Aktuálně

Přihlašování do kroužků

Přihlášování do kroužků na školní rok 2019/2020 bude spuštěno 1. června. Vyberte si z naší pestré nabídky.

 

Cílem našich kroužků je vzbudit v dětech zdravý vztah k přírodě i ke svému okolí. Děti si vyzkouší práci s přírodními materiály a aktivně stráví čas v přírodě. Některé naše kroužky jsou zaměřené také na cizí jazyky, turistiku nebo péči o zvířata. V kroužcích mají děti možnost získat cenné zážitky a zkušenosti, rozvíjet své schopnosti a navíc se seznámit s novými kamarády.


Vyhlášení soutěže středoškolských prací

Lipka společně s Jihomoravským krajem vyhlašuje sedmý ročník soutěže středoškolských prací na téma životního prostředí a ekologie se vztahem k území Jihomoravského kraje.


Soutěž je určena žákům všech typů SŠ a gymnázií včetně maturantů, kteří ukončí studium v roce 2019, začínajícím badatelům se zájmem o problematiku životního prostředí a účastníkům soutěže Středoškolské odborné činnosti.

Přihlašování do sedmého ročníku je možno do 30. června 2019 přes přihlašovací formulář.

 

Více informací o souteži, pravidlech a možnostech zapojení naleznete na stránkách.


Kamenná

Hledáme správce

Jezírko hledá správce až na 0,5 úvazku. Nástup možný ihned. Více informací v příloze.

 

Pracovní náplň:

- jednoduché řemeslné práce při opravách a údržbě domu

- příprava dřeva na otop – řezání, štípání, skládání, převoz

- sekání travních porostů v areálu a na výukových plochách v okolí Jezírka

- odklízení sněhu, posyp cest v zimním období

- péče o nářadí a stroje na pracovišti a jejich drobné opravy

- zajištění osvětových akcí pro veřejnost po technické stránce

 

Požadujeme:

- pečlivost a samostatnost

- manuální zručnost

- komunikativnost a tvořivost

 

Nabízíme:

- dohodu o pracovní činnosti nebo pracovní smlouvu až na 0,5 úvazku

- práci v příjemném prostředí

- platové ohodnocení dle platných směrnic

- nástup možný ihned

 

Kontaktní osoba: Petr Laštůvka, petr.lastuvka(at)lipka.cz, 603 579 359

Soubory ke stažení: PDF
Jezírko

Přihlašování do kroužků

Přihlášování do kroužků na školní rok 2019/2020 bude spuštěno 1. června. Vyberte si z naší nabídky.


Jezírko

Přežiješ?!

Budeme dnem i nocí putovat krajinou okolí Olešnice na Moravě, spát pod širákem, vařit si na ohni, orientovat se sami v přírodě... a hlavně zkoušet, co ještě zvládneme a jak se sami na sebe můžeme spolehnout.

Chceš vědět víc?


Rychta

Přihlašování na nový školní rok

Chcete začít chodit do některého z našich kroužků, nebo se těšíte na tvořivé kurzy a již netrpělivě vyhlížíte přihlášky na příští školní rok? Brzy se dočkáte! Přihlašování začíná již 1. června!


Lipová

Nejen pedagogická praxe

Baví Vás práce s dětmi a máte rádi přírodovědnou tematiku? Chcete si zkusit výuku trošku jinak? Nebo Vás oslovuje, co děláme a chcete zjistit víc? Pak využijte naši nabídku spolupráce.

 

Do týmu hledáme externí lektory dopoledních programů pro MŠ i ZŠ kolektivy, spolu s vedoucími kroužků.

Nabízíme však spolupráci i lidem bez pedagogické kvalifikace: vaření na táborech, nebo výpomoc při akcích pro veřenjost – vedení rukodělných, hravých a přírodovědných činností, nebo pomoc v zázemí akce – focení, občerstvení pro lektory, strážce ohně/trouby, vždy dle konkrétních požadavků.

Soubory ke stažení: PDF
Lipová

Pobytové tábory a příměšťák pro rodiny

Sháníte program na léto? Nabízíme vám volná místa u pobytových táborů i na příměstském táboře pro děti s dospělými. Více informací a přihlášky najdete zde.


Lipová

V květnu oslavíme Měsíc školních zahrad!

Květen je svátek všech školních zahrad, zahrádek, dvorků a hřišť. Cílem svátku je povzbudit učitele, aby objevili pestré možnosti, které jim venkovní prostředí nabízí, a začlenili ho do každodenního života své školy. A Lipka se do něj opět zapojí!

 

