Autorem Chytrého skleníku je pan David Bažout, vědec Fakulty informačních technologií brněnského Vysokého učení technického a zakladatel start-upu Sensorie. Skleník na zahradě Rozmarýnku je zároveň prvním tzv. Komunitním skleníkem firmy Sensorie, jehož cílem je vytvořit prostor k zahradničení i těm, kteří žijí v bytových zástavbách uprostřed města. Ve skleníku si lze dle domluvy pronajmout pěstební plochu včetně hydroponických košíčků vhodných pro pěstování salátů, ředkviček nebo bylinek.
Mozkem skleníku je řídicí jednotka propojená s jednoduchou aplikací, která vám i vzdáleně umožňuje nastavovat základní parametry jako třeba teplotu a vlhkost vzduchu nebo vlhkosti půdy v různých částech skleníku. Takový skleník může být tedy zcela soběstačný i v případě, že nemáte možnost ho denodenně opečovávat nebo když vyrazíte třeba na dovolenou. Je ekologicky šetrnější než staré skleníky a spotřebuje méně energie. Částečně pro závlahu využívá dešťovou vodu, kterou sbírá ze střechy skleníku. Do budocna je také v plánu pro Chytrý skleník vyvinout solární systém, díky nemuž by jeho provoz mohl být až deset měsíců v roce úplně energeticky soběstačný.
„Tento typ skleníku umožňuje pěstovat zeleninu další část roku, a tím pádem nemusíme ze vzdálených krajů dovážet takové množství zeleniny,“ vysvětluje Martin Šrom, zástupce ředitelky organizace Lipka v rozhovoru pro Český rozhlas, který na Rozmarýnku nedávno natočil reportáž.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.
Pokud by vás myšlenka takového skleníku zaujala, máte možnost se na něj přijít podívat v rámci akce pro veřejnost během Víkendu otevřených zahrad, případně se po předchozí domluvě zastavit v pracovní době každý všední den od 8 do 17 h.