Ptáci nejsou jen okrasou a hlasem naší zahrady – poskytují nám neocenitelnou pomoc při udržení zdravého stavu rostlin, ovocných stromů a rovnováhy přírodního společenství. Pokud jim vytvoříme bezpečné prostředí, odmění se sběrem škůdců a přinesou do zahrady nové melodie. Jak tedy naše opeřené přátele přilákat a proč jsou ptáci vlastně důležití?
Na ptačí populaci můžeme více než na jiných druzích vidět úbytek. Z polí se vytrácí jejich zpěv, z měst zmizelo švitoření poskakujících vrabčáků. Spousta druhů je závislá na hmyzu, kterým krmí mláďata – a hmyz z krajiny mizí také. S průmyslovým zemědělstvím přichází polní druhy o úkryty, se zateplováním domů a snahou o „hezká“, vymydlená města se vytrácí i místa k hnízdění a husté křoviny.
Přitom v zahradě se ptáci stávají neocenitelnými pomocníky – loví hmyz, který tak nemá šanci se přemnožit a škodit rostlinám. Přinášejí do zahrady melodie, pohyb, rozruch, zábavu, jsou vděčným objektem pozorování, ale dokáží také varovat ostatní obyvatele zahrady před predátory.
|
![]() |
Abychom ptáky přilákali, musíme jim poskytnout co nejpestřejší nabídku stravy, bezpečně dostupnou vodu k pití i koupání a klidná zákoutí k odpočinku. Pokud chceme podpořit hnízdění ptáků v zahradě, poskytneme jim kromě krmiva i dostatek materiálu na stavbu hnízda – suchou trávu, tenké větvičky, mech, suché listí, ale i surovou ovčí vlnu, peříčka či chlupy.
Co ocení konkrétní druhy ptáků, čím je v zimě přikrmovat a jak je do zahrady přilákat najdete v novém kapesním atlasu Ptáci v přírodní zahradě. Dozvíte se, kdy ptáci hnízdí, jak velkou snůšku můžete čekat a v jakých barevných tónech vejce budou. Především ale atlas poradí, co v zahradě udělat jinak, aby ptákům poskytla dostatek bezpečných úkrytů a aby se do ní rádi vraceli.
A to není všechno! K ptákům neodmyslitelně patří jejich zpěv – a vy si ho budete moct poslechnout díky nahrávkám ptačích hlasů od ornitologů.
© LIPKA 2023