Význam školních zahrad pro zdravý a všestranný rozvoj dětí celosvětově roste. Okruh míst, kde se mohou děti mimo školu volně pohybovat a objevovat svět, se totiž za posledních 100 let značně zúžil. Z rozsáhlého výzkumu České děti venku, který v roce 2016 realizovala Nadace Proměny Karla Komárka, navíc vyplývá, že typický český školák stráví ve všední den na internetu, hraním her nebo sledováním televize dva a půl krát více času než venku (1:41 venku vs. 4:14 u médií). Výzkum také ukázal, že během výuky se dnes ven dostane jen menšina dětí (nejčastěji na hřiště, v 8 % případů). Smyslem Měsíce školních zahrad je upozornit na řešení, která mohou tento trend změnit. „Škola může množství i kvalitu času, který děti tráví venku, významně ovlivnit. Klíčová je míra propojení venkovního prostředí s jejím každodenním životem a vzdělávacím programem. Tohle u nás zatím bohužel moc nefunguje – chybí lepší povědomí o výhodách pro děti, samotné učitele a v důsledku i pro rodiče, není ani dostatečná podpora shora,“ říká Jitka Přerovská z Nadace Proměny. „V první řadě chceme školám říct, že v tom nejsou samy. Uvědomujeme si, že jsou pod velkým tlakem, připojení ke kampani je proto velmi jednoduché: stačí dát o sobě vědět. Propojení těch, kdo už benefity „školy venku“ znají nebo dokonce běžně využívají, s těmi, kdo jsou na samém začátku, je základem pro nastartování větších změn.“ Jak o sobě dát vědět, i potřebnou dávku inspirace a praktických informací, najdete na webu kampaně: www.mesicskolnichzahrad.cz.

 

Iniciativa Měsíc školních zahrad, která propojuje školy už ve 22 zemích světa, vzešla od Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA). ISGA sdružuje odborníky na vzdělávání, architekty, zástupce neziskovek i univerzit z více než dvaceti zemí světa, kteří usilují o proměnu charakteru školních zahrad tak, aby dětem zajišťovaly lepší prostředí pro hru a učení. Partnery Měsíce školních zahrad jsou Vzdělávací centrum Tereza a střediska ekologické výchovy Chaloupky a Lipka. Tyto organizace jsou zároveň zakladateli projektu Učíme (se) venku, který spojuje učitele, rodiče i odborníky.

 

V rámci Měsíce školních zahrad vznikl leták formátu A2, v náhledu zde. Pokud byste měli o leták v tištěné verzi zájem, kontaktujte jana.frodova(at)lipka.cz.

 

Soubory ke stažení: PDF
Kamenná

Volná místa na letních pobytových táborech

Holky, kluci, je vám mezi 10 a 17 lety? Chcete strávit pár dní na táboře na Jezírku nebo skoro dva týdny v jižních Čechách? Tak se přihlašte!


Jezírko

Nová metodika: Venkovní výuka

Vyrazte s žáky ven! Nová metodika vám poslouží při výuce přírodovědy, ale i dalších předmětů. A příroda vám bude tím nejlepším pomocníkem.

 

Být venku a učit venku, k tomu Lipka tíhne od počátku. Desítky let zkušeností teď zúročujeme – vyvíjíme nový metodický přístups názvem Venkovní výuka. Umožňuje učit přírodní vědy přímo v přírodě a skrze přírodu. Příroda tu není kulisa – stává se partnerem učitele, učí spolu s ním. Žáci pozorují a prožívají přírodní prostředí, ve kterém se nacházejí, pak bádají a hledají odpovědi na své otázky. Prostřednictvím osobní zkušenosti objevují souvislosti, odhalují mechanismy vzájemného ovlivňování krajiny a člověka, nacházejí hodnotupřírody. Ke krajině, kterou poznají, získávají hlubší vztah.

 

Více na www.venkovnivyuka.cz.


Kamenná

INFORMACE K VYHLAŠOVANÝM ŠABLONÁM II

Uvažuje vaše škola o získání finančních prostředků ze Šablon II.?


Využijte tuto možnost také pro financování vašeho vzdělávání na Lipce!

Aktuální nabídku našich DVPP seminářů pro školní rok 2018/19 připravujeme s ohledem na podmínky šablon, zaměřujeme se přitom na vzdělávací oblasti polytechnická výchova a osobnostně sociální a profesní rozvoj. Do kategorie polytechnická výchova spadají letos i naše tradiční konference Konev a Konvička. Pokud uvažujete o účasti, zaplaťte si účastnický poplatek z šablon.

 

Šablony vám umožní výrazný osobnostní růst v oblasti environmentální výchovy!

Šablony vám mohou pokrýt velkou část nákladů tzv. Specializačního studia pro koordinátory EV. Stačí v projektové žádosti navolit co největší počet osmihodinových jednotek v oblasti polytechnická výchova. Podobně můžete díky šablonám financovat i velmi žádané „doškolováky“ – jednorázové vzdělávací akce pro již vystudované koordinátory EV.

 

Šablony nejsou nic obtížného, proto se právě jmenují šablony…

Milena Emmerová, ředitelka malotřídní ZŠ v Boleradicích nám o své zkušenosti s šablonami řekla: „Šablony jsou perfektní příležitostí k osobnímu rozvoji pedagogů. Kromě doporučených aktivit se můžete věnovat i rozvoji v oblastech, které bývají odsunuty na druhou kolej – osobnostní rozvoj, hudební výchova, tvořivé semináře. Každá škola může využít šablony dle vlastních potřeb. Aby došlo ke splnění povinných částí, moc doporučuji předem se na náplni šablon domluvit s kolektivem učitelů.“

 

V případě, že chcete použít šablony na financování našich aktivit a nemáte s nimi zkušenosti, můžete se zeptat naší projektové manažerky Jany Dvořáčkové: jana.dvorackova(at)lipka.cz.

 

Informace k aktuální výzvě najdete přímo na webu MŠMT: https://opvvv.msmt.cz/vyzva/vyzva-c-02-18-063-sablony-ii-mimo-hlavni-mesto-praha-verze-1.htm


Kamenná

© LIPKA 2019