Mýty a fakta o stavu planety, sestry v akci a kbelík vody do přírody

Je zřejmé, že přes všechna vítaná uvolnění mimořádných opatření je zapotřebí mít se i nadále před koronavirem na pozoru. Co by však ve snaze o restart normálního života každého pedagoga nemělo slábnout, natož zanikat, je trpělivá a co možná nejúčinnější osvěta týkající se nezpochybnitelných klimatických změn. Ta jakoby se teď dostala na vedlejší, ne-li slepou kolej. Pokud se o Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal) vůbec mluví, pak s čím dál větší skepsí a arogancí. O to víc je zapotřebí vážit si jakékoliv srozumitelné a přitom vědecky podložené klimatické osvěty. Počinem, který by neměl uniknout pozornosti nejen všech učitelů a ekopedagogů ve střediscích ekologické výchovy, je brožurka Klimatická krize – mýty a fakta o stavu planety. K její tvorbě se spojily dvě významné a respektované osobnosti environmentálního vzdělávání – pan prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., dr. h. c., zakladatel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, první ministr životního prostředí ČR, autor řady vysoce ceněných odborných i populárně naučných publikací, a paní RNDr. Mgr. Michaela Pixová, Ph.D., která na University of New York in Prague  (UNYP) vyučuje problematiku environmentální krize a globální udržitelnosti, je také koordinátorkou České klimatické koalice a mj. i autorkou známého článku „Krásný podzim“ jako předzvěst apokalypsy, o které nechceme na rovinu mluvit.

 

Tato skvělá, stručná a velice názorná brožura, jejíž zdařilá grafika je dílem designéra Richarda Bakeše, uvádí na pravou míru deset mýtů, kterými jsou ještě stále opředeny zrychlující se změny klimatu.  Zde ji najdete volně ke stažení.

 

K dobrým zprávám patří také skutečnost, že k „českým Gretám“ přibývají další. Povzbudivým příkladem aktivity nejmladší generace jsou sestry Eliška a Anička Víravovy, které se už víc než rok věnují tvorbě krátkých videí, neboť (jak samy uvádějí) „není nám lhostejné to, co se děje s naší planetou. Snažíme se předávat informace, které by mohly napomoci ke zlepšení stavu naší Země. A přimět lidi o tom přemýšlet a pomáhat (nebo alespoň neškodit) s námi. Našimi hlavními tématy jsou odpadky v přírodě a snižování jejich produkce a zamezení plýtvání vším možným, nejen jídlem“. Jejich sympatická tvorba je ke zhlédnutí na YouTube pod názvem „Sestry v akci za záchranu života . Moc by si přály, aby jejich videa sledovalo mnohem více zájemců, což můžeme brát jako vítanou výzvu pro učitele základních i středních škol, děti i jejich rodiče. Více o sestrách Víravových je k nalezení také na stránkách Ceny Josefe Vavrouška, na kterou jsou nominovány.

 

A do třetice všeho dobrého ještě dovolte upozornění na vlídně návodný leták Kbelík vody do přírody vybízející k využívání zbytkové (resp. tzv. šedé) vody k zalévání stromů, keřů a trávníků v místě bydliště (viz obrázek níže). O iniciativě Kbelík vody je možné se dozvědět mnohem víc na těchto stránkách.

 

 

Aleš Máchal, 19. 5. 2020

Fotogalerie:


**