Soutěž studentských prací se vztahem k životnímu prostředí a ekologii v Jihomoravském kraji vytváří podmínky pro mezioborové setkávání a dialog studentů přírodovědných, humanitních i technických oborů se zaměstnanci Odboru životního prostředí Jihomoravského kraje a se zástupci z praxe.
Letos se uskuteční XX. ročník Soutěže studenstkých prací, který se věnuje tematice životního prostředí. Studenti mohou přihlašovat své závěrečné práce magisterského i bakalářského stupně obhájené na podzim či v zimě nebo na jaře v létě v akademickém roce 2021/2022. Všechny práce budou posouzeny komisí složenou z akademických pracovníků a odborníků z firemní praxe i neziskového sektoru. Nejlepší práce budou oceněny na závěrečné mezioborové konferenci.
Vyhlášení vítězů a předání ocenění proběhne na konci listopadu.
Tři nejlepší diplomové a bakalářské práce získají finanční odměnu 3 až 10 000 Kč, současně se letos poprvé budou finanční odměny udělovat i oceněným ve speciálních kategoriích: cena 1. náměstka hejtmana JMK, cena ředitelky Lipky a cena odborné komise – ceny předávají zástupci Jihomoravského kraje na studentské konferenci (konec listopadu 2022). Všichni přihlášení získají publikační výstup ve sborníku s ISBN.
absolvent bakalářského studia
absolvent magisterského studia
závěrečná práce souvisí s tematikou životního prostředí, ekologie a zdravého životního stylu a má vztah k území Jihomoravského kraje
Soutěž diplomových prací
Lipka – pracoviště Kamenná
Kamenná 20, 639 00 Brno
Vyhodnocení XIX. ročníku Soutěže diplomových prací proběhlo netradičně kvůli nouzovému stavu v komorním provedení 6. prosince 2021 v prostorách KÚ JMK v Brně. V roce 2021 bylo přihlášeno 25 prací, z toho 10 bakalářských a 15 diplomových. Komise hodnotitelů ocenila čtyři bakalářské práce a pět diplomových prací.
V kategorii bakalářských prací získali ocenění:
Petr Hubatka provedl floristický průzkum biotopů travinné a plevelové vegetace se zaměřením na vzácné a ohrožené druhy na pomezí Chřibů a Ždánického lesa. Doložil výskyt řady ohrožených druhů rostlin, přičemž dvacet jich bylo v území doloženo poprvé a sedm z nich je dokonce kriticky ohrožených.
Marek Soška doplnil mezeru v souborných znalostech o přírodě Brna a ve své práci o výskytu letounů (Chiroptera) zaznamenal 1320 faunistických záznamů, z toho 664 dosud nepublikovaných včetně dat z vlastního detektoringu.
Jan Pikna se zabýval kapkovou závlahou zemědělských ploch. Sesbírané poznatky využil pro praktický návrh na stanovišti v Horních Dunajovicích. Shromáždil podklady pro návrh závlahy, vypracoval hydrotechnické výpočty a výkresovou část závlahového detailu.
V kategorii diplomových prací získali ocenění:
Barbora Adamková představila koncept energetické demokracie a jeho prostřednictvím analyzovala vybrané případy obecně vlastněných fotovoltaických instalací v České republice. Práce je vydařeným úvodem do problematiky a může inspirovat další účinné zapojení mnoha místních aktérů.
Mořic Jurečka se ve své studii věnoval problematice pachových ohradníků. Zkoumal, jak ovlivňují chování zvěře a zda skutečně jde o neprostupnou bariéru. Studie upozorňuje na dosud neúspěšnou praxi a nabízí možná řešení.
Alan Strunga se zabýval tím, jak moc přichází brněnská populace do kontaktu s rezidui pesticidů. Metody, které byly v rámci práce vyvinuty, se nyní rutinně používají s velice dobrými výsledky. Práce přináší důležité poznatky zejména pro vedení města Brna.
Cena 1. náměstka hejtmana JMK
Zuzana Slámová se ve své práci zaměřila na otázku, zda mají vizualizace přírody vyšší přesvědčovací účinky oproti nepřírodním vizualizacím, a sledovala, jak s vizualizacemi přírody či životního prostředí pracují kampaně, komerční reklamy i média. Výsledky jsou přínosné pro úřady, tvůrce reklam i pro samotné ochránce přírody.
Cena ředitelky Lipky
Cenu ředitelky Lipky obdržela Petra Kunovská za svou práci, v níž nahlížela na optimální uspořádání a využívání krajiny z pohledu podpory a ochrany biodiverzity. Praktická část se věnuje zemědělské krajině Lednicko-valtického areálu a studii doplňuje cenný vývoj katalogu liniových struktur krajinné vegetace.
Cena komise hodnotitelů
Ocenění komise hodnotitelů získal Zdenko Večerík za svůj výzkum křís ve vybraných opuštěných vojenských prostorech na území České republiky. Hodnotitelé oceňují především rozsah práce. Sesbíraná data by měla posloužit k rozvoji biodiverzity současné krajiny.
Anotace dvaceti vybraných prací najdete ve sborníku Studenti pro Jihomoravský kraj 2021.
Informace o proběhlých ročnících soutěže
© LIPKA 2022