Proč je dobré vědět o Ekopublice

Mezi environmentálně citlivějšími lidmi po celém světě nezadržitelně sílí oprávněné obavy o budoucnost živé i neživé přírody, která poskytuje lidstvu veškeré nezbytné podmínky pro život. Jak výstižně píše Martin Uhlíř v Respektu č. 41/2018, „Nová klimatická zpráva OSN je vzkazem pro kapitána Titaniku“, neboť „katastrofě lze zabránit, ale jen za cenu téměř nepředstavitelné změny kurzu“. Stále je však málo novinářů (o politicích raději nemluvě), kteří jsou schopni a ochotni psát o environmentálních rizicích lidského počínání srozumitelně, přesvědčivě a zároveň odborně na výši.  Proto předloni vznikla Ekopublika, jejímž smyslem je (jak uvádějí pravidla) „podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování odborně i žurnalisticky kvalitních článků zaměřených na problematiku péče o životní prostředí a ochranu přírody zveřejněných v denním a týdenním tisku i na stránkách relevantních webových zpravodajů, a také povzbudit jejich autory a autorky k další publicistické aktivitě ve prospěch environmentální osvěty“.

 

Za unikátní lze považovat skutečnost, že Ekopublika prokazuje svoji životaschopnost jako společná akce tří brněnských organizací: Nadace Veronica, Kulturních novin – vydavatelství a mediálního družstva, Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání a Katedry environmentálních studií FSS Masarykovy univerzity. Hlavním pořadatelem a administrátorem Ekopubliky je Lipka, která věnovala i dvě hlavní ceny – originální keramická ptačí krmítka se zelenou stříškou pro držitele Malé i Velké Ekopubliky. Nadace Veronica odměnila oba vítěze nemalou finanční částkou, další spoluvyhlašovatelé přispěli věcnými cenami. Jsme rádi, že se nám daří držet naprostou politickou i finanční nezávislost Ekopubliky, nemáme totiž žádného sponzora a na této skutečnosti nehodláme nic měnit ani do budoucna.

 

Druhý ročník Ekopubliky jsme uzavřeli 10. října vyhlášením vítězů za rok 2017 v rámci 2. národní konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství v brněnském kině Scala. Rozhodnutím jedenáctičlenné odborné poroty se vítězi druhého ročníku Ekopubliky stali pánové Jan Lipold v kategorii webových zpravodajů a Martin Uhlíř v kategorii tištěných deníků a týdeníků. Další informace, ale i odkazy na šestici oceněných (a ve výuce velmi dobře využitelných) článků jsou snadno k nalezení na www.ekopublika.cz, stejně jako fotografie ze slavnostního udílení.

 

Je před námi 3. ročník Ekopubliky, pilně sbíráme nominace a věříme, že kvalitních a zároveň patřičně úderných článků za letošní rok bude ještě víc než loni. Prosíme, pomozte nám je vyhledat a nominovat – je to velice snadné (viz odkaz na web výše). Děkujeme!

 

Aleš Máchal, 23. října 2018

Fotogalerie:


**