Zahrady Lipky

Přírodní zahradyZahradní vzdělávání | Zahradní poradna pro školy Zahradní terapie

 

Přírodní zahrady

Přírodní zahrady se v současné době stávají fenoménem a i Lipka se na svých pracovištích může pochlubit celkem čtyřmi certifikovanými přírodními zahradami, a všechny jsou ukázkové. Přírodní zahrada je jedinečný způsob symbiózy lidí a okolní přírody, kdy se o prostor v zahradě podělíme s živočichy a rostlinami, kteří na místo patří.

 

Zahrady všech našich brněnských pracovišť, Lipovou, Rozmarýnek, Jezírko i Kamennou, využíváme při výuce, pro zkoumání a pozorování přírody a dějů v ní, jako skvělé místo pro hry i jako zdroj přírodních materiálů, z nichž pod rukama našich účastníků vznikají krásné i praktické předměty nebo skvělé pochutiny.

 

Každá z našich zahrad je výjimečná pro své typické prvky. Zahrada na Lipové je plná zvukových prvků a vzdělávacích pomůcek využitelných i pro nevidomé či slabozraké. Zahrada na Kamenné je zase ukázkou městské zahrady, kde je účelně využit každý centimetr. Návštěvníci se sem chodí inspirovat, jak na omezeném prostoru vytvořit nejen příjemná přírodní zákoutí, ale jak jej využít i k pěstování množství plodin využitelných třeba v kuchyni. Zahrada na pracovišti Rozmarýnek láká děti i dospělé množstvím herních prvků, při jejichž využívání se dozvídají víc o životě zvířat i rostlin. Zahrada je navržena podle permakulturních principů. Ve výbězích zde žijí domácí zvířata jako králíci nebo drůbež a zahrada láká také mnoho volně žijících živočichů z okolí. Zahrada Jezírka má nejblíže k lesnímu biotopu, ale návštěvníci tu naleznou i vyvýšené záhony s bylinkami a zeleninou. Poblíž pracoviště Kamenná navíc vznikla pod Kamennou kolonií nová Zahrada U řeky.

 

Přijďte se k nám někdy podívat anebo navštivte tři ze zahrad Lipky pohodlně z domu – podívejte se na reportáž.

 

 

 

ZAHRADNÍ vzdělávání

 • Zúčastněte se některého z praktických seminářů v rámci Zahradnického minima, které nabízí pracoviště Kamenná. Na jednotlivých setkáních se dozvíte například, jak prořezat stromy, jak založit kompost, jak vyrobit vertikální zahradu apod. Termíny jednotlivých akcí najdete v kalendáři akcí pracoviště Kamenná.

 

 

 • Kurzy o zahradní terapii na kterých se dozvíte, jak se dá využít k léčení aktivní pobyt v zahradě: 
  • Putování za zahradní terapií IV – 1. října 2019
  • Jednodenní semináře pro konkrétní cílové skupiny
   • Principy a metody zahradní terapie v prostředí škol a školských zařízení
   • Zahradní terapie pro pracovníky ve zdravotnických a sociálních službách
   • Zahradní terapie pro pracovníky státní správy
   • Semináře na míru

 

 • Zahradní pedagogika – vzdělávání o zahradě přímo v zahradě.

 

 

 

Zahradní poradna pro školy

V oblasti zakládání zahrad nabízí Lipka poradenství školám a školkám, jak pečovat o své školní zahrady přírodně šetrným způsobem a jak je upravit, aby se daly co nejlépe využívat pro výuku mnoha předmětů. Certifikujeme školní přírodní zahrady a pomáháme školám také získat plaketu „Ukázková přírodní zahrada“. Více informací o tom, jak je možné ji získat, najdete v brožuře Cesta k zahradní plaketě aneb Vítejte v přírodní zahradě.

 

Přihláška přírodní zahrady

Přihláška školní zahrady


Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte prosím Danu Křivánkovou (dana.krivankova(at)lipka.cz, tel. 737 274 242).

 

 

ZAHRADNÍ TERAPIE NA LIPCE

Zahrady Lipky jsou také místem vhodným pro realizaci zahradní terapie – ozdravné metody, která člověku pomáhá cítit se lépe, a to jak psychicky, tak fyzicky. Léčebné účinky lidé pociťují nejen při přepracování či stresové zátěži, ale tato terapie blahodárně působí také při léčbě různých dlouhodobých onemocnění nebo zotavování se po úrazech.

 

V zahradách Lipky můžete nalézt množství různých prvků využitelných pro zahradní terapii – vyvýšené záhony, relaxační zóny s místy k posezení, hmatové stezky, přírodní jezírka či haptické prvky. Lipka navíc během roku pro všechny zájemce z řad dětí i dospělých i seniorů připravuje sérii akcí, kde si lidé mohou vyzkoušet zahradní terapii na vlastní kůži. Na těchto akcích lidé nejen tráví čas v zahradách, seznamují se s rostlinami a s jejich produkty či s živočišnou říší, často si také odnáší vlastnoruční výrobky z přírodních materiálů nebo produkty přírody, které potom mohou doma zpracovat či užívat.

 

Víc o terapii najdete na novém webu www.terapieprirodou.cz.

 

 

 

Fotogalerie:
Pracoviště LipováPracoviště KamennáPracoviště RozmarýnekPracoviště Jezírko


© LIPKA 2020