Konvička 2016

Konference k environmentální výchově v MŠ je určena pedagogům mateřských škol z Jihomoravského kraje. Slouží nejenom jako zdroj informací a inspirace, ale také ke vzájemnému setkávání a výměně zkušeností. Na další ročník se můžete těšit začátkem listopadu 2017.

 

JAKÁ BYLA POSLEDNÍ KONFERENCE?

Letošní v pořadí již 14. ročník proběhl v Brně ve čtvrtek 3. listopadu 2016, věnoval se tématu voda a měl podtitul "Voda – poklad ze studánek".

 

Voda, tato blahodárná tekutina od nepaměti oživující planetu Zemi, vytéká ze studánek, zurčí potoky, divoce či líně se vine řekami až do moří a oceánů, je podstatou všeho života. Studánky jsou symbolem péče o vodu a také péče o krajinu. Jeden rok nás trápí sucho, v dalším přijdou rozsáhlé povodně. a konferenci jsme hledali příčiny těchto extrémních jevů i možnosti, jak jim předcházet. A hlavně jsme se inspirovali metodickými přístupy, které pomáhají tato témata předávat dětem!

 

Přednášky

úvodní části programu jsme prostřednictvím krátké přenášky a filmu hledali s odborníky odpovědi na palčivé otázky dneška: hrozí nám nedostatek vody, záplavy a sucha?

 

Co se děje v naší krajině – doc. Jan Pokorný, CSc.,

Cestou suchých potoků – RNDr. Petr Pařil, Ph.D.,

 

Dílny

Na dopolední přednášky navázaly dva bloky praktických dílen. Účastníci si volili dvě dílny z této nabídky:

 

  • Studánky víly Rozárky – Mgr. Jana Modrá, Liberec

Představení nové publikace Lipky – otevírání devíti studánek, ukázka si devíti přístupů k tématu voda u nejmenších dětí.

 

  • Jak funguje dešťová zahrada – Ing. Dana Křivánková, Lipka Kamenná

Proč dešťovou vodu pouštět rovnou do kanálu? Proč ji nevyužít? Zkuste třeba netradiční způsob zahradničení – vytvořte si dešťovou zahradu!

 

  • Když vana přetéká, volám heuréka! – Mgr. Kateřina Jenešová

Jak to, že ta vana přetekla? Kolik kapek vody se vejde na desetikorunu a proč každá bublina jednou praskne? Bezedné téma voda optikou badatele v mateřské škole.

 

  • Vodní safari – Mgr. Světla Froncová, Mgr. Kateřina Řeháková,

Kdo jsou všichni ti fantastičtí tvorové, kteří obývají naše vody? K čemu mají na sobě štěty, lístečky, chloupky a trubičky? Pojďme se seznámit s našimi nejběžnějšími obyvateli tůněk, louží a potůčků. Samozřejmě s řadou praktických námětů na hry a nápadů na tvoření.

 

  • Mokré do mokrého, voda jako zdroj inspirace – Bc. Jana Kytnerová, MŠ Waldorfská Brno

Hudebně pohybové inspirace, netradiční výtvarné techniky.

 

Fotky z letošního ročníku konference najdete v naší fotogalerii.

 

Kontaktní osoba

Mgr. Helena Nováčková

E: helena.novackova(at)lipka.cz

T: 543 420 824

FOTOGALERIE

**