Není ekohraní jako ekohraní aneb jak nenaletět ekošmejdům

S pojmy ekohry a ekohraní jsme s Hankou Korvasovou přišli poprvé v roce 1987, kdy se nám pod hlavičkou Ústředního domu pionýrů a mládeže poprvé podařilo vydat ekohry pod názvem Hrajeme si na přírodu – soubor her s ekologickou tematikou pro pionýrské tábory. Jednalo se o podstatně přepracovaný a na československé podmínky upravený výběr z původní americké publikace. Dva roky předtím se totiž naší kamarádce Jarmile Dupejové jakýmsi zázrakem povedlo přivézt inspirativní zdroj této brožurky přímo z USA a následně jej přeložit do češtiny. Pod kratším názvem pak sborníček ekoher vyšel v IDM (1991) a v upraveném a obsahově i autorsky značně rozšířeném vydání také v Edičním centru Lipky (2008) – viz též http://www.lipka.cz/lipka?idk=zbozi4.

 

Procházeje nedávno kolem jedné výlohy ve středu Brna nevěřil jsem svým očím. Za sklem jsem se konečně dozvěděl, co doopravdy znamená ekohraní – a považte, už od 60 Kč (viz přiloženou fotografii výlohy ve fotogalerii)!

 

A tak bych rád tohle „šmejdění“ uvedl na pravou míru. Že takové „ekohraní“ s ekohrami nijak nesouvisí, je zřejmé na první pohled. Za vysvětlení však stojí ona proklamovaná „šetrnost k přírodě“. Hračky z bioplastu, podobně jako ostatní výrobky z obdobných materiálů, jsou totiž životnímu prostředí mnohdy na obtíž stejně jako plasty z ropy. Jejich rozložitelnost je totiž značně problematická, ne-li nemožná, navíc recyklovat se nedají. Za mnohé zajímavé související odkazy si dovolím upozornit alespoň na tyto dva: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radomirn-dohnal-bioplasty-nejsou-bio-mozna-jsou-horsi-nez-ty-konvencni a https://www.trideniodpadu.cz/bioplasty.

 

Aleš Máchal, 26/06/19

Fotogalerie:
tzv. ekohraní - reklama na plastové hračky v Tigeru - Brno - červen 2019


**