Sametka, larvěnka nebo chvostoskok. Tyto a mnohé další půdní breberky na vás vykouknou z novinky Půda pod lupou ožívá z dílny Edičního centra Lipky. Podložka A5 s klipem přibližuje mnohdy neviditelný svět prapodivných živočichů, kteří půdu pomáhají udržovat zdravou a kyprou. Aby to v půdě žilo!
Zvídavým badatelům poslouží desky jako výuková pomůcka – obsahují krásné ilustrace jedenácti půdních živočichů. Díky klipu zachrání zápisky a kresby před nevyhnutelným sfouknutím větrem při toulkách v přírodě. Navíc se pohodlně vejdou do batohu a přečkají i drobný nečas.
Zakoupit desky můžete na všech pracovištích Lipky nebo přes e-shop: www.lipka.cz/lipka?idk=zbozi109|2
Podložku s klipem doporučujeme všem malým badatelům, kteří mají chuť podobné živočichy zkoumat. Mohla by se jim hodit i krabičková lupa či hra Půdní kvarteto. Dospělé nadšence potěší odborná publikace Život v půdě.
A proč je půda vlastně tak důležitá?
Půda je zdrojem života, který bychom měli chránit a opečovávat. Je nezbytná pro fungování celé krajiny, koloběhu vody a látek. Často je nedoceněnou, ale přesto naprosto zásadní složkou všeho života.
Půda hraje významnou roli v tom, co budeme zítra jíst, jestli nás vyplaví řeka a jaká krajina nás bude v budoucnu obklopovat. Je vzácná v tom, že se sama pomaličku dokáže obnovovat a uzdravovat, ale musíme jít dát příležitost. Zhruba 10 % pevniny je v současnosti využíváno jako orná půda, necelých 25 % jako pastviny a louky. V současnosti je nejvíce ohrožená vodní a větrnou erozí, okyselováním, odlesňováním a rozšiřováním pouští.
Aby se půdě dobře dařilo, musíme se správně starat o lesy, podporovat ekologické zemědělství, šetrné hospodaření v krajině – a sami se třeba na vlastní zahradě zastavit a zamyslet, jestli nezkusit pracovat s přírodě blízkými řešeními namísto rychlé chemie.
Zajímá vás, jak to v půdě funguje? Proč jsou půdní živočichové tak důležití? Přečtěte si kratičký, ale zato výstižný článek od naší pedagožky Hany Mikulicové Co najdeme v 1 m³ půdy aneb V půdě to žije.
Soubory ke stažení:© LIPKA 2023