Jednodenní výukové programy – Kamenná

Aktuální boržurky s nabídkou výukových programů na školní rok 2020/2021 zde najdete v přípravném týdnu. Prohlédněte si zatím brožurky ze školního roku 2019/2020:

Pro MŠ a 1. stupeň ZŠ

Pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

 

Výukové programy probíhají od 9.00 do 12.30 hod., po domluvě lze začátek programu posunout. Programy využívají metody zaměřené na rozvoj kritického myšlení, schopnost formulovat postoje a diskutovat.

Cena: 90 Kč/žák

 

Programy prosím objednávejte telefonicky.


Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání
pracoviště Kamenná
Kamenná 20, 639 00 Brno
T: 543 420 825, 602 684 393
Kontaktní osoba: Ludmila Chmelíková
E: ludmila.chmelikova(at)lipka.cz, kamenna(at)lipka.cz

 

Ve školním roce 2019/2020 nabízíme tyto výukové programy:

3.–4. ročník ZŠ

Kdo nám bydlí v zahradě

Je naše zahrada jenom naše? Kdo všechno tam bydlí s námi? Jak můžeme přilákat další užitečné tvory? Mají v zahradě opravdu všechno, co potřebují? Pojďme si zahrát na realitní kancelář a společně vytvořit nabídku komfortního, bezpečného bydlení a stravování pro nejrůznější pomocníky z živočišné říše.

Program nabízíme od dubna do října.

90 Kč      Kamenná
3.–4. ročník ZŠ

Není včela jako včela

Víte, že opylovat květy umí nejen včela medonosná? Na zahradě najdeme také mnoho jiných opylovačů: samotářské včely, čmeláky, pestřenky, motýly a další zajímavé tvory. Seznámíme se s jejich vývojem, navštívíme včelí bufet, podíváme se na svět jejich očima a naučíme se vyrábět úkryty a domečky.

Program nabízíme od dubna do října.

90 Kč      Kamenná
6.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

KDO JE ZA VODOU?

Jednou řezanou růží z květinářství bereme stovky litrů vody z Keni. Jeden kilogram hovězího masa skrývá až tisíce litrů. Je voda jen nedostatkové zboží, nebo lidské právo? Kdo jí má dostatek a kdo musí vystačit s málem? Co znamená pojem virtuální voda? Autorem programu je NaZemi.

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
6.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

NENECHME SI VODU UTÉCT

Zaměříme se na velmi aktuální a horké téma - nedostatek vody v naší krajině, řekách, obci nebo zahradě. Pojmenujeme příčiny a budeme hledat možná východiska a příklady řešení. Součástí programu je výuka v terénu a experimentální dílna.

Program vyučujeme od března 2020.

90 Kč      Kamenná
6.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

o zvířatech a lidech aneb velkochovy vs ekofarmy

Jak se žije slepici v kleci? Původ masa, vajec a dalších živočišných produktů je ve společnosti diskutovaným tématem. V programu odhalíme podmínky hospodářských zvířat v intenzivních velkochovech, principy ekofarem a další možnosti spotřebitelů při výběru potravin.

U žáků podpoříme schopnost kriticky posuzovat získané informace, formulovat postoje a diskutovat.

90 Kč      Kamenná
6.–9. ročník ZŠ, 1.–4. ročník SŠ

ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA

V jakých podmínkách pracují lidé, kteří se podílí na výrobě většiny našeho oblečení? Vypátráme to na cestě od semínka k hotovým džínům. Na vlastní kůži zkusíme, jak sepracuje šičkám v továrnách v Bangladéši. Povedeme diskusi o zaběhlých normách spotřeby, o současném textilním průmyslu, o našich postojích i možnostech oblékat se zodpovědněji.

Autorem programu je NaZemi.

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
8.–9. ročník ZŠ

KDYŽ SE ŘEKNE SEX

Sex a sexualita jsou běžnou součástí našich životů. Ale viděli jste někdy menstruační houbu? Mohli jste si sáhnout na cervikální klobouček? Program poskytuje vhled do problematiky menstruace a antikoncepce a doplňuje ho o environmentální rozměr.

 

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
1.–4. ročník SŠ

100 LIDÍ, 100 CHUTÍ

Opravdu si jídlo vybíráme jenom podle chuti nebo existují i jiné motivace k výběru? Co vede lidi k veganství, vitariánství nebo freeganství? Představíme vám specifické stravovací návyky současné populace a nabídneme příklady environmentálně příznivého stravování.

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná
1.–4. ročník SŠ

MOBIL – CO NEVYČTEME Z DISPLEJE

Kolik milionů nepoužívaných mobilů leží v našich šuplících? Tušíte, co všechno je skryté za jejich výrobou? Jak souvisí například s konfliktem v Demokratické republice Kongo? Program odkrývá environmentální, sociální i ekonomické problémy spojené s výrobou, spotřebou a likvidací elektroniky, kterou denně používáme.

 

90 Kč    ROZŠÍŘENÁ ANOTACE Kamenná

© LIPKA 2020