Programy pro žáky se SVP – Rozmarýnek

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání

pracoviště Rozmarýnek

Rozmarýnová 6, 637 00 Brno-Jundrov

 

www.lipka.cz/rozmarynek

T: 541 220 208, 725 961 285, 602 684 396

E: rozmarynek(at)lipka.cz

Kontaktní osoba: Lucie Vladová

 

Objednávání na školní rok 2020/2021 bude zahájeno 30. srpna 2021 v 8 hodin.

 

Programy probíhají v prostorách pracoviště Rozmarýnek, učebnách, vestibulu s terarijními chovy a v zahradě. Budova i zahrada jsou s bezbariérovým přístupem. Výukové programy jsou koncipovány tematicky na období podzimu, zimy a jara. Zimní program se vyučuje uvnitř. Podzimní a jarní program je realizován venku, v zahradě Rozmarýnku. Trvání programu je 2,5–3 hodiny s obvyklým začátkem v 9 hod. a možností domluvit začátek programu na 8.30 hod. Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) počítáme účastí asistentek pedagogů a delší přestávkou kvůli psychohygieně žáků. Vzhledem k požadované délce programu je náplň variabilní. Obsahuje povinné a doplňující aktivity, které se vybírají individuálně s ohledem na schopnosti žáků po domluvě s doprovázejícím učitelem.

 

ROZMARÝNEK

 


Bzučící zahrada

březen–červen

Proč čmelák shazuje bomby na louce? Jak funguje mravenčí farma a kolik mšic sní jedna beruška? Ubytuje se hmyz v hotelu? V co se přemění housenka? Program je motivován originálním příběhem a podněcuje k přemýšlení o propojenosti rostlin a hmyzu. Žáci pozorují zlatohlávka, pomocí leporela opakují vývojová stádia motýla, sbírají filcové mšice z meruňky

nebo skládají části rostliny vlčí mák. Pohybovou hrou si vyzkouší, jak se opylují květy třešní, sází a zalévají rostliny ve vyvýšeném záhonu a sejí semínka lučních květin. Procvičí si jemnou motoriku u výroby barevného motýla nebo rozválí těsto na makové „slíže“. Doprovázející učitel obdrží námět na navazující aktivitu – pracovní list Kvítek.

150 Kč      Rozmarýnek

Kamarádi Želvičky Aničky

prosinec–únor

Proč chameleon kroutí očima, mění barvy a vyplazuje jazyk? Proč želva hrabe v písku? Co udělá gekončík, když se blíží predátor? Jaká je hadí kůže na dotek? Žáci se dozvědí, kde exotická zvířata žijí, čím se živí, proč a jak se maskují. Odříkávají vtipnou básničku, složí originální puzzle a procvičí jemnou motoriku u malování chameleonova otočného talíře nebo plstění malé želvičky. Nenásilnou formou si také vyzkouší přímý dotek s terarijními zvířaty chovanými na Rozmarýnku.

150 Kč      Rozmarýnek

Sedlákův podzim

září–listopad

Kdo to šustí pod spadaným listím? Co se dá vyrobit z právě sklizeného ovoce? Co potřebují k životu na dvorečku králík, morče, kachna a slepice a co udělat pro to, aby se divoká zvířata šla na zimu uložit k nám do zahrady? Kamarádka Maruška seznámí žáky se zvířaty chovanými na dvorečku i těmi, která na zahradu sama přichází. Žáci si procvičují paměť opakováním říkanky na rozlišení srsti od peří, hmat rozlišováním podzimního ovoce ve hmatové skříni a sluch poznáváním zvuků

zvířat. Prakticky si vyzkouší činnosti jako česání ovoce, krmení králíků, sbírání vajíček, hrabání listí a jeho vožení na kolečku. Součástí programu je živý ježek, kterého se odvážlivci mohou prstem dotknout nebo jej jenom pozorovat.

150 Kč      Rozmarýnek

**