Ekopublika jako inspirace

Že je vám pojem EKOPUBLIKA známý nebo aspoň povědomý? Byli bychom tomu rádi, o ceně za environmentální publicistiku by se mělo vědět především mezi učiteli, neboť všechny finálové články nepochybně stojí nejen za přečtení, ale i za ekopedagogické využití. S texty, které se týkají nejpodstatnějších událostí a jevů týkajících se životního prostředí a ochrany přírody, je možné aktivně pracovat na základních i středních školách v hodinách mnoha předmětů i v průřezových tématech ŠVP. Nejlepší články z Ekopubliky by mohly zajímat i vysokoškolské studenty pedagogických i jiných oborů, zejména mediálních a environmentálních studií.

 

Je však možné, že o Ekopublice zatím mnoho nevíte. Proto raději připomínáme, že prvořadým smyslem tohoto ocenění je podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování odborně i žurnalisticky kvalitních článků zaměřených na problematiku péče
o životní prostředí a ochranu přírody, které byly zveřejněny ve všeobecně zaměřeném denním a týdenním tisku, anebo na stránkách relevantních webových zpravodajů nespecializovaných na environmentální a ochranářskou tematiku v České republice. Snahou každoročního ocenění šestice nejlépe hodnocených článků je vyzdvihnout jejich přínos pro environmentální osvětu široké veřejnosti a také povzbudit autory a autorky publikující v nespecializovaném tisku a webových zpravodajích k jejich další žurnalistické aktivitě ve prospěch zvyšování environmentálního povědomí mezi naší veřejností. Jako organizátorům nám jde také o to, abychom pomohli přitáhnout větší pozornost českých čtenářů k environmentální problematice popisované seriózními způsoby. Vážíme si skutečnosti, že spoluvyhlašovateli Ekopubliky jsou už tradičně Kulturní noviny, Nadace Veronica a Katedra environmentálních studií FSS Masarykovy univerzity.

 

O vítězích Ekopubliky vždy rozhoduje 18-20členná odborná porota složená z environmentálně a mediálně zaměřených členů akademické obce, renomovaných publicistů, veřejných činitelů a pracovníků v environmentální výchově a osvětě. Výsledky
3. ročníku Ekopubliky byly vyhlášeny v rámci 3. Národní konference EVVO Nasucho konané 10. 10. 2019. Hlavní cenu, tzv. Velkou Ekopubliku, si z rukou vítěze předchozího ročníku pana Martina Uhlíře (Respekt) převzali redaktoři paní Adéla Skoupá (Hospodářské noviny, nyní Deník N) a pan Martin Biben (HN) za článek Lesní hřbitov Jeseníky. Malou Ekopubliku předala vítězka 1. ročníku Ekopubliky redaktorka paní Klára Kubíčková panu Janu Skalíkovi, autorovi článku Hluboký zásek v Bělověžském pralese je poučením i pro české lesy (Česká pozice). Do šestice nejvýše oceněných článků dále náleží texty
A je to v suchu pánů docentů Martina Rulíka a Pavla Nováčka (LN), dva články pana Petra Horkého (Respekt) I vy můžete zachránit planetu a Kdo koho zachraňuje, a text pana Tomáše Brolíka (Respekt) Za plotem je vlk.

 

Většina oceněných článků je přístupná na webu Ekopubliky (viz níže), pokud by vás však zajímaly i ostatní texty, které postoupily do semifinálového hodnocení za rok 2018, rádi vám je poskytneme. Zde je jejich přehled:

 

 

název článku

datum zveřejnění

autorka / autor

(abecedně)

web / periodikum

01

Lesní hřbitov Jeseníky

 

10/05/18

Martin Biben,

Adéla Skoupá

HN

 

02

Za plotem je vlk

23/04/18

Tomáš Brolík

Respekt 17

 

03

Jak skončit dobu plastovou? Nemít mozky z mikrotenu a Coca-Colu místo krve

02/11/18

Martin Fendrych

Aktuálně.cz

 

04

Sucho, vedro! Chceme mokřejší Česko! Ale vodu nezadržujeme a sklady stavíme jak šílení

03/08/18

Martin Fendrych

Aktuálně.cz

 

05

I vy můžete zachránit planetu

05/11/18

Petr Horký

Respekt 45

 

06

Kdo koho zachraňuje

03/09/18

Petr Horký

Respekt 36

 

07

Najít svou hranici

09/07/18

Petr Horký

Respekt 28

08

Strom – podceňovaná hodnota

01/09/18

Jitka Jelínková

LN

 

09

Diskuse o ceně za zvládnutí změny klimatu je jako absurdní drama

18/10/18

Jiří Koželouh

Česká pozice

 

10

Mrtvé dřevo brání suchu, malým stromkům se daří. Na Šumavě deset let měřili, co dělá les bez člověka

26/08/18

Šárka Mrázová

Aktuálně.cz

 

11

Borneo, ráj v ohrožení

17/02/18

Ondřej Novotný

MFD

 

12

Neviditelný zabiják. Šest důsledků znečištění ovzduší, o kterých možná nevíte

06/11/18

Josef Patočka

Deník Referendum

 

13

Plasty v mořích, vata v uších a kotliny v českých hlavách

07/06/18

Josef Patočka

Deník Referendum

14

„Krásný podzim“ jako předzvěst apokalypsy, o které nechceme na rovinu mluvit

15/10/18

Michaela Pixová

Aktuálně.cz

 

15

A je to v suchu

02/09/18

Martin Rulík,

Pavel Nováček

LN

 

16

Hluboký zásek v Bělověžském pralese je poučením i pro české lesy

15/06/18

Jan Skalík

Česká pozice

 

17

Pět korun za plechovku

21/07/18

Ondřej Stratilík

Euro 29

18

Už víme, zbývá uvěřit

15/10/18

Marek Švehla

Respekt 42

 

19

Vlaštovčina noční můra

22/05/18

Ondřej Vaculík

Deník Referendum

 

20

David Buckel – oběť environmentálního žalu

18/04/18

Zuzana Vlasatá

Deník Referendum

 

 

Nominace na Ekopubliku za rok 2019 už běží, všechny potřebné informace včetně pravidel a dosavadních výsledků Ekopubliky najdete na www.ekopublika.cz. Za jakýkoliv dobrý tip nebo raději rovnou za vaši nominaci budeme vděčni!

 

Aleš Máchal, 22/11/19

Fotogalerie:


**