Aktuálně

Pečujeme o děti vybraných profesí

Patříte k vybraným profesím, jako jsou např. lékaři, sestry, záchranáři či policisté? Postaráme se z pověření JMK BEZPLATNĚ o vaše děti. Dopoledne děti podpoříme podle potřeby při distančním vzdělávání, zbylý čas věnují hravým, poznávacím i tvořivým aktivitám tak, jako na příměstských táborech. Bezplatná péče zahrnuje také možnost stravy.

 

 

Přehled dětských skupin/míst organizovaných Lipkou

 

  • VIDA! science centrum

Adresa: Křížkovského 554/12, 603 00 Brno

Informace k hlídání a přihlašování

 

  • Lipka – pracoviště Jezírkohlídání v této skupině je ukončeno

 

Těšíme se na vaše děti!


Počítač nestačí. Učte venku!

Děti jsou teď pořád on-line. Málo se hýbou. Nic neobjevují. Nežasnou. Ztrácejí kontakt se skutečným světem. Také si myslíte, že k učení jen počítač nestačí? Lipka se proto zapojila do iniciativy Učíme se venku. Chceme tak inspirovat učitele i rodiče k jinému vzdělávání dětí.

 

„Odložme na chvíli učebnice a dávejme dětem takové úkoly, které je nepošlou zpět před obrazovky, ale třeba do kuchyně, dílny, knihovny rodičů a také ven – do lesa, parku nebo na architektonicky zajímavá místa v okolí,“ míní Martin Kříž, programový ředitel střediska ekologické výchovy Chaloupky, která se do iniciativy také zapojila.

 

Přečtěte si:

 


Prožijte advent s Lipkou!

Připravili jsme pro vás adventní on-line kalendář, ve kterém najdete tipy na šetrný advent a svátky. Kalendář je zdarma. Přidejte se k Lipce na Facebooku!

 

„Tvořit budeme hlavně z toho, co už máme doma nebo co najdeme venku na procházce,“ říká jedna z lipkových propagátorek Markéta Zajícová, která vánoční projekt vymyslela.

 

Těšte se na recepty, návody i vánoční jedličky, rady, jak tvořit s citem k přírodě, tipy na každý den až do Vánoc. Přidejte se k facebookové skupině Tvoříme s Lipkou. Začínáme ve čtvrtek 26. listopadu!


Přijďte si pro vánoční jedličku

V předvánočním čase namísto řezaného stromku Lipka opět prodává jedličky v květináči. Přijďte si pro jednu nebo třeba i dvě. Na jaře je spolu zase vysadíme!

 

Jedličky jsou 40 centimetrů vysoké, stojí 125 Kč a pocházejí z Lesů města Brna. Lipka je prodává od 23. listopadu na třech pracovištích: Lipová, Rozmarýnek a Jezírko. V případě prodloužení vládních opatření budou všechna prodejní místa fungovat jako výdejní okénka.

 

K jedličkám dostanete návod, jak o ně pečovat, aby vydržely až do jara, kdy je budete moci vysadit – za asistence lesníků v lesní školce pod Babím lomem.

 

Projekt živých vánočních stromků má v Brně už více než dvacetiletou tradici. Smyslem projektu je vracet zpět do brněnských lesů původní druh – jedli bělokorou.

Soubory ke stažení: PDF

Zveme na oběd z Rychty

Každý týden v úterý a ve čtvrtek nabízíme porci poctivé domácí kuchyně od usměvavých kuchařek z Rychty.

 

Nabídka pro týden od 23. listopadu:

  • úterý 24. 11.

pórková polévka

staročeské těstoviny se zelím a domácím uzeným, zeleninový salát

  • čtvrtek 26. 11.

česnečka

rychtářský špaček, pečená bulgurová rýže

 

Nabídka pro týden od 30. listopadu:

  • úterý 1. 12.

cibulačka se sýrem

krůtí nudličky na kari s černými olivami, těstoviny penne

  • čtvrtek 3. 12.

frankfurtská polévka

holandský řízek, šťouchané brambory, zelný salát s křenem

 

Jídlo objednávejte vždy do pondělí 12 h u Jitky Vágnerové (tel. 517 385 429, 608 514 022).

Cena oběda 105 Kč (jídlo vydáváme do vašich vlastních nádob, příplatek za menu box je 10 Kč).

Soubory ke stažení: PDFPDF
Rychta

Jsme zase v televizi!

Někdo má babičku, někdo hlídací tetu. Koho mají zdravotníci nebo policisté? Lipka je správně! Podívejte se, jak o ní referovala Česká televize.

