KONVIČKA – Konference k environmentální výchově v MŠ

Příroda – školka pod širým nebem

18. října 2018, 8.00–16.00 hod.

Místo konání: Kancelář veřejného ochránce práv, Údolní 39, Brno

 

Přijďte se inspirovat a nadchnout pro venkovní učení v MŠ! Jsou dnes děti venku v přírodě ohrožený druh? Pojďme společně nahlédnout, jak se mění dětství dnešních dětí, jak z něj mizí čas venku, obyčejné hračky i jednoduché hry. Pojďme společně hledat způsoby, jak můžeme kontakt s přírodou a svobodnou hru v mateřských školách podpořit.

 

Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka.


POZVÁNKA NA KONFERENCI

Přihlásit se můžete pomocí elektronické přihlášky.

 

Cena

  • 700 Kč pro pedagogy
  • 600 Kč pro pedagogy ze škol zapojených do sítě MRKVIČKA
  • 850 Kč pro nepedagogy (cena navýšena o DPH)

Konferenci je možné zařadit do šablon (viz příloha č. 3 výzvy č. 02_18_063 Šablony II, aktivita g) polytechnická výchova).

 

Kontaktní osoba

Helena Nováčková, tel. 730 179 414, helena.novackova(at)lipka.cz

 

Program

Dopolední část programu je tvořena několika přednáškovými bloky. Odpoledne se můžete zúčastnit vybrané dílny – a bude-li nám přát počasí, bude se konat venku.

 

Přednášky

 

Potřebují dnešní děti hraní venku?

Justina Danišová (Tereza, vzdělávací centrum)

"Je kontakt s přírodou opravdu tak zásadní pro zdravý rozvoj dětí? Má i v dnešní době smysl nechat děti si venku jen tak volně hrát? Neztrácí se tím drahocenný čas pro skutečný vedený rozvoj dětí? Co o tom opravdu víme na základě vědeckých výzkumů a zkušeností? Co můžeme udělat, aby dnešní děti byly venku více a měly čas pro své vlastní svobodné hraní?"

 

Školní zahrada jako prostor pro svobodný rozvoj

David Dvořák (Fakultní MŠ se speciální péčí, Praha)

Co nás příroda učí, k čemu nás příroda vychovává? Aneb význam pobytu v přírodním prostředív předškolním věku. O důležitosti pobytu ve složitém, komplexním prostředí. O překonávání překážek,skutečných činnostech a přijatelném riziku.

 

Jakou inspiraci přinášejí lesní MŠ?

Tereza Valkounová (Asociace lesních mateřských škol)

Lesní mateřské školy vstupují do rejstříku MŠMT. Mají vlastní definici ve školském zákonu i upravenou hygienickou vyhlášku. Tereza Valkounová, která za Asociaci lesních MŠ tyto podmínky vyjednávala, vás seznámí s tím, jak to prakticky vypadá a jaká je vize dalšího směřování lesních MŠ pro podporu EVVO v ČR.

 

Dílny

  • OTEVŘENÁ ZAHRADA PRO PEDAGOGY A DĚTI MŠ (Helena Peřinová, Otevřená zahrada)

Procházka bývalou klášterní Boromejskou zahradou, udržovanou jako přírodní. Zaměříme se na prvky a aktivity pro nejmenší děti. Pro inspiraci představíme metodiku pro mateřské školy a budeme sdílet zkušenosti z výuky o bylinkách, včelách a ekologickém zemědělství. www.otevrenazahrada.cz

  • JAK NA BADATELSTVÍ S NEJMENŠÍMI (Martin Kříž, Chaloupky)

I vaše děti si rády hrají s kameny, vrtají se klacíky v hlíně nebo pozorují mravence? Ptají se vás neustále a vymýšlí stále zapeklitější otázky? Pak přejděte z obrany do útoku a použijte na ně badatelskou metodu! Děti naučíme svět pozorovat, ptát se a hlavně si na svoje otázky samy hledat odpovědi. Že badatelství je vhodné už pro nejmenší si vyzkoušíme na krátké ale o to intenzivnější badatelské dílně v přírodě.

  • ZAHRADA JAKO UČEBNA V MŠ POD ŠPILBERKEM (Pavlína Stará, ředitelka MŠ)

Když máte štěstí a pracujete v mateřské škole, ke které patří krásná zahrada s nádhernými vzrostlými stromy, a k tomu skvělou partu lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty, můžete i uprostřed rušného města vytvořit prostředí pro rozvoj dovedností a zkušeností dětí, kterými mohou ovlivnit zdraví nejen svoje ale i okolního světa. Pokud si vyberete tuto dílnu, můžete se do MŠ Pod Špilberkem přijít podívat, jak to konkrétně probíhá.

  • NÁVŠTĚVA LESNÍCH MŠ (Renata Čechová, Jiří Nešpor, Lipka)

Společně se vypravíme do lesní MŠ Lištička v městské části Žabovřesky. Dozvíme se, jaké mají děti výhody či nevýhody v alternativní vzdělávací instituci, můžete se přesvědčit na vlastní kůži, jak se děti „učí“ přírodou o přírodě za každého počasí. Lištička je jednou z mála školek, která se stala v loňském roce registrovanou lesní školkou. Budeme mít čas na otázky a odpovědi. Na dílnu se bude odcházet už 13.20 a návrat není nutný zpět na Údolní, účastníci dostanou osvědčení přímo na místě!

  • JAK ROZVÍJET DĚTSKOU (SVOBODNOU) HRU VENKU? (Justina Danišová, Tereza)

Objevme katalog hraček a her, které nabízí příroda. Zdarma, každý den. Stačí vyrazit ven nebo jen posbírat a hrát si s přírodninami pod střechou. Sdílejme nápady, jak proměnit okolí školky v laboratoř, ateliér, knihovnu i dílnu. Otestujme nápady pro předškoláky i nejmenší badatele. Ukažme si, kde i v betonové džungli zdarma získat hračky a pomůcky, jaké vybavení ven se nám osvědčilo. Zažijme různorodost objevů, tvoření i svobodného hraní venku. Víc o hře a učení venku najdete na webu www.ucimesevenku.cz a www.svobodnahra.cz.

 

Jaká byla loňská konference? Nahlédněte ZDE...

 


FOTOGALERIE

© LIPKA 2019