Víkendovky nejen pro středoškoláky

Z PROBĚHLÝCH VÍKENdovek a letních expedic

 


letní Expedice Karpaty

26.–30. 8. 2017

Velká výprava do jedné z posledních tradičních krajin na Moravě, do Bílých Karpat, kraje květnatých orchidejových luk a rozsáhlých bučin. Putovali jsme nejen po svých, ale také na kánoích po vodě jedním ze zachovaných meandrových úseků řeky Moravy.

Kdo přežije?

9.–11. 6. 2017

Jaké je spoléhat jen na sebe navzájem a být ponecháni samotní v lese? Zvládli jsme postavit přístřešek, rozdělat oheň, získat jídlo, uvařit si a najít tu správnou cestu. Druhý den na nás čekalo velké překvapení. Na místo setkání jsme totiž nedorazili sami. Celá akce byla společná s víkendovkáři z Rezedy z pracovitě Rozmarýnek, se kterými jsme si zasoutěžili třeba o jídlo a také pátrali po ukrytých vlajkách.

Země kolem nás

21.–23. 4. 2017

Dubnová víkendovka byla opravdu intenzivní. V pátek příprava akce pro veřejnost a drsná noční vysokohorská bojovka, v sobotu jsme i přes sníh a déšť připravovali a realizovali tradiční místní Den Země pro veřejnost, v neděli nás čekala velká koloběčková výprava do Moravského krasu. Fotogalerie zde a další tady.

Zima naostro

3.–5. 2. 2017

Opravdu intenzivní zimní víkendovka. Otestovali jsme své schopnosti pohybu v krajině zimních hor, konkrétně v okolí Bělé pod Pradědem a na hřebeni Jeseníků. Zkoušeli jsme strhnout lavinu, testovali pocit zasypání pod sněhem a hledali zavalné osoby. Zjišťovali jsme přizpůsobení zimní přírody pro extrémní horské podmínky. Byl to víkend plný sněžnic, sněhu, zimy, i teploučka u ohně či večer u kamen. Fotogalerie zde.

Živočichové kolem nás

2.–4. 12. 2016

Víkendovka proběhla v záchranné stanici pro hendikepované živočichy v Pavlově nedaleko Sázavy. Už jste někdy krmili netopýra či vydru? Drželi na ruce sovu či zblízka sledovali lov dravce? My měli tu příležitost. Pozkoumali jsme nejen život a všechny kouty v samotné záchranné stanici, ale také kouzelná místa okolí řeky Sázavy. Fotogalerie zde.

letní Expedice Ploučnice

19.–24. 8. 2016

Prázdninová výprava do krajiny skal, borových lesů, skalních bytů a k řece Ploučnici. Putovali jsme severním Kokořínskem, prošli Roverské skály, Hradčanské stěny, kochali se skalním hradem Sloup v Čechách i soutěskami Peklo či Čertova rokle. Na dva dny jsme pohorky a batohy vyměnili za loď a pádlo. Proplouvali jsme skalní průrvou i meandry řeky a zakusili pravou vodní divočinu s popadanými stromy a hustými porosty kolem. Večerní ohně, bujaré hry i poklidné chvíle a vychutnávání atmosféry, to vše byla letošní expedice. Fotogalerie zde.

Živá Pálava

17.–19. 6. 2016

Slunečný výlet po hřebeni Děvína spojený s botanizováním a entomologií, průzkum nočního života kolem Věstonických jezer, bádání v lesích kolem Děviček s lesníkem ze správy CHKO, kroužkování ptáků a ornitologická pozorování v pestré ptačí oblasti. Na oplátku za péči o nás jsme pomohli s vyčištěním výzkumné plochy pod Děvínem. Fotogalerie zde.

Víkendovka se Dnem Země aneb Hvězdami i tmou

22.–24. 4. 2016

Tradiční víkendovka v Krásensku. V rámci víkendovky jsme pomohli s přípravou a realizací akce nejen pro místní děti a jejich rodiče v rámci místních oslav Dne Země, navštívili hvězdárnu a nakoukli i do podzemí Moravského krasu. Fotogalerie zde.

Divoká Šumava

29. ledna 2016 jsme vyrazili na tři dny do Libínského sedla. S pomocí lidí z rysích hlídek jsme pátrali po fascinujícím živočišném druhu, který se pozvolna vrací do naší přírody. Prošli jsme nejen zákoutí Šumavy, ale také CHKO Blanský les a vrchol Kleť.Nevěřili byste, jak těžké je pobytová znamení rysů (chlupy, značkovací místa či stopy) najít. Fotogalerie zde.

Přežití III.

9.–11. 10. 2015

Víkendovka, během které jsme drsným způsobem otestovali své schopnosti přežití venku. Více než 24 hodin jsme putovali terénem pouze s pomocí mapy a nápověd. Orientace v přírodě, přespání venku, vaření jídla na ohni a přitom spoléhání jen na sebe a pár lidí okolo.

Fotogalerie: Tým putující z Benešova na Skalní mlýn zde, tým z Bílovic na Skalní mlýn zde.

letní Expedice Orlice

21.–26. 8. 2015

V létě jsme vyrazili na letní expedici. Putovali jsme částí Orlických hor a Podorlicka. Prozkoumali jsme tok Divoké Orlice ze břehu i kanoe. Fotogalerie zde.

 

Divoké Beskydy aneb Velké šelmy kolem nás

19.–21. 6. 2015

Během víkendu jsme hledali tu pravou divočinu a především důkazy pobytu velkých šelem v Beskydech. Fotogalerie zde.

Víkendovka se Dnem Země aneb Skryté krásy okolí Krásenska

25.–26. 4. 2015

V rámci víkendovky jsme připravili a pomohli s realizací Dne Země v Krásensku, vyzkoušeli různé ne zcela běžné hry a aktivity a v neděli jsme vyrazili na průzkum do nitra blízkého Vojenského prostoru. Fotogalerie zde.

Zima naostro

5.–7. 12. 2014

Akční horská víkendovka zaměřená na vznik lavin, čtení zimní krajiny, práci s lavinovými přístroji, sondami a lopatami. Sněhové podmínky nám sice moc nepřály, přesto jsme získali cenné zkušenosti.

Podzimní víkendovka

10.–12. 10. 2014

Podzimní víkendovka s hrami našich babiček, dobrodružnou výpravou do Moravského krasu a ověřením, zda je nejhezčí pohled na svět ze sedla koně. Fotogalerie zde.

 

Víkendovky pro středoškoláky podporuje Jihomoravský kraj.

Víkendovky a letní expedice probíhají v rámci udržitelnosti projektu Vzdělávání k udržitelnému rozvoji pro střední školy.

Šelmí víkendovky v roce 2015 a 2016 jsou pořádany v rámci projektu Zvyšováním povědomí veřejnosti k lepší ochraně biodiverzity v ČR.

© LIPKA 2018