 

Lektoři z Lipky se právě teď starají o děti, jejichž rodiče pracují jako lékaři nebo záchranáři. „S prvňáky i druháky jsme společně online, protože to sami nezvládají. Potom s nimi procvičujeme a píšeme úkoly. Vše za přísných hygienických opatření,“ uvedla už před časem v tiskové zprávě lektorka Lipky Alena Uhříčková.

 

Jak taková práce s dětmi vypadá naživo? Podívejte se na reportáž z České televize.

 

Péči o děti zajišťují pedagogové Lipky ve spolupráci s pracovníky VIDA! science centra každý pracovní den od 7 do 17 hodin v budově VIDA! science centra v ulici Křížkovského 12 v Brně.


Lipka a její mimořádná online premiéra

Máme pro vás odkaz na video, ze kterého se vám zatočí hlava. Podařilo se nám uspořádat jednu mimořádnou online premiéru, na které pracovala řada lidí z Lipky, Ministerstva životního prostředí, Pavučiny i Nadace Veronica. Jistě nadchne všechny, kdo se zajímají o životní prostředí a vzdělávání.

 

Od jara se ke klimatické krizi přidala krize koronavirová. Zdánlivě nesouvisí, přesto mají spoustu paralel. Obě přímo ovlivňují ekologické vzdělávání, startují a urychlují důležité změny, kladou nové výzvy. Co konkrétně?

 

Čtvrtý ročník Národní konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství s podtitulem Ekovýchova pro pětihory se konal 15. října 2020 a vůbec poprvé online! Pokud jste konferenci neviděli nebo ji chcete vidět znovu, pusťte si ji ze záznamu.

 

V rámci konference proběhl také průzkum (po)koronavirové situace ve střediscích ekologické výchovy.

 

Podívejte se, co z něj vyplynulo:

 

 

Bližší informace a také kompletní program konference najdete na této adrese: www.konference-evvo.cz.


Školy jsou zavřené. Kam s dětmi?

Covid-19 se šíří a školy jsou zavřené. Podobně jako na jaře i teď se Lipka stará o děti, jejichž rodiče pracují jako lékaři, záchranáři, zdravotní sestry nebo policisté. A opět k tomu využije prostory VIDA! science centra v Brně.

„S prvňáky i druháky jsme společně online, protože to sami nezvládají. Potom s nimi procvičujeme a píšeme úkoly. Vše za přísných hygienických opatření,“ popsala lektorka Lipky Alena Uhříčková.

 

Jihomoravský kraj pověřil Lipku, aby se postarala o děti, jejichž zákonní zástupci jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví či příslušníci ozbrojených sil a dalších složek působících v kraji.

„Podobně jako v první vlně pandemie jsme se dohodli na spolupráci s organizací VIDA! science centrum a v jejích prostorách od 19. října o děti pečujeme,“ uvedla ředitelka Lipky Hana Korvasová.

Dopoledne se děti věnují distanční výuce, jako by se učily doma.

Odpoledne tráví volný čas zábavnými aktivitami v učebnách, v hravé expozici VIDA! nebo venku. Pracují ve skupinách, v každé z nich musí být maximálně 15 dětí. Po celou tu dobu se jim opět věnují zkušení pedagogové volného času.

„Může se stát, že budeme muset rozšířit kapacity a zajistit hlídání i na pracovištích Lipky – na Jezírku v Soběšicích, na Lipové v Pisárkách nebo v Rozmarýnku v Jundrově. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet,“ doplnila Hana Korvasová.

Péči o děti zajišťují pedagogové Lipky ve spolupráci s pracovníky VIDA! science centra každý pracovní den od 7 do 17 hodin v budově VIDA! science centra v ulici Křížkovského 12 v Brně.

Přihlašování dětí je možné přes registrační systém.


Jak nás nyní zastihnete?

Pokud se s námi momentálně potřebujete spojit, využívejte prosím přednostně e-mail lipova(at)lipka.cz nebo se obracejte e-mailem na jednotlivé zaměstnance. Snažíme se zajistit, aby byl k dispozici pracovník vyřizující telefony (543 211 264, 720 995 927) v době mezi 8. a 14. hodinou. Pokud se vám přesto nepodaří dovolat, omlouváme se. Pevné zdraví!


Lipová

2 nejlepší texty na environmentální témata

Marek a Marek. Jeden je z Reportéra, druhý z Respektu. Oba jsou novými držiteli Ekopubliky – ceny za environmentální publicistiku. „Posuzovali jsme především, jak moc je téma jejich textů aktuální a přínosné, dále srozumitelnost, odbornost a začlenění problému do širšího kontextu,“ uvedl Aleš Máchal, jeden ze zakladatelů brněnské Lipky, která akci spolupořádá.

