Programy pro žáky se SVP

Všechny programy najdete níže pod hlavičkou pracovišť. Ta obsahuje také jméno kontaktní osoby a telefonní číslo, na kterém můžete programy objednávat.

Objednávání na školní rok 2022/2023 bude zahájeno 30. srpna 2022 v 8 hodin.

 

 

Nabídka ke stažení:

Jednodenní výukové programy pro žáky ZŠ se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP)

 

 

LipováRozmarýnekJezírkoRychtaKamenná

 

 

Lipová

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání

pracoviště Lipová

Lipová 20, 602 00 Brno-Pisárky

 

www.lipka.cz/lipova

T: 543 211 264, 720 995 927

E: lipova(at)lipka.cz

Kontaktní osoba: Anna Slavíková

 

LIPOVÁ

 

Výukové programy pro žáky se SVP je možné domluvit na pracovišti Lipová telefonicky. Délku programu, téma a obsah dohodneme individuálně. Kontaktujte nás.

 

 

Rozmarýnek

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání

pracoviště Rozmarýnek

Rozmarýnová 6, 637 00 Brno-Jundrov

 

www.lipka.cz/rozmarynek

T: 541 220 208, 725 961 285, 602 684 396

E: rozmarynek(at)lipka.cz

Kontaktní osoba: Lucie Vladová

 

Programy probíhají v prostorách pracoviště Rozmarýnek, učebnách, vestibulu s terarijními chovy a v zahradě. Budova i zahrada jsou s bezbariérovým přístupem. Výukové programy jsou koncipovány tematicky na období podzimu, zimy a jara. Zimní program se vyučuje uvnitř. Podzimní a jarní program je realizován venku, v zahradě Rozmarýnku. Trvání programu je 2,5–3 hodiny s obvyklým začátkem v 9 hod. a možností domluvit začátek programu na 8.30 hod. Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) počítáme účastí asistentek pedagogů a delší přestávkou kvůli psychohygieně žáků. Vzhledem k požadované délce programu je náplň variabilní. Obsahuje povinné a doplňující aktivity, které se vybírají individuálně s ohledem na schopnosti žáků po domluvě s doprovázejícím učitelem.

 

ROZMARÝNEK

 


Bzučící zahrada

březen–červen

Proč čmelák shazuje bomby na louce? Jak funguje mravenčí farma a kolik mšic sní jedna beruška? Ubytuje se hmyz v hotelu? V co se přemění housenka? Program je motivován originálním příběhem a podněcuje k přemýšlení o propojenosti rostlin a hmyzu. Žáci pozorují zlatohlávka, pomocí leporela opakují vývojová stádia motýla, sbírají filcové mšice z meruňky

nebo skládají části rostliny vlčí mák. Pohybovou hrou si vyzkouší, jak se opylují květy třešní, sází a zalévají rostliny ve vyvýšeném záhonu a sejí semínka lučních květin. Procvičí si jemnou motoriku u výroby barevného motýla nebo rozválí těsto na makové „slíže“. Doprovázející učitel obdrží námět na navazující aktivitu – pracovní list Kvítek.

150 Kč      Rozmarýnek

Kamarádi Želvičky Aničky

prosinec–únor

Proč chameleon kroutí očima, mění barvy a vyplazuje jazyk? Proč želva hrabe v písku? Co udělá gekončík, když se blíží predátor? Jaká je hadí kůže na dotek? Žáci se dozvědí, kde exotická zvířata žijí, čím se živí, proč a jak se maskují. Odříkávají vtipnou básničku, složí originální puzzle a procvičí jemnou motoriku u malování chameleonova otočného talíře nebo plstění malé želvičky. Nenásilnou formou si také vyzkouší přímý dotek s terarijními zvířaty chovanými na Rozmarýnku.

150 Kč      Rozmarýnek

Sedlákův podzim

září–listopad

Kdo to šustí pod spadaným listím? Co se dá vyrobit z právě sklizeného ovoce? Co potřebují k životu na dvorečku králík, morče, kachna a slepice a co udělat pro to, aby se divoká zvířata šla na zimu uložit k nám do zahrady? Kamarádka Maruška seznámí žáky se zvířaty chovanými na dvorečku i těmi, která na zahradu sama přichází. Žáci si procvičují paměť opakováním říkanky na rozlišení srsti od peří, hmat rozlišováním podzimního ovoce ve hmatové skříni a sluch poznáváním zvuků

zvířat. Prakticky si vyzkouší činnosti jako česání ovoce, krmení králíků, sbírání vajíček, hrabání listí a jeho vožení na kolečku. Součástí programu je živý ježek, kterého se odvážlivci mohou prstem dotknout nebo jej jenom pozorovat.

