a být on-line?

Byli byste raději v zahradě, v lese nebo u vody?

Chybí vám kamarádi a nové zážitky?

S Rozmarýnkem můžete strávit dny plné zážitků!

 

V týdnu od 15. 6. do 19. 6. 2020 přímo v zahradě Rozmarýnku v Brně v Jundorvě. Nabídneme vám vodácký kurz, fotokurz nebo outdoor zážitkovou angličtinu.

 

V týdnu od 22. 6. do 25. 6. 2020 na Vysočině v Lesním Penzionu Podmitrov, kde budeme společně sportovat, bádat, bavit se!

 

Více informací na https://www.lipka.cz/rozmarynek-tabory?idm=72

Soubory ke stažení: PDFPDF
Rozmarýnek

S Rychtou na průzkum breber

Přírodovědný terénní den pro žáky 6. až 8. ročníku základních škol proběhne 9. června.

Více informací zde.


Rychta

Areál Jezírka pro veřejnost otevřen od 25. 5. do 30.6.

Areál Jezírka je opět otevřen pro veřejnost každé pondělí od 13 do 17 hodin. Těšíme se na vás od 25. 5. do 30.6. a pak zase od 1.9. do 31. 10. 2020.


Jezírko

Kdy nás zastihnete?

Potřebujete se osobně zastavit k nám na pracoviště? Aktuálně nás zastihnete ve všední dny od 10 do 18 hodin (telefony zvedáme do 16 hodin).


Lipová

Učit či neučit venku?

UČIT ČI NEUČIT VENKU (mimo školu)

Rádi s vámi sdílíme vývoj v situaci kolem ne/zákazu učení v přírodě mimo pozemky školy.

 

Pro mnoho škol, ředitelů, učitelů i rodičů je situace stále nejasná a necítí jistotu, že mohou s dětmi vyrazit ven, proto jsme společně s dalšími organizacemi (PavučinaChaloupky o.p.s.Lipka - pracoviště Kamenná, Vzdělávací centrum TEREZA a Česká rada dětí a mládeže) sepsali dopis a požádali pana ministra o úpravu formulace v dokumentu tak, aby bylo jasné, že učení v přírodě v okolí školy není zakázáno.

 

PROČ?

  1. Jak možná víte, v souboru hygienických pokynů pro školy od MŠMT jsou doporučovány přestávky venku i pobyt a učení dětí venku, ale pouze na pozemku školy - viz (http://www.msmt.cz/file/52773_1_1/download/)
  2. V rozhovoru na TV Seznam pan ministr Robert Plaga vysvětlil, že učení v přírodě, kde bude dětská skupina sama např. v lese, možné je. Dokument (viz výše) není pro školy závazný a je třeba používat „zdravý rozum“ (rozhovor s p. Plagou na TV Seznam, čas13 :22 - 15:08)
  3. K tématu vyšel i článek na aktuálně.cz ČLÁNEK https://zpravy.aktualne.cz/…/r~02349814950a11eab408ac1f6b…/
  4. Stále můžete podepsat petici za možnost učení v přírodě: https://www.petice.com/rozieni_pravidel_pro_zahajeni_koly_o…Petice má již i dodatek, ve kterém autoři žádají o písemné vyjádření a upřesnění možností učit venku. - více zde dodatek k petici https://www.petice.com/a/265556
  5. Pokud váháte proč ven, přínosy učení venku shrnuje kniha TAJEMSTVÍ ŠKOLY ZA ŠKOLOU (volně ke stažení na https://ucimesevenku.cz/tajemstvi-skoly-za-skolou/)

Držme si palce, ať se situace brzy vyjasní a bude možné využívat víc zelených učeben, které v květnu a červnu nabízí ideální podmínky pro vzdělávání.


Kamenná

Přihlašování na Ekoolympiádu spuštěno

Soutěž je určena tříčlenným týmům středoškoláků. Je zaměřena na široké spektrum teoretických znalostí a především jejich propojení s praktickým životem a životním prostředím kolem nás.

Informace ke krajskému kolu a formulář přihlášky zde.

Podrobné informace o celorepublikové soutěži zaštítěné Českým svazem ochránců přírody najdete zde.


Rychta

INFORMACE K VYHLAŠOVANÝM ŠABLONÁM II

Uvažuje vaše škola o získání finančních prostředků ze Šablon II.?


Využijte tuto možnost také pro financování vašeho vzdělávání na Lipce!

Aktuální nabídku našich DVPP seminářů pro školní rok 2018/19 připravujeme s ohledem na podmínky šablon, zaměřujeme se přitom na vzdělávací oblasti polytechnická výchova a osobnostně sociální a profesní rozvoj. Do kategorie polytechnická výchova spadají letos i naše tradiční konference Konev a Konvička. Pokud uvažujete o účasti, zaplaťte si účastnický poplatek z šablon.

 

Šablony vám umožní výrazný osobnostní růst v oblasti environmentální výchovy!

Šablony vám mohou pokrýt velkou část nákladů tzv. Specializačního studia pro koordinátory EV. Stačí v projektové žádosti navolit co největší počet osmihodinových jednotek v oblasti polytechnická výchova. Podobně můžete díky šablonám financovat i velmi žádané „doškolováky“ – jednorázové vzdělávací akce pro již vystudované koordinátory EV.

 

Šablony nejsou nic obtížného, proto se právě jmenují šablony…

Milena Emmerová, ředitelka malotřídní ZŠ v Boleradicích nám o své zkušenosti s šablonami řekla: „Šablony jsou perfektní příležitostí k osobnímu rozvoji pedagogů. Kromě doporučených aktivit se můžete věnovat i rozvoji v oblastech, které bývají odsunuty na druhou kolej – osobnostní rozvoj, hudební výchova, tvořivé semináře. Každá škola může využít šablony dle vlastních potřeb. Aby došlo ke splnění povinných částí, moc doporučuji předem se na náplni šablon domluvit s kolektivem učitelů.“

 

V případě, že chcete použít šablony na financování našich aktivit a nemáte s nimi zkušenosti, můžete se zeptat naší projektové manažerky Jany Dvořáčkové: jana.dvorackova(at)lipka.cz.

 

Informace k aktuální výzvě najdete přímo na webu MŠMT: https://opvvv.msmt.cz/vyzva/vyzva-c-02-18-063-sablony-ii-mimo-hlavni-mesto-praha-verze-1.htm


Kamenná

© LIPKA 2020