 

Ve 4. ročníku ceny administrátoři z Lipky vytipovali a přečetli 130 článků z tisku i webů. Dalších 14 textů nominovala veřejnost. Vítěze vybírala porota z 20 tištěných i webových článků. Do finále se dostalo 6 textů.

 

Držitelem Velké Ekopubliky se nakonec stal Marek Šálek z magazínu Reportér za článek Vyprahlé Česko má žízeň. Proč krajině chybí voda a co s tím udělat. Malou Ekopubliku pak získal Marek Švehla z Týdeníku Respekt za text Česká jízda: Proč se nám nedaří stavět dálnice.

 

Problémy, které nesnesou odkladu

Porota dále ocenila redaktorky Aktuálně.cz Simonu Fendrychovou, Simone Radačičovou a jejich kolegu Jiřího Kropáčka, a také spolupracovnice A2larmu Barboru Bakošovou a Karolínu Poláčkovou.

 

„Ekopublikou chceme podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování environmentálně zaměřených textů v tisku i na stránkách webových zpravodajů. A také chceme přilákat větší pozornost čtenářů k problémům, které už nesnesou odkladu,“ uvedla ředitelka Lipky Hana Korvasová.

 

Nominujte článek za rok 2020!

O Ekopublice – ceně za environmentální publicistiku rozhoduje každý rok porota složená z 22 odborníků. Ta vybírá nejlepší text na environmentální téma. Letos ho vybírala už počtvrté.

 

V tuto chvíli můžete nominovat články na Ekopubliku 2020!

 

Ekopubliku 2019 společně pořádají: Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, Nadace Veronica, Kulturní noviny – vydavatelské a mediální družstvo a Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.


Ministerstvo doporučuje: Učte venku!

Děti to baví, jsou na to zvyklé, mají lepší výsledky a také učitelé jsou spokojenější. Ministerstvo školství proto doporučuje učit i venku. Kde najít inspiraci, dobré rady a tipy?

 

„Vnímáme, že jde o velký posun k lepšímu ze strany ministerstva. Protože ještě na jaře jsme řešili jejich rozhodnutí, ze kterého vyplývalo v podstatě opačné stanovisko," komentuje Justina Danišová ze Vzdělávacího centra TEREZA, které stojí za iniciativou Učíme se venku.

 

Školám tehdy nebylo doporučováno, aby děti během výuky chodily ven.

 

„Z toho důvodu se sepisovala i petice Rozšíření pravidel pro zahájení školy o výuku v přírodě a za TEREZU jsme ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže, Lipkou a Chaloupkami napsali dopis ministerstvu, ve kterém jsme žádali o úpravu. Nyní se situace obrací a také na ministerstvu uznávají, že výuka venku prospěje dětem i učitelům,“ říká Danišová.

 

Přečtěte si článek publikovaný na Ekolist.cz.


Potřebujete čerpat šablony? Ozvěte se nám!

Milí pedagogové,

 

v současné době zjišťujeme společně s Chaloupkami zájem o jednotlivé šablony tak, abychom vám v tomto a příštím školním roce mohli nabídnout vzdělávání pedagogů, poslat k vám odborníka do výuky nebo třeba zajistit projektový den ve škole i mimo školu.

 

Dejte nám prosím do konce října 2020 vědět – vyplňte DOTAZNÍK ZDE a my se vám co nejdříve ozveme.

 

Těšíme se na spolupráci,

vaše Lipka


Exkurze do přírodní zahrady Jezírka

Po předchozí domluvě na tel. č. 545 228 567 nebo na adrese jezirko(at)lipka.cz v epidemiologicky příznivější situaci vás provedeme přírodní zahradou Jezírka, poskytneme odborný výklad o celkovém pojetí zahrady i jednotlivých prvcích. Cena exkurze 50 Kč/os/hod, minimálně však 500 Kč.


Jezírko

Hledáme nové vedoucí našich kroužků

Hledáme vedoucí kroužků na Jezírku pro děti od 5 do 13 let. Kroužky jsou zaměřeny na poznávání přírody, hry a pohyb, stejně jako na tvoření z přírodních materiálů. Výhodou mohou být zkušenosti s vedením oddílu, přípravou táborů či akcí pro děti a mládež. Nástup možný ihned, na dohodu o provedení práce. Práce v příjemném prostředí a dobré partě. Více informací zde.

Soubory ke stažení: PDF
Jezírko