150 Kč      Rozmarýnek

 

 

Rychta

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání

pracoviště Rychta

Krásensko 76, 683 04, p. Drnovice

 

www.lipka.cz/rychta

Tel.: 517 385 429, 736 473 684
Kontaktní osoba: Michael Král
E-mail: michael.kral(at)lipka.cz

 

Doprava:

Vyškov – Krásensko,
Brno – Blansko – Krásensko,
Brno – Jedovnice – Krásensko,
případně vlastním autobusem.

 

Programy probíhají v prostorách pracoviště Rychta. Budova má bezbariérový vstup. Programy začínají obvykle v 9 hod., po domluvě se můžeme časově přizpůsobit. Po konzultaci s pedagogem zvolíme vhodnou délku programu (2–3 hodiny), vybereme aktivity a jejich obtížnost přizpůsobíme potřebám a dovednostem žáků.

Prosíme učitele, aby nám tři pracovní dny před programem potvrdili účast a upřesnili počet účastníků. Na program si vezměte přezůvky a svačinu (případně oběd). K programu můžeme nabídnout oběd v ceně 90 Kč.

 

Rychta

 


Když učí chameleon

Jak šimrá gekončík na dlani? Mění chameleon barvy? Jak klouže šnek? Pojďme společně objevovat tajemství a vyvracet mýty o živočišné říši! Během programu se pomocí kontaktní výuky seznámíme s více či méně exotickými živočichy chovanými v našich teráriích.

150 Kč      Rychta

 

 

Jezírko

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání
pracoviště Jezírko
Adresa pro zasílání pošty:
Lesní škola Jezírko čp. 97
pošta Brno-Soběšice 644 00
Tel.: 545 228 567
Kontaktní osoba: Světla Froncová
E-mail: jezirko(at)lipka.cz

 

Probíhají v prostorách pracoviště Jezírko, v areálu a nejbližším okolí podle schopností žáků. Budova Jezírka má bezbariérový vstup. Programy začínají obvykle v 9 hod. Po domluvě lze začátek posunout na 8.30 hod. Po konzultaci s pedagogem zvolíme vhodnou délku programu (2–3 hodiny), vybereme aktivity a jejich obtížnost přizpůsobíme potřebám a dovednostem žáků. Prosíme učitele, aby nám tři pracovní dny před programem potvrdili účast a upřesnili počet účastníků. Na program si vezměte sportovní oblečení, pláštěnky a terénní obuv. Nezapomeňte přezůvky a svačinu (případně oběd).

 

JEZÍRKO

 


Oheň a dým

listopad–únor

Dokážete rozdělat oheň? Žáci společně nařežou polínka, v tee-pee rozdělají oheň pomocí křesadla nebo zápalek, uvaří si čaj. Společně si připraví bramborové těsto, uválejí placky a na litinových plátech je opečou. V průběhu programu si zahrají pohybovou hru.

150 Kč      Jezírko

Příběhy z podzemí

duben–říjen

Kde má žížala hlavu a na co jí slouží opasek? Koho může potkat v podzemí? Žáci se při práci se speciálními pomůckami nejen seznámí se stavbou těla kroužkovců a jejich pohybem, ale také si procvičí motoriku ruky. Pod lupou prozkoumají žížaly zblízka, zjistí, jestli mají rády tmu nebo světlo, vlhko či sucho. Venku si zahrají na kosa a žížaly a vyrobí si vlastní žížalu filcováním z ovčí vlny.

150 Kč      Jezírko

Strkanice na krmítku

listopad–únor

Co dělají ptáci v zimě? Kteří ptáci mají zobák dlouhý, kteří zahnutý a čím se živí ptáčci s malým zobáčkem? Žáci budou pozorovat, kdo přilétá na krmítko v zahradě, dozví se, čím ptáky přikrmovat, zahrají si hry v lese a sami si vyrobí a odnesou jednoduché krmítko z borové šišky.

150 Kč      Jezírko

Tajemství tetky vodoměrky

duben–říjen

Co měří vodoměrka? Může žít vážka pod vodou? Proč zamrzá rybník od hladiny? Žáci pomocí jednoduchých pokusů prozkoumají vlastnosti vody. Odchytí a budou pozorovat drobné vodní živočichy v jezírku.

