ZAHRADA U ŘEKY

ZAHRADA U ŘEKY je certifikovanou, ukázkovou přírodní zahradou nedalekého pracoviště Lipky – Kamenná.

Veškerá péče o všechny zahrady na Lipce, včetně zahrady U Řeky, probíhá bez chemie, šetrně a v souladu s přírodou. Slouží pro inspiraci, jak lze i uprostřed velkého města na malé zahradě úsporně hospodařit s vodou, pečovat o dobrý stav půdy, zvyšovat biodiverzitu a ušetřit čas, práci i finance. Slouží tak jako ukázka toho, jak lze ve městě bojovat s klimatickou změnou a s ní spojenými jevy.

 

Zahrada leží v těsné blízkosti pracoviště Kamenná, na Starém Brně kousek od řeky Svratky na adrese Kamenná 42. Z pracoviště Kamenná se na zahradu dostanete během pár chvilek.

 

 

PRO KOHO JE ZAHRADA URČENÁ

Zahrada byla postavena za účelem naplňování pedagogických činností pracoviště Kamenná. Slouží tak především pro výukové programy určené žákům, vysokoškolskou výuku, vzdělávací semináře pro pedagogy i veřejnost. Zároveň zde probíhá praktická zahradní terapie a zahrada je využívána také jako zázemí a zdroj přírodního materiálu pro kroužky a tábory nedalekého pracoviště.

Pro veřejnost je zahrada volně k dispozici každou středu v sézóně (duben až říjen) od 14 do 17 hodin.


ilustrační foto ze zahrady U Řeky

 

PRVKY V ZAHRADĚ U ŘEKY

  • Vyvýšené a hmatové záhony osázené rostlinami se zajímavou vůní a texturou lákají k přičichnutí i ohmatání. Ve výšce asi 50 cm nad povrchem cesty na ně každý snadno dosáhne. Vyvýšené a hmatové záhony zvláště ocení nevidomí či vozíčkáři.
  • Smíšené trvalkové záhony jsou v zahradě v různých obměnách – někde převažují sluncemilné trvalky a bylinky, jinde celoročně kvete směs lákající motýly a jiné opylovače, kteří ve volné přírodě nemají dostatek vhodných úkrytů a potravy. Záhony jsou vytvořeny tak, aby dlouho vydržely a vyžadovaly jen málo péče.
  • Systém hospodaření s vodou je tu proto, aby každá kapka deště dobře posloužila zahradě a neodtekla pryč. Vodu ze střechy altánu zachytáváme do velké nádrže s přepadem do malého jezírka. Případné přebytky se vsakují do spodních vrstev půdy v tzv. dešťovém záhonu. Stojatá hladina jezírka nabízí životní prostor jiným druhům živočichů než nedaleká řeka, například dravému hmyzu, který loví nechtěné návštěvníky (jako třeba larvy komárů).
  • Komposty jsou základem každé zahrady. Zde naleznete jednak vícekomorový kompostér, usnadňující zrání kompostu a manipulaci s ním, jednak pomalu zrající dřevnatý a listový kompost umístěný pod torzem ořešáku nebo rotační rychlokompostér.
  • Maxihmyzí hotel je domovem mnoha druhů hmyzu a zároveň slouží jako protihluková bariéra a větrolam. Části které jsou vyplněny kamenem akumulují sluneční teplo a rovnoměrně jej vyzařují. Vytváří tak příjemné mikroklima pro bylinky vysazené u jeho paty. Další části jsou vyplněny dřevem, slámou a jinými organickými materiály podle potřeb různých druhů hmyzu.
  • Sluneční past je pojem pro záhon nakloněný tak, aby zachytil co nejvíce slunečních paprsků. Ochrání teplomilné a choulostivější rostliny před studeným vzduchem proudícím podél řeky.
  • Balanční spirála a mobilní ohniště slouží k aktivizaci klientů zahradní terapie a návštěvníků zahradních slavností.
  • Dále můžete vidět ukázkové záhony s výsadbou zeleniny podle nároků na živiny (první až třetí trať), sortiment rostlin vhodných pro zelené hnojení, motýlí záhon, netradiční a méně známé druhy zeleniny pro celoroční sklizeň.

 

HISTORIE VZNIKU ZAHRADY

Rada města Brna v roce 2015 rozhodla o využívání pozemku p. č. 769 pro vzdělávací účely. Pozemek je součástí  biokoridoru, jeho využívání je tímto omezeno. Představitelé Brna oslovili v roce 2015 Lipku – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, aby se pozemku ujala a vybudovala zde prostory, které budou využívány v souladu s pravidly územního plánu. Statutární město Brno a Lipka uzavřely smlouvu o pronájmu, Lipka zde přislíbila vybudovat zahradu, město Brno přístupovou Lávku k ní.

Zahrada je hotová od podzimu 2017 také díky prostředkům z evropských fondů. Dva roky trvalo, než byla postavena přístupová, bezbariérová lávka a  mohla proběhnout kolaudace pozemku. Od podzimu 2019 zahrada plně slouží pro vzdělávací činnost Lipky.

V roce 2020 byl do užívání Magistrátem města Brna Lipce zapůjčen pozemek, na kterém lávka stojí. Souběžně probíhají jednání o možnostech propojení ulice Kamenná s revitalizovaným nábřežím Svratky a vybudovanou lávkou.

 

 

**