Na další ročník konference se budete moci přihlašovat v přípravném týdnu školního roku 2023/24.
Čas: 8.30–16.00 hod.
Místo konání: KUMST, Údolní, Brno
Naléhavost změny klimatu vede obce a města k novému přemýšlení o svém rozvoji – jak reagovat na nízkouhlíkovost, jak se adaptovat na horká léta či jak zvyšovat městkou biodiverzitu? Představíme vám konkrétní projekty a výzvy, do kterých se můžete zapojit s žáky.
Stravování bude zajištěno v místě konání akce.
Lucie Poppová, T: 725 962 735, E: lucie.poppova(at)lipka.cz
PANELOVÁ DISKUZE SE ŽÁKY ZŠ, SŠ A VŠ
moderuje Petr Holík z instituce Fakta o klimatu
„Mladší generace je pro mě velkým zdrojem naděje. Mám dojem, že mezi mladými lidmi je spousta těch, kteří autenticky cítí, že jsou součástí světa, o který je potřeba společnými silami pečovat. Dohlédnou dál, než jen na vlastní pohodlí a podnikat kroky, které budují lepší svět pro všechny, je pro ně přirozené.“
PŘEDNÁŠKY
Petr Novotný, Institut cirkulární ekonomiky
„Systém „vytěž – získej – použij – vyhoď“ v budoucnosti nemůže uspět. Cirkularita materiálů se stává nutností. Nejen kvůli penězům a legislativě, ale i proto, že to stále častěji vyžaduje společenská odpovědnost.“
Eva Gregorová, Magistrát města Brna, odbor participace
„Rozvoj jakéhokoliv místa, ať už se jedná o jednu malou lokalitu, nebo celé město, je nikdy nekončící proces. Jeho aktivními spolutvůrci se mohou stát i děti.“
Hana Veljačiková, Nadace Proměny
„Pro děti a mladé lidi je pobyt v přírodě zásady, má obrovský přínos pro jejich zdravý rozvoj. Snažme se podporovat školy a komunity, aby vznikaly prostory, kde děti budou moct radostně trávit čas venku, vzdělávat se a hrát si.“
PREZENTACE VE FORMÁTU PECHA-KUCHA
DÍLNY
VOLÁNÍ BRNA – malé nápady pro velké město (ZŠ)
Chcete získat inspiraci, jak učit o městě? Jak poutavě předat téma jeho rozvoje? Pak je tahle dílna přesně pro vás. Osaháte si zbrusu nový zápisník pro žáky vydaný městem Brnem a rovnou zjistíte, jak vám může tenhle atraktivní materiál ve vaší výuce pomoci.
Lektoruje: Barbora Dvořáková, Lipka
KLIMATICKÁ ZAHRADA – významná součást proměňujícího se města (ZŠ, SŠ)
Jak funguje přírodní zahrada možná víte, ale co takhle zahrada klimatická? Dozvíte se, jak s tímto novým pojetím zahrad ve školách pracovat, jak je tvořit a využít ve výuce. Ukážeme vám střípky z publikace Klimatická školní zahrada, která právě vzniká pro Ministerstvo životního prostředí.
Lektoruje: Martin Kříž, Chaloupky
PROJEKTOVÝ DEN/TÝDEN – zkušenosti nejen z městských škol (ZŠ, SŠ)
Posvítíme si na akci! Čeká vás čerpání inspirace ke změně z malých i velkých škol, kde se podařilo realizovat projektový den postavený na předem promyšlených nápadech žáků. Možná vás ale láká celý projektový týden spojený s větší porcí klimatického vzdělávání i závěrečnou oslavou.
Lektorují: Petra Koppová a Jiří Nešpor, Lipka/Denisa Hobžová, Biskupské gymnázium
ŽIJEME MĚSTEM – lekce o Moudrých městech a online kurz pro žáky (2.st. ZŠ, SŠ)
Prožijete a prozkoumáte lekci využívající příklady dobré praxe českých sídel, která naplňují představu moudrých měst. Poté si vyzkoušíte, jak ve výuce využít nově připravený online kurz zaměřený na kvalitu života ve městě a aktivní zapojení žáků skrze vlastní projekty.
Lektoruje: Veronika Ambrozy, Člověk v tísni
TERRA NOSTRA – klimatické vzdělávání hrou (2.st. ZŠ, SŠ)
Týmová vzdělávací hra, při níž musí hráči získat dostatek znalostí a prokázat důvtip i umění spolupracovat. Mají jen omezený čas, aby mohli svému městu přinést naději při řešení klimatických problémů. Hru si na workshopu zahrajete a odnesete si metodickou podporu k ní.
Lektoruje: Radoslava Tyslová, Tereza, vzdělávací centrum
V roce 2020 kvůli pandemii covid-19 nemohla porběhnout tradiční konference tak, jak ji účastníci znají z předešlých let. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli předtočit sérii přednášek s odborníky, kteří měli být na konferenci pozváni. Videa můžete shlédnout níže nebo na našem youtube kanále v playlistu Konference EVVO v JMK 2020.
Prof. Ing. Mgr. Miroslav Trnka, Ph.D., Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe)
Snižování emisí je věcí spolupráce mezi státy a lze dobře odhadnout, co bude nutné v ČR vykonat, u adaptací to zdaleka tak není. Adaptační strategie musí přihlížet k tomu, aby dávaly jak environmentální tak ekonomický smysl.
Mgr. Alexandr Ač, Ph.D., Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe)
Již příští desetiletí můžeme překročit magickou hranici oteplení o 1.5 °C. Jaké to bude mít následky, kterým změnám již nezabráníme, a jakým důsledkům ještě můžeme předejít? Co je potřeba udělat pro vyřešení změny klimatu a kolik na to máme času?
Diskutují Mgr. Alexandr Ač, Ph.D., Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe), Doc. Martin Rulík, Univerzita Palackého v Olomouci, katedra ekologie, prof. Ing. Mgr. Miroslav Trnka, Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) a Veronika Ambrozy, koordinátorka globálního rozvojového vzdělávání, Člověk v tísni.
© LIPKA 2023