Jednodenní výukové programy – Rozmarýnek

 

Aktuální nabídky výukových programů na školní rok 2021/2022 ke stažení:

Jednodenní výukové programy a školní výlety pro MŠ a 1. stupeň ZŠ

Jednodenní výukové programy a školní výlety pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

 

Dopolední programy

Programy obvykle probíhají od 9 do 12.30 hodin (není-li uvedeno jinak).

Na Rozmarýnku můžeme vyučovat současně dva různé programy pro dvě třídy z jedné školy. Přijet k nám může až 45 žáků.

Pokud není uvedeno jinak, je cena programu pro jednoho účastníka 150 Kč.

 

Objednávání jednodenních výukových programů na školní rok 2021/2022 bude zahájeno:

  • pro MŠ 30. srpna 2021 (v 8 hodin),
  • pro ZŠ a SŠ 31. srpna 2021 (v 8 hodin).

 

Prosíme přihlášené, aby se nám tři dny před programem ozvali a upřesnili počet účastníků, kteří se k nám chystají.

 

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání

pracoviště Rozmarýnek

Rozmarýnová 6, 637 00 Brno-Jundrov

 

www.lipka.cz/rozmarynek

T: 541 220 208, 725 961 285, 602 684 396

E: rozmarynek(at)lipka.cz

Kontaktní osoba: Lucie Vladová

 

1. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

BABIČČINA ZAHRÁDKA

Co je nového u babičky na zahrádce? Proč má na jednom záhonku více druhů zeleniny? A proč je ráda, že je v kompostu živo? V Babiččině zahrádce se dozvíme na tyto otázky odpovědi, zkusíme rozeznat druhy zeleniny se zavázanýma očima, uvidíme záhon s bylinkami připomínající spirálu nebo klíčovou dírku. Připravíme si bylinkovou sůl, zasejeme semínko do kelímku a pod lupou prozkoumáme půdní bezobratlé.

Program nabízíme od dubna do října.

Délka programu 2,5 hod.

Maximálně 36 žáků.

 

150 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
1. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

DĚDEČKŮV DVOREČEK

Jak se žije králíkovi nebo slepici u dědečka na dvorku? Program přináší setkání s kontaktními drobnými hospodářskými zvířaty chovanými na Rozmarýnku. Hravými aktivitami v zahradě si přiblížíme různá hospodářská zvířata a způsob jejich soužití s námi lidmi. Zjistíme, co lidem jejich chov přináší a také co obnáší péče o ně, tedy co po celý rok potřebují ke spokojenému životu.

Program nabízíme od dubna do října.

Délka programu 2,5 hod.

Maximálně 36 žáků.

 

150 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
1. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

KAM SE PLAZÍ PLAZI

Které živočišné druhy patří mezi plazy?A proč žádné nemůžeme potkat v zimě? Žáci se seznámí s příklady plazích druhů z české přírody i z exotických krajů, na dotek pak s těmi chovanými v teráriích na Rozmarýnku. Formou hravých aktivit se dozví, proč např. chameleoni a želvy v přírodě rychle mizí a jak lze vytvořit příznivé prostředí pro život českých plazů v našich zahradách.

Program nabízíme od listopadu do března.

Délka programu 3 hod.

Maximálně 26 žáků.

 

150 Kč      Rozmarýnek
1.–2. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

DO OBORY ZA ZVÍŘÁTKY – terénní program

Oborou Holedná nás provede Markazín – sele divočáka. Spolu s ním zažijeme setkání s dalšími lesními obyvateli. Hravě se naučíme rozlišovat vysokou zvěř podle paroží, zjistíme, kolik měří a jak krmí své mladé strakapoud, do krabičkových lup zkusíme odlovit lesní bezobratlé. Na závěr nás čeká pozorování divokých prasat.

Pozor! Sraz je na zastávce MHD Kohoutovice – hájenka, konec programu na zastávce MHD Stará dálnice.

Program nabízíme od května do října.

Délka programu: 3 hod.

Maximálně 60 žáků.

 

150 Kč Soubory ke stažení: PDF ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
2.–3. ročník ZŠ

PŘÍRODA ZAHRADNÍKEM

Pan zahradník je nešťastný, někdo mu přes noc okousal salát, je načase se začít bránit. Ale jak? Má vzít na pomoc chemické postřiky, nebo je i jiná cesta? V přírodní zahradě Rozmarýnku budeme zkoumat, kdo pomáhá chránit pěstované plodiny před nezvanými zvířecími jedlíky. Zjistíme, jestli tu mají dost úkrytů a míst k rozmnožování a vyzkoušíme, jak funguje potravní řetězec.

Program nabízíme od dubna do září.

Maximálně 30 žáků.

 

150 Kč      Rozmarýnek
2.–3. ročník ZŠ

PTAČÍ PŘÍBĚHY

Jak se ptačí svět přizpůsobuje lidskému vlivu? Proč je dobré dozvědět se o životě opeřenců v naší blízkosti? Žáci si v programu vyzkouší pestrou škálu aktivit a her, které jim představí naše nejznámější druhy ptáků, seznámí je s přirozeným prostředím, ve kterém žijí, a přiblíží historii soužití ptáků a člověka.

Program nabízíme od listopadu do března.

 

150 Kč      Rozmarýnek
2.–4. ročník ZŠ

ČAROVNÉ BÝLÍ

Můžeme se pomocí léčivých rostlin zbavit neduhů nebo alespoň snížit používání uměle vyráběných léků? V programu Čarovné býlí čeká žáky odhalování tajemství vybraných léčivých bylin. Za použití všech smyslů prozkoumáme šalvěj, heřmánek, mátu, meduňku či mateřídoušku. V zahradě na bylinkové spirále se v teplých měsících seznámíme s bylinkami i „naživo“, vyrobíme si receptář našich poznatků a vlastnoručně si připravíme hojivou mast.

 

150 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
2.–4. ročník ZŠ

VÁNOCE MATKY PŘÍRODY

Vánoce plné sněhu, světýlek a voňavého pečení? Proč je ale dnes sníh spíše vzácností? A odkud se berou suroviny na vánoční dobroty, když ne ze supermarketu? V netradičně pojatém vánočním programu upečeme tradiční vánočky z lokálních surovin, zapátráme po jejich původu a v zahradě Rozmarýnku budeme bádat nad tím, proč rostliny i zvířata v zimě potřebují sníh a proč nám sníh v poslední době nepadá.

Program nabízíme na konci listopadu a v prosinci.


170 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
3.–4. ročník ZŠ

ŠPETKA DOMÁCÍ EKOLOGIE

Umíme doma hospodařit s vodou a energií? Jaká opatření v domácnosti mohou šetřit životní prostředí i naši peněženku? Žáci, jako členové rodin, rozhodují o použití různých opatření a sledují, jak změna chování může přispět ke společnému smysluplnému udržitelnému životu nás všech.

 

150 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
3.–5. ročník ZŠ

PŘÍPAD DOKTOR SACHARIN

Obezita trápí velké množství lidí. Dokážeme s ní a jinými obtížemi, způsobenými špatnými stravovacími návyky, účinně bojovat? Při řešení detektivního případu prozkoumáme složení běžných sladkostí a seznámíme se s vlivem nadměrné konzumace cukru na lidský organismus. Formou simulační hry podstoupíme testování účinků energetických nápojů a ve cvičné kuchyni si připravíme zdravé palačinky.

 

150 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
4.–6. ročník ZŠ

KOHOUTOVICKÁ OBORA – terénní program

Co umí a jak funguje lesní ekosystém a co se stane, když do něho svou činností zasáhne člověk?

Žáci pracují ve skupinách metodou potvrzujícího bádání s využitím terénních nezbytností: dalekohledu, lupy, mikroskopu a pomůcek na odlov bezobratlých živočichů.

Pozor! Sraz na zastávce MHD Kohoutovice – hájenka, konec programu na zastávce MHD Stará dálnice.

Program nabízíme od května do října.

Délka programu: 4 hod.

Maximálně 45 žáků.

 

150 Kč Soubory ke stažení: PDF ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
4.–6. ročník ZŠ

MISE PRO ŠEST NOHOU

Žáci se seznámí se živými zástupci hmyzu a porovnají jejich stavbu těla s jinými členovci i dalšími zástupci bezobratlých živočichů. V rolích rozkladačů, opylovačů či predátorů si uvědomí vazby organismů a prostředí v ekosystému zahrady. Program vede žáky k poznání, že rozmanité prostředí nabízí dobré životní podmínky pro různé druhy živočichů.

Program nabízíme od listopadu do března.

Maximální počet žáků: 30

 

150 Kč      Rozmarýnek
4.–9. ročník ZŠ

ZAHRADO, PROSTŘI SE

Žáci prožijí v zahradě kulinářské dopoledne a využijí k vaření to, co vyrostlo na záhonech i jen tak nadivoko. Dozví se, jak daleko
musí cestovat cizokrajné ovoce a zelenina, než se dostanou na náš stůl, a proč je lepší upřednostnit ty místní a sezónní. V závěru programu během degustace pokrmů žáci zhodnotí, jak je příjemné obohatit náš jídelníček planými rostlinami a určitě zbude i čas na seznámení se s kontaktními zvířátky Rozmarýnku.

Program nabízíme od dubna do října.

Délka programu: 3,5–4 hod.

Maximální počet žáků: 30

 

170 Kč      Rozmarýnek
7.–9. ročník ZŠ

MARIHUANA A KONOPÍ

Probereme fenomén konopí z různých stran: marihuana jako droga, konopí jako lék, bohaté využití konopí coby technické plodiny, legislativní souvislosti pěstování i užívání. Povedeme žáky k posilování sebevědomí, tvorbě vlastního názoru a uvědomění si zodpovědnosti za svůj život.

 

150 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek
8.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

DR. ZDĚDIL A PAN ZDRAŽIL

Otestujte svoji finanční gramotnost v simulační hře. Vždyť se ani nenadějeme a budeme dospělí. Místo kapesného nás bude čekat skutečný plat, první kreditka a první výhodná půjčka s 5% úrokem, v létě zasloužená dovolená na splátky. Splníme si v simulační hře všechny své sny nebo spadneme do dluhové pasti?

 

 

Program v tomto roce inovujeme a nabízíme ho pouze v rámci pilotního ověřování pro cvičné školní kolektivy, a to zdarma.

 

       Rozmarýnek
8.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

KDO S KOHO

Simulační hra o procesu veřejného slyšení a projednávání stavby supermarketu v místech mokřadu s chráněnými živočichy. Ukážeme žákům, jak se lze zapojovat do veřejného dění namísto obvyklého pasivního stěžování. V teplejších měsících roku zařazujeme místo 3D promítání fotek obojživelníků a plazů pozorování vodních bezobratlých.

 

150 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Rozmarýnek

 

ROZMARÝNEK – ŠKOLNÍ VÝLETY

Program výletu včetně doby začátku a konce je možné upravit dle požadavků školy.

Školní výlety realizujeme v červnu, doporučujeme je ale objednat již na začátku školního roku.

 

1. ročník ZŠ, MŠ od 5 let

ZATOULANÁ KUŘÁTKA – ŠKOLNÍ VÝLET

Program vychází z programu Dědečkův dvoreček.

Pomůžete slepičce najít zatoulaná kuřátka? Během hravého hledání prozkoumáme život slepic, králíků i dalších zvířat žijících na Rozmarýnku. Připravíme si pomazánku a nápoj, které ochutíme bylinkami a jedlými plevely.

Obvykle začínáme v 9 hod. na Rozmarýnku, končíme tamtéž v 14–15 hod.

 

200 Kč      Rozmarýnek
2.–4. ročník ZŠ

TAJEMSTVÍ POD HRADEM VEVEŘÍ – ŠKOLNÍ VÝLET

Každé místo má svůj příběh. Objevme pod hradem Veveří odkaz kněžny Ypsilanti a staňme se ochránci studánek! Na cestě se budeme plavit parníkem po Brněnské přehradě, setkáme se s historickými postavami v kostýmech, připravíme si svačinu a opečeme si ji nad ohněm. Výlet můžete zkombinovat s prohlídkou hradní expozice.

Obvyklý začátek v 8.30 hod. na parkovišti u zastávky MHD Rokle, konec ve 14–15 hod. na hradě Veveří.

Cena zahrnuje vstup do areálu hradu, obědovou svačinu a plavební lístek na parník.

 

280 Kč      Rozmarýnek
4.–9. ročník ZŠ

ZAHRADO PROSTŘI SE – ŠKOLNÍ VÝLET

Žáci prožijí v zahradě kulinářské dopoledne a využijí k vaření to, co vyrostlo na záhonech i jen tak nadivoko. Dozví se, jak dalekomusí cestovat cizokrajné ovoce a zelenina, než se dostanou na náš stůl, a proč je lepší upřednostnit ty místní a sezónní. V závěru programu během degustace pokrmů žáci zhodnotí, jak je příjemné obohatit náš jídelníček planými rostlinami a určitě zbude i čas na seznámení se s kontaktními zvířátky Rozmarýnku.
Maximální počet žáků: 30
Obvykle začínáme v 9 hod. na Rozmarýnku, končíme tamtéž ve 14–15 hod.

Cena zahrnuje suroviny na vaření.

 

220 Kč      Rozmarýnek

 

logo brno

Výukové programy probíhají za finanční podpory statutárního města Brna.

Informace o cookies


Kliknutím na Přijmout vše budou uloženy cookies funkční, preferenční, analytické, marketingové. Přinese vám to pohodlné používání webu, umožní nám měřit jeho funkčnost i cílit lépe reklamní nabídku našich produktů. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na Nastavení cookies.

Nastavení cookies Přijmout vše

Nastavení cookies


Kliknutím na Přijmout vše budou uloženy cookies funkční, výkonnostní, analytické, marketingové. Přinese vám to pohodlné používání webu, umožní nám měřit jeho funkčnost i cílit lépe reklamní nabídku našich produktů. Své preference můžete detailně nastavit a uložit kliknutím na Uložit nastavení.

Přijmout vše Uložit nastavení

Funkční:
Některé soubory cookie jsou vyžadovány, aby byla zajištěna základní funkčnost. Bez těchto cookies nebude web fungovat správně. Ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat.

Preferenční:
Preferenční soubory cookie umožňují, aby si webový server zapamatoval informace, díky nimž přizpůsobil vzhledu nebo chování webu každému uživateli. Mezi tyto informace může patřit ukládání vybrané měny, regionu, jazyka nebo barevného motivu.

Analytické:
Analytické soubory cookie nám pomáhají vylepšovat naše webové stránky shromažďováním informací a podáváním zpráv o jeho používání.

Marketingové:
Marketingové soubory cookie se používají ke sledování návštěvníků napříč webovými stránkami, které majitelům stránek umožňují zobrazovat relevantní a poutavé reklamy.
*