150 Kč      Jezírko

Tlapy, drápy, kopýtka

duben–září

Kdo žije v lese a kdo na statku? Během programu žáci pracují s dřevěnými zvířaty. Jaké stopy zanechává srnec nebo veverka? Každý si vyrobí a odnese vlastní malý atlas stop a vyzkouší si chůzi jako srnec nebo divočák. Součástí programu může být po domluvě též odlévání stop ze sádry.

150 Kč      Jezírko

Ze zahrady do kuchyně

duben–říjen

Jak sníst kopřivu, aby vám nespálila jazyk? Jak vypadá bršlice? Jak chutnají sedmikrásky? Žáci se seznámí s několika druhy planých bylinek a využijí je pro výrobu tvarohové pomazánky. Nebude chybět ani pozorování rostlin pod lupou, jednoduché hry a rozlišování částí rostlinného těla.

150 Kč      Jezírko

 

 

Kamenná

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání
pracoviště Kamenná
Kamenná 20, 639 00 Brno
T: 543 420 825, 602 684 393
Kontaktní osoba: Ludmila Chmelíková
E: kamenna(at)lipka.cz

 

Probíhají v prostorách pracoviště Kamenná a v blízké zahradě U Řeky. Budova pracoviště Kamenná i zahrada mají bezbariérový vstup. Trvání programu je 2,5–3 hodiny s obvyklým začátkem v 9 hod. a možností domluvit začátek programu na 8.30 hod. Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) počítáme s účastí asistentek pedagogů a delší přestávkou kvůli psychohygieně žáků. Vzhledem k požadované délce programu je náplň variabilní. Obsahuje povinné a doplňující aktivity, které se vybírají individuálně s ohledem na schopnosti žáků po domluvě s doprovázejícím učitelem.

 

Prosíme učitele, aby nám tři pracovní dny před programem potvrdili účast a upřesnili počet účastníků. Na program si vezměte sportovní oblečení, pláštěnky a terénní obuv. Nezapomeňte přezůvky a svačinu (případně oběd).

 

KAMENNÁ

 


Kdo nám bydlí v zahradě

duben–říjen

Je naše zahrada jenom naše? Kdo všechno tam bydlí s námi? Jak můžeme přilákat další užitečné tvory? Mají v zahradě opravdu všechno, co potřebují? Pojďme si zahrát na realitní kancelář a společně vytvořit nabídku komfortního, bezpečného bydlení a stravování pro nejrůznější pomocníky z živočišné říše. Podíváme se na život v zahradě lupou i dalekohledem.

150 Kč      Kamenná

Není včela jako včela

duben–říjen

Víte, že opylovat květy umí nejen včela medonosná? Na zahradě najdeme také mnoho jiných opylovačů: samotářské včely, čmeláky, pestřenky, motýly a další zajímavé tvory. Seznámíme se s jejich vývojem, navštívíme včelí bufet, podíváme se na svět jejich očima a naučíme se vyrábět úkryty a domečky. Na vlastní kůži poznáme, že narodit se jako včelka není vůbec snadné.

150 Kč      Kamenná

 

logo brno

Výukové programy probíhají za finanční podpory statutárního města Brna.

Informace o cookies


Kliknutím na Přijmout vše budou uloženy cookies funkční, preferenční, analytické, marketingové. Přinese vám to pohodlné používání webu, umožní nám měřit jeho funkčnost i cílit lépe reklamní nabídku našich produktů. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na Nastavení cookies.

Nastavení cookies Přijmout vše

Nastavení cookies


Kliknutím na Přijmout vše budou uloženy cookies funkční, výkonnostní, analytické, marketingové. Přinese vám to pohodlné používání webu, umožní nám měřit jeho funkčnost i cílit lépe reklamní nabídku našich produktů. Své preference můžete detailně nastavit a uložit kliknutím na Uložit nastavení.

Přijmout vše Uložit nastavení

Funkční:
Některé soubory cookie jsou vyžadovány, aby byla zajištěna základní funkčnost. Bez těchto cookies nebude web fungovat správně. Ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat.

Preferenční:
Preferenční soubory cookie umožňují, aby si webový server zapamatoval informace, díky nimž přizpůsobil vzhledu nebo chování webu každému uživateli. Mezi tyto informace může patřit ukládání vybrané měny, regionu, jazyka nebo barevného motivu.

Analytické:
Analytické soubory cookie nám pomáhají vylepšovat naše webové stránky shromažďováním informací a podáváním zpráv o jeho používání.

Marketingové:
Marketingové soubory cookie se používají ke sledování návštěvníků napříč webovými stránkami, které majitelům stránek umožňují zobrazovat relevantní a poutavé reklamy.