Díky podpoře z Visegrádského fondu (Visegrad Fund) vznikla ve spolupráci s organizacemi Fundacja CultureLab z Polska a DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie ze Slovenska kniha Dobrodružství Toly, Poly a Rošťáka a další materiály na podporu environmentálního vzdělávání dětí z mateřských škol a jejich učitelů.
Knížka pro předškolní a mladší školní děti
Sova Pola, kočka Tola a pes Rošťák zvou na dobrodružnou cestu za poznáním. Knížku tvoří šest příběhů, v nichž se zvířecí kamarádi setkávají s aktuálními problémy životního prostředí. Jde o témata, která každodenně řešíme u nás v České republice i v zemích našich sousedů. Ke každé kapitole patří také dvojstránka doprovodného textu, který téma přibližuje dospělým i dětem. Naši zvířecí hrdinové oslovují především děti předškolní a mladšího školního věku, chtějí je spolu s námi motivovat k zájmu o dění kolem nás.
Jaké příběhy Tola, Pola a Rošťák v knížce prožívají?
Knihu Dobrodužství Toly, Poly a Rošťáka si můžete stáhnout v elektronické podobě. Tištěná je k dispozici v e-shopu Lipky.
Patříte mezi rodiče či učitele upřednostňující raději zvukovou podobu knih pro děti? Pak vás jistě potěší, že kniha Dobrodružství Toly, Poly a Rošťáka má také audio verzi. S velkým nasazením ji pro děti namluvil herec Vladimír Hauser, kmenový člen brněnského divadla Husa na provázku. Namluvené pohádky hledejte na Youtube kanále Lipky. Pohádky si můžete poslechnout také ve slovenštině.
K příběhům v knížce Dobrodružství Toly, Poly a Rošťáka jsme připravili metodiku s nabídkou rozmanitých aktivit. Příběhy tří zvířecích kamarádů tak můžou být úvodním vstupem do vybraného environmentálního tématu, kterému se s pomocí naší inspirace můžete s dětmi věnovat hlouběji. O práci s knihou i metodikou jsme listopadu 2019 vytvořili také dva vzdělávací semináře pro učitele.
Projekt Kids for Eco-Action je financován z Visegrádského fondu (www.visegradfund.org). Zaměřuje se na environmentální vzdělávání dětí z mateřských škol a jejich učitelů. Vzdělávací aktivity projektu jsou propojeny s SDGs – Cíli OSN pro udržitelný rozvoj.
Trvání projektu: 1. 10. 2018 – 29. 2. 2020
Obsah projektu:
![]() |
![]() |
![]() |
© LIPKA 2022