Jednodenní výukové programy – Rozmarýnek

Nabídku výukových programů na školní rok 2019/2020 najdete níže nebo v našich brožurkách:

Pro MŠ a 1. stupeň ZŠ

Pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

 

Dopolední programy

Programy obvykle probíhají od 9 do 12.30 hodin (není-li uvedeno jinak).

Na Rozmarýnku můžeme vyučovat současně dva různé programy pro dvě třídy z jedné školy. Přijet k nám může až 45 žáků.

Pokud není uvedeno jinak, je cena programu pro jednoho účastníka 100 Kč.

 

Všechny programy objednávejte telefonicky. Začátek objednávání programů pro MŠ je 29. srpna 2019 od 8 hodin

a programů pro ZŠ a SŠ 30. srpna 2019 od 8 hodin.

 

Prosíme přihlášené, aby se nám tři dny před programem ozvali a upřesnili počet účastníků, kteří se k nám chystají.

 

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání

pracoviště Rozmarýnek

Rozmarýnová 6, 637 00 Brno-Jundrov

 

www.lipka.cz/rozmarynek

T: 541 220 208, 725 961 285, 602 684 396

E: rozmarynek(at)lipka.cz

Kontaktní osoba: Lucie Vladová

 

1. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

BABIČČINA ZAHRÁDKA

Co je nového u babičky na zahrádce? Proč má na jednom záhonku více druhů zeleniny? A proč je ráda, že je v kompostu živo? V Babiččině zahrádce se dozvíme na tyto otázky odpovědi, zkusíme rozeznat druhy zeleniny se zavázanýma očima, uvidíme záhon s bylinkami připomínající spirálu nebo klíčovou dírku. Připravíme si bylinkovou sůl, zasadíme semínko do kelímku a pod lupou prozkoumáme půdní bezobratlé.

Program nabízíme od dubna do října.

Délka programu 2,5 hod.

Maximálně 36 žáků.

100 Kč      Rozmarýnek
1. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

DĚDEČKŮV DVOREČEK

Jak se žije králíkovi nebo slepici u dědečka na dvorku? Seznámíme se s různými hospodářskými zvířaty, která chováme na Rozmarýnku. Zjistíme, co lidem jejich chov přináší a také co obnáší péče o ně, tedy co po celý rok potřebují ke spokojenému životu.

Program nabízíme od dubna do října.

Délka programu 2,5 hod.

Maximálně 24 žáků.

100 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
1.–2. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

DO OBORY ZA ZVÍŘÁTKY – terénní program

Oborou Holedná nás provede Markazín – sele divočáka. Spolu s ním zažijeme setkání s dalšími lesními obyvateli. Hravě se naučíme rozlišovat vysokou zvěř podle paroží, zjistí me, kolik měří a jak krmí své mladé strakapoud, do krabičkových lup zkusíme odlovit lesní bezobratlé. Na závěr nás čeká pozorování divokých prasat.

Sraz na zastávce MHD Kohoutovice – hájenka, konec programu na zastávce MHD Stará dálnice.

Délka programu: 3 hod.

Program nabízíme od května do října.

100 Kč Soubory ke stažení: PDF ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
1.–2. ročník ZŠ

FERDA MRAVENEC VE VODNÍ ŘÍŠI

Ferda vás zve za svými kamarády do vodní říše! Dozvíme se, kdo je chrostík, z čeho si staví domečky jeho larvy a k čemu potřebují sítě. V teplejších měsících odlovíme vodní bezobratlé, v chladnějších se s nimi seznámíme prostřednictvím obrázků a fotografií. Společně s Ferdou Mravencem zjistíme,jak funguje koloběh vody a že i malé znečištění v potůčku může mít velké následky ve vzdálené řece.

Délka programu: 3 hod.

100 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
2.–4. ročník ZŠ

ČAROVNÉ BÝLÍ

Abychom si mohli udělat léčivou mast, musíme znát bylinky a jejich účinky. Za použití všech smyslů prozkoumáme šalvěj, heřmánek, mátu, meduňku či mateřídoušku. V zahradě na bylinkové spirále se v teplých měsících seznámíme s bylinkami i „naživo“, vyrobíme si receptář našich poznatků a vlastnoručně si umícháme mast.

100 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
2.–4. ročník ZŠ

VÁNOCE NAŠICH PŘEDKŮ

Známé i téměř zapomenuté tradice adventního času si připomeneme v krbem prohřátém Rozmarýnku i venku v zahradě. Každý si vlastnoručně uplete vánočku, vyrobí ozdoby z včelího vosku a připraví pochoutku se semínky pro ptáky.

Program vyučujeme v prosinci.

130 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
3.–4. ročník ZŠ

ŠPETKA DOMÁCÍ EKOLOGIE – inovováno

Umíme doma hospodařit s vodou a energií? Jaká opatření v domácnosti mohou šetřit životní prostředí i naši peněženku? Žáci, jako členové rodin, rozhodují o použití různých opatření a sledují, jak změna chování může přispět ke společnému cíli.

100 Kč      Rozmarýnek
3.–5. ročník ZŠ

PŘÍPAD DOKTOR SACHARIN

Detektivní pátrání po tajných ingrediencích, které používá zákeřný doktor Sacharin a které způsobují oslabení dětí i dospělých. Prozkoumáme složení běžných sladkostí a seznámíme se s vlivem nadměrné konzumace cukru na lidský organismus. Formou simulační hry podstoupíme testování účinků energetických nápojů a ve cvičné kuchyni si připravíme zdravé palačinky.

100 Kč      Rozmarýnek
4.–6. ročník ZŠ

KOHOUTOVICKÁ OBORA – terénní program – inovováno

Co umí a jak funguje lesní ekosystém a co se stane, když do něho svou činností zasáhne člověk? Žáci pracují ve skupinách metodou potvrzujícího bádání s využitím terénních nezbytností : dalekohledu, lupy, mikroskopu a pomůcek na odlov bezobratlých živočichů.

Sraz na zastávce MHD Kohoutovice – hájenka, konec programu na zastávce MHD Stará dálnice.

Délka programu: 3,5–4 hod.

Program nabízíme od května do října.

100 Kč Soubory ke stažení: PDF   Rozmarýnek
4.–6. ročník ZŠ

PLANETA HMYZU

Pojďte s námi objevovat pestrý, krásný a zajímavý svět hmyzu, zejména brouků. Vezmeme do ruky živý hmyz i jiné členovce, zjistíme, co dělá brouka broukem, prohlédneme si 3D fotografie našich nejzajímavějších druhů. A každý si pak vlastnoručně vytvoří maketu svého broučího oblíbence a odnese si ji domů.

Program nabízíme od listopadu do března.

 

100 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
4.–9. ročník ZŠ

ZAHRADO, PROSTŘI SE

Uděláme si v zahradě kulinářské dopoledne a využijeme přitom plané rostliny. Dozvíme se, jak daleko musí cestovat cizokrajné ovoce a zelenina, než se dostanou na náš stůl, a proč je lepší upřednostnit místní sezónní ovoce a zeleninu. A zjistí me, jak jídlo obohatit planými rostlinami.

Délka programu: 3,5–4 hod.

Program nabízíme od dubna do října.

 

110 Kč      Rozmarýnek
5.–7. ročník ZŠ

3D MÁME SE BÁT PAVOUKŮ?

Máme z nich strach, nebo nás láká jejich tajemnost? Mohou být pavouci užiteční? Pomocí 3D brýlí poznáme členovce zblízka a čeká nás i setkání s živými pavouky. (Jedná se o inovovanou variantu programu 3D Tvůrci pavučin, který jsme nabízeli v předchozích letech.)

Program nabízíme od listopadu do března.

100 Kč      Rozmarýnek
7.–9. ročník ZŠ

MARIHUANA A KONOPÍ

Probereme fenomén konopí z různých stran: marihuana jako droga, konopí jako lék, bohaté využití konopí coby technické plodiny, legislativní souvislosti pěstování i užívání. Povedeme žáky k posilování sebevědomí, tvorbě vlastního názoru a uvědomění si zodpovědnosti za svůj život.

100 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
8.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

DR. ZDĚDIL A PAN ZDRAŽIL

Otestujte svoji finanční gramotnost v simulační hře. Vždyť se ani nenadějeme a budeme dospělí. Místo kapesného nás bude čekat skutečný plat, první kreditka a první výhodná půjčka s 5% úrokem, v létě zasloužená dovolená na splátky. Splníme si v simulační hře všechny své sny nebo spadneme do dluhové pasti?

Program v tomto roce inovujeme a nabízíme ho pouze v rámci pilotního ověřování pro cvičné školní kolektivy, a to zdarma.

 

       Rozmarýnek
8.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

KDO S KOHO

Simulační hra o procesu veřejného slyšení a projednávání stavby supermarketu v místech mokřadu s chráněnými živočichy. Ukážeme žákům, jak se lze zapojovat do veřejného dění namísto obvyklého pasivního stěžování. V teplejších měsících roku zařazujeme místo 3D promítání fotek obojživelníků a plazů pozorování vodních bezobratlých.

Program byl nominován na cenu za inovaceve vzdělávání Eduína 2017.

100 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek

 

ROZMARÝNEK - ŠKOLNÍ VÝLETY

Program výletu včetně doby začátku a konce je možné upravit dle požadavků školy.

Školní výlety realizujeme v červnu, doporučujeme je ale objednat již na začátku školního roku.

 

1. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

ZATOULANÁ KUŘÁTKA – ŠKOLNÍ VÝLET – NOVINKA

Pomůžete slepičce najít zatoulaná kuřátka? Během hravého hledání prozkoumáme život slepic, králíků, i dalších zvířat žijících na Rozmarýnku. Připravíme si pomazánku a nápoj, které ochutíme bylinkami a jedlými plevely. Program vychází z programu Dědečkův dvoreček. Obvykle začínáme v 9h na Rozmarýnku, končíme tamtéž v 14–15 hod.

Cena zahrnuje suroviny na vaření.

160 Kč      Rozmarýnek
2.–4. ročník ZŠ

TAJEMSTVÍ POD HRADEM VEVEŘÍ – ŠKOLNÍ VÝLET

Každé místo má svůj příběh. Objevme pod hradem Veveří odkaz kněžny Ypsilanti a staňme se ochránci studánek! Na cestě se budeme plavit parníkem po Brněnské přehradě, setkáme se s historickými postavami v kostýmech, připravíme si svačinu a opečeme si ji nad ohněm. Výlet můžete zkombinovat s prohlídkou hradní expozice. Obvyklý začátek v 8.30 hod. na parkovišti u zastávky MHD Rokle, konec mezi 14 a 15 hod. na hradě.

Cena zahrnuje vstup do areálu hradu, obědovou svačinu a plavební lístek na parník.

220 Kč      Rozmarýnek
4.–9. ročník ZŠ

ZAHRADO PROSTŘI SE – ŠKOLNÍ VÝLET

Zažijeme kulinářský den v zahradě Rozmarýnku a ochutnáme plané rostliny. Připravíme občerstvení ze zahradních rostlin, např. kontryhelový bramborák, salát z bršlice, závin se špenátem z kopřiv nebo mátové mojito s kapkou netřeskové šťávy. Zbude i čas seznámit se s kontaktními zvířaty ve výbězích a teráriích Rozmarýnku. Obvykle začínáme v 9 hod. na Rozmarýnku, končíme tamtéž ve 14–15 hod.

Cena zahrnuje suroviny na vaření.

180 Kč      Rozmarýnek

© LIPKA 2020