MENU

Výměnný blešák

Spousta už nepoužívaných, ale pořád využitelných věcí si zaslouží další šanci. Vydejte se na hon za „novými“ kousky a staré oblečení a knihy pošlete dál! Akce za bohatší život s méně věcmi a více zážitky – to je Výměnný blešák!

Jestli je dnešní společnost něčím neblaze proslulá, je to plýtvání. Z věcí, které se dříve opravovaly, vyměňovaly nebo předávaly z generace na generaci se rázem staly pomíjivé radosti na jedno použití. Konzumní společnost věci jen přežvýká a vzápětí je odhazuje, aby se vrhla na další nový kus. Pro tento způsob života se objevil nový sociologický termín – neofilie.

Kdo se však jen na chvíli zastaví, vidí, že takto žijeme na dluh planety. Že plýtváním nejen spotřebováváme cenné zdroje, vodu, vyčerpáváme půdu a zvyšujeme spotřebu energie, ale zároveň zaplevelujeme svět odpadem.

Na výměnném blešáku to chceme změnit! Přineste 1. října na Lipovou věci, které by už u vás nenašly uplatnění, a odneste si ty, které ještě dobře využijete. Těšíme se mezi 15–18 hod. Informace najdete také v události na Facebooku.


 

Vyměňovali byste rádi věci nepravidelně, ale častěji? Připojte se do „swapovacích“ skupin na Facebooku.

  • Pro výměnu oblečení, knih a všelijakých věciček se hodí SWAP Brno.
  • Pro výměnu květin, sazeniček a veškeré zeleně můžete zkusit GREEN SWAP Brno.


Anebo byste si raději četli a ponořili se do krás života materiálně skromného, ale přitom bohatého? Začtete se do knih paní profesorky Hany Librové, která lidským hlasem promlouvá ke všem ctnostným, dobrovolně skromným lidem.


Lidem, kteří se dokáží zastavit v říjnovém odpoledni a beze spěchu lisovat mošt z dobře vyzrálých jablek, kteří si v chladném listopadovém ránu všimnou, že ze dne na den zežloutly jehlice modřínů, kteří na procházce boskovickou brázdou umí pocítit, že kráčí krajinou, která byla mořem…

 

Hana Librová: Vlažní a váhaví (